Witamy na Fiat Klub Polska
Posty od 1 do 2 z 2
Like Tree1lubi to!
  • 1 przez kamilo62

Temat: Oleje Silnikowe - Jak i Dlaczego  

  1. #1
    Master
    Dołączył
    14 kwiecień 2012
    Skąd
    Wasilków
    Wiek
    37
    Postów
    1,189
    Auto
    500X
    Rocznik
    2015

    Oleje Silnikowe - Jak i Dlaczego

    Ostatnio na forum powstał temat o Olejach, by doradzić jakiej firmy, czym sie różni dana firma a i wogóle czym sie kierować.
    W naszym Kraju - w niektórych rzeczach nie warto kierować sie ceną - Mam tu na myśli o podzespołach które wpływaja na bezpieczenstwo i żywotność naszego Samochodu.
    Oleje jak oleje - Im droższy tym lepszy..Ale nie zawsze - Firmę która rozlewa nam te oleje to mniejszych pojemników najlepiej też znać choć troche [ Słyszałem swego czasu troche inaczej o Texaco ].
    Ja samochód mam od nie dawna ale jak każdy pewnie by się mógł domyśleć - nie zawsze "polska" produkcja ma dużo wspólnego z jakościa.

    Przejdzmy do klasyfikacji olejów z obu stron - Jak to jest z tymi normami, które podobno wpływają niektóre na mniejsze spalanie paliwa, lepszą lepkość itp. itd.
    Większość producentów a bardziej doradców "internetowych" zabrania zmieniania lepkości olejów na inne niż podane przed producenta tłumacząc sie iż niewłasciwe dobrany olej może wypłukac "Nagar" z silnika, będzie przedewszystkim inaczej pracował co akurat my możemy nie odczuć..Ale sam silnik już tak.

    Podstawowym pkt. klasyfikującym olej jest jego lepkość,zakres normalnego działania oleju w danych temperaturach,gęstość..
    klasy.jpg
    Obecnie wszystkie oleje jednosezonowe (5W, 10W, 15W lub 20, 30, 40, 50) zostały zastąpione olejami wielosezonowymi (5W-40, 10W-40, 15W-40), dostosowanymi do wysokich potrzeb współczesnych kierowców. Oleje wielosezonowe dostosowane są zarówno do pracy w wysokich, jak i niskich temperaturach.

    Drugim dość ważnymi parametrami olejów jest klasyfikacja ACEA i API, oraz postronne także ważne ale mniej wyrożniane aprobaty : VW 505.00 firmy Volkswagen, Fiat 9.55535-D2.....i takie tam

    Klasyfikacja ACEA zastąpiła wcześniejsze i nieważne już normy CCMC (Komitet Konstruktorów Wspólnego Rynku). Normy ACEA określają specyfikacje, oparte na testach wykonywanych na silnikach europejskich konstruktorów samochodów.
    Według klasyfikacji [COLOR="#00FF00"]ACEA[/COLOR] oleje silnikowe dzielimy na:
    A - Oleje do silników benzynowych w samochodach osobowych

    B - Oleje do silników Diesla małej pojemności w samochodach osobowych i dostawczych

    C - Oleje do silników Diesla z filtrem cząstek stałych w samochodach osobowych

    E - Oleje dla pojazdów użytkowych z silnikiem Diesla

    [COLOR="#00FF00"]Silniki benzynowe [/COLOR]

    A1 - Kategoria olejów silnikowych energooszczędnych ze szczególnie niską lepkością (HTHS < 3,5 mPas). Preferowane klasy lepkości: XW-30 i XW-20.

    A2 - Kategoria olejów konwencjonalnych i lekkiego biegu.

    A3 - Kategoria olejów konwencjonalnych i lekkiego biegu o wyższych wymaganiach niż A2. Przewyższa ACEA A2 w odniesieniu do Noack (straty przy odparowaniu), czystości tłoka i odporności na utlenianie.

    A5 - Kategoria olejów konwencjonalnych i lekkiego biegu. Odpowiada ACEA A3, jednakże z obniżoną lepkością HTHS. W silniku pomiarowym w porównaniu do oleju referencyjnego 15W-40 musi zostać wykazana oszczędność paliwa > 2,5%.

    [COLOR="#00FF00"]Silniki Diesla w samochodach osobowych [/COLOR]

    B1 - Kategoria energooszczędnych olejów silnikowych ze szczególnie niską lepkością HTHS (odpowiednio A1).

    B2 - Kategoria olejów silnikowych konwencjonalnych i lekkiego biegu.

