Witamy na Fiat Klub Polska
 • Bezpieczne poróże autostradą

  Natężenie ruchu samochodów wchodzi właśnie w szczytową fazę. Kierowcy poruszający się na co dzień po miastach, wyruszają w długie wakacyjne podróże. Większość Polaków spędza urlop w kraju, na miejsce wypoczynku dojeżdżając samochodem.

  Także wypoczywający za granicą często decydują się na podróż własnym środkiem transportu. Opracowując trasę, posługują się głównie dwoma kryteriami wyboru: całkowitą długością i czasem przejazdu. Rzadko optymalizują marszruty pod kątem bezpieczeństwa.


  - Posługując się automatycznymi konfiguratorami trasy dostępnymi w Internecie lub pokładową nawigacją, zdajemy się na uwzględnione w nich dwa podstawowe kryteria. Czasem trasę wskazaną przez komputer korygujemy np. pod względem ryzyka wystąpienia korków czy atrakcyjności widokowej. Tymczasem to wyeliminowanie szczególnie niebezpiecznych odcinków dróg powinno być stałym elementem planowania długich podróży – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy StalExport Autostrada Małopolska SA.

  Opracowaną uprzednio trasę można sprawdzić na mapach ryzyka publikowanych w ramach programu EuroRAP na stronie internetowej www.eurorap.pl. Na mapach oznaczone są trasy o różnym poziomie bezpieczeństwa, dzięki czemu łatwo można zidentyfikować najmniej bezpieczne odcinki europejskich dróg. Szczególnie warto posłużyć się tymi atlasami, gdy jedziemy do, lub przez kraje o wysokim poziomie ryzyka jak np. Czechy, Słowacja, Chorwacja.

  Liderem bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest Szwecja, gdzie już od 1997 roku realizowany jest program „wizja zero”. Plan, który potrwa jeszcze dziewięć lat, ma na celu zredukowanie do zera liczby zabitych i rannych w wypadkach samochodowych. Jedyną polską drogą, która może konkurować pod względem bezpieczeństwa ze szwedzkimi szlakami, jest autostrada A4 Katowice-Kraków, na której od 19 miesięcy nie wydarzył się żaden śmiertelny wypadek.

  Niezależnie od wyboru trasy, zawsze warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. StalExport Autostrada Małopolska S.A. przypomina, jak bezpiecznie podróżować autostradami, gdzie panują nieco inne warunki jazdy niż na pozostałych drogach.

  Wskazówki ekspertów dotyczące bezpiecznego podróżowania autostradami:

  Hamuj wcześniej niż zwykle
  Pamiętaj, że w zależności od masy całkowitej pojazdu, podczas szybkiej jazdy droga hamowania wydłuża się nawet o kilkadziesiąt metrów. Zachowaj bezpieczną odległość od innych pojazdów oraz naciskaj pedał hamulca odpowiednio wcześnie.

  Kwadrans dla Ciebie
  Jazda stałą prędkością długim odcinkiem prostej drogi jest nie tylko męcząca, ale nierzadko nużąca, natomiast zmęczenie może powodować utratę koncentracji. Dobra zasada brzmi dwie godziny jazdy, 15 minut przerwy - na autostradzie możesz zatrzymać się w Miejscu Obsługi Podróżnych czy na stacji benzynowej.

  Hamuj awaryjnie tylko w razie potrzeby
  Pamiętaj, że przeciętna prędkość pojazdów na autostradzie jest znacznie większa niż na innych drogach. Nie hamuj gwałtownie z byle powodu lub w celu wykonania nagłego manewru (np. zjazdu z autostrady na węźle
  w wyniku nagłej decyzji). Narażasz w ten sposób siebie i innych użytkowników autostrady na kolizję. Używaj trybu hamowania awaryjnego jedynie w razie pilnej potrzeby np. w celu uniknięcia kolizji z innym pojazdem.

  Zadbaj o dzieci
  Przed wyjazdem zadbaj o zajęcie dla dzieci, które będą z Tobą podróżowały. Zdenerwowane i płaczące dziecko utrudnia koncentrację kierowcy. Na autostradzie rzadziej niż na innych drogach jest możliwość szybkiego zatrzymania się i rozwiązania problemu Twojej pociechy.

  Nie przyzwyczajaj się do szybkości i braku przeszkód na drodze
  Styl jazdy po autostradzie, na której nie występują ostre zakręty, czy przejścia dla pieszych zdecydowanie różni się od jazdy po innych drogach. Zjeżdżając z autostrady pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność i dostosować się do nowych warunków oraz zasad ruchu drogowego.

  źródło:motofakty
http://www.iparts.pl