Witamy na Fiat Klub Polska
 • Koncern FCA mający w portfolio m.in. włoskiego Fiata, Alfe Romeo oraz amerykańskiego Jeepa i Chryslera, chce do 2022 roku wycofać ze swoich aut silniki Diesla. O decyzji FCA poinformował „Financial Times”.

  FCA zamierza ogłosić czteroletni plan przewidujący wycofanie się ze sprzedaży samochodów z silnikami wysokoprężnymi. Oficjalna decyzja ma być podana 1 czerwca bieżącego roku. FCA nie jest pierwszym koncernem, który podejmuje taką decyzję. Wcześniej podobne plany ujawniła Toyota, która nie planuje rozwijanie silników napędzanych olejem napędowym.


  Sprzedaż samochodów z silnikami Diesla załamała się w następstwie afery spalinowej, która wyszła na jaw w 2015 w wyniku dochodzenia Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA). Niemiecki koncern Volkswagen przyznał się wówczas do zainstalowania w 11 mln pojazdów tzw. urządzeń udaremniających, które wykrywały, czy samochód podlega testom, i zaniżały wyniki emisji szkodliwych tlenków azotu (w rzeczywistości przekraczającej normy nawet czterdziestokrotnie). Stosowanie nielegalnego oprogramowania zarzucono również innym firmom motoryzacyjnym, między innymi FCA, BMW i Daimler AG.

  Według przytaczanych przez Reutera danych JATO Dynamics liczba rejestracji samochodów na olej napędowy w Europie spadła w 2017 roku o 7,9 proc. Ubiegłoroczny udział diesli w europejskim rynku spadł z 48 proc. w 2016 do 43,7 proc.

  Źródło: PAP/Financial Times
  wypowiedzi 4 wypowiedzi
  1. Avatar Braval
   Braval -
   Lobby stwierdzilo,ze czas na zmiany.Ilosc oleju napedowego zuzywanego przez auta osobowe jest znikoma w stosunku do zużycia przez transport, armie,etc.Więc wracamy do benzynki i lpg,cng, etanolu etc.Pamietam czasy "ziła" na benzynke,ale "malo" palił? Pózniej huczne plany wladz PRL 'dieselizacja trasnsportu" Nasi powinni isc w kierunku produkcji silnikow na alkohol, ziemniaków i burakow rodzi się u nas w bród.Full ekologia i "na zdrowie"
  1. Avatar rajtkezjusz
   rajtkezjusz -
   Zmiana sposobu zasilania doprowadzi do zmiany sposobu upraw roślin,a to do podniesienia cen żywności-te zależności już obliczono gdy wprowadzano biododatki. Także kij ma 2 końce ,bo na końcu zawsze musi być zysk .Silniki diesla na paliwo BIO mają problem z zagęszczaniem się paliwa,co stanowi problem dla aktualnych wtryskiwaczy . Tutaj wyklucza się idealne dozowanie paliwa tak,aby spełniać normy Euro,a spełnianie norm EU dla biokomponentów . Znów kij ma 2 końce zależne kto ma silniejsze lobby . Jeszcze jedna sprawa,że dodatki BIO lubią pochłaniać wilgoć ,a w baku ze względu na ciągłe zmiany temperatur jest jej sporo dlatego radzi się ,aby zimą jeździć na zasadzie pełny bak - do połowy ,zamiast półbak do rezerwy. Brazylia nie ma takich zmian temperatur jak u nas ,no i oni kiedyś przestawili się na alkohol produkowany z trzciny i stosują z tego biokomponenty . My nie mamy takiego klimatu ,więc produkcja byłaby obarczona problemem jaki wskazałem na początku posta .
  1. Avatar kFi@t
   kFi@t -
   Rozwoju nie da się powstrzymać. Lobby petrochemiczne starało się zniszczyć produkcję pierwszych samochodów elektrycznych w latach 90 ubiegłego wieku. GM odbierało siłą przy udziale policji leasingowane auta użytkownikom pomimo, że kolejka po nowe EV wynosiła kilka tysięcy osób. GM poddało się i zaprzestało produkcji. Przejściowo działania te zapewniły producentom oleju napędowego ciągłość biznesu jednak te i kolejne kłamstewka na nic się zdają. Na szczęście prędzej czy później prawda wychodzi na jaw. Kiedyś o smogu w ogóle się nie mówiło. Ktoś policzył, że warto dotować wymiany kotłów węglowych na nowe gazowe. Ktoś w Kalifornii też policzył, że warto stosować ulgi dla użytkowników innowacyjnych nisko-emisyjnych silników. Spadek popytu na diesle jest nieuchronny. W długie trasy będą tanie i wygodne środki komunikacji zbiorowej jak szybka kolej, samolot a do jazdy po mieście diesel przydaje się jak leopard w polowaniu na wróbla.
  1. Avatar CichyJerry
   CichyJerry -
   To co Fiat ma najlepsze, czyli silniki diesla chcą wycofać? Trochę słabe posunięcie.
http://www.iparts.pl