    B3 - Kategoria olejów silnikowych konwencjonalnych i lekkiego biegu. Przewyższa ACEA B2 w odniesieniu do ścierania krzywek, czystości tłoka i stabilności lepkościowej przy zanieczyszczeniu sadzą.

    B4 - Nowa kategoria. Oleje do silników Diesla z bezpośrednim wtryskiem paliwa (TDI).

    B5 - Odpowiada ACEA B4, jednakże z obniżoną lepkością HTHS. W silniku pomiarowym w porównaniu do oleju referencyjnego 15W-40 musi zostać wykazana oszczędność paliwa > 2,5%.

    C1 - Nowa klasyfikacja (od 10/2004). Oleje do silników Diesla w samochodach osobowych z filtrem cząstek stałych.

    C2 - Nowa klasyfikacja (od 10/2004). Oleje do silników Diesla w samochodach osobowych z filtrem cząstek stałych.

    C3 - Nowa klasyfikacja (od 10/2004). Oleje do silników Diesla w samochodach osobowych z filtrem cząstek stałych.
    Nas obchodzi A i B, co niektórych moze C.

    Ja używam oleju Liqui Moly 10W40 a więc : Od -25 do + 35 stopni temperatury zewnętrznej olej będzie w niezmienionej "postaci", lepkości, smarowania.
    Na moim pudle litrowych sa ACEA A3-04/B4-04 - [COLOR="#00FF00"]ACEA A3/B4 - Stabilny, utrzymujący właściwości olej do stosowania w silnikach benzynowych i silnikach wysokoprężnych o bezpośrednim wtrysku (common rail) o wysokich charakterystykach pracy, jednak odpowiedni również dla zastosowań opisanych w punkcie A3/B3. Oleje klasy A3/B4 mogą być stosowane na dłuższe interwały wymiany - (wydłużony przebieg).[/COLOR]

    LOTOS Oil S.A. - Samochody osobowe - [COLOR="#0000FF"]Ten olej Lotos ma m.in. ACEA A3/B3 - ACEA A3/B3 - Stabilny, utrzymujący właściwości olej, przeznaczony do użycia w silnikach benzynowych samochodów osobowych o wysokich charakterystykach pracy, oraz silnikach wysokoprężnych lekkich samochodów ciężarowych i/ lub przedłużonych przedziałach czasu wymiany oleju tam, gdzie podane jest to przez producentów silników i/ lub silnikach wykorzystujących przez cały rok oleje o niskim stopniu lepkości i/ lub dla silników o ciężkich warunków pracy, zgodnie z zaleceniami producenta silnika.[/COLOR] Można powiedzieć uniwersalny - Do Diesla i Benzyny - Choć sam producent mówi ze tylko Do Diesla.

    MaxLife Diesel 10W-40 Oleje Smary MaxLife DuraBlend SynPower Tectyl - [COLOR="#0000FF"]Valvoline ACEA B3/B4 - ACEA B3 - Wyższa nośność sadzy oraz ochrona przed zatarciem.
    ACEA B4 - Dla silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa.[/COLOR] - Tylko do silników Diesla

    Obok ACEA jest też [COLOR="#EE82EE"]API Instytut opracowuje normy , które podążają za rozwojem potrzeb amerykańskich konstruktorów samochodów. Każda nowa specyfikacja odpowiada zaostrzeniu poziomu wymagań dla danego środka smarującego. Najwyższymi poziomami wymagań charakteryzują się obecnie kategorie API SJ (dla silników benzynowych) oraz API CF (dla silników wysokoprężnych).
    API oznacza normy kombinacjami liter. W oleju SL/CF "S" oznacza, że nadaje się on do silników benzynowych, a druga litera to klasa jakości - im dalsza litera alfabetu, tym wyższa jakość (najwyższa obecnie wartość to M). Oznaczenie "C" świadczy o przydatności oleju do silników Diesla. Najwyższa klasa to CI.[/COLOR]

    Moj API SL/CF - wiec do silnika benzynowego litera L jest przed M - Sugeruje sie iż olej mam Za.. a do diesla Prze Za..
    Lotos - API CF - Producent podaje iż dany olej spełnia najwyższe normy Dla Silnika Diesla
    Valvoline MaxLife Diesel 10W40 - API CF - Więc w tym przypadku o dziwo Lotos wogóle nie odbiega standardom od Olejów z górnej półki dla Diesli.

    LOTOS Oil S.A. - Samochody osobowe
    MaxLife 10W-40 Oleje Smary MaxLife DuraBlend SynPower Tectyl Oba Oleje posiadaja normę SL - co ogolnie Stawia Lotos na tej samej półce co LM i Valvoline.

    Pozostaje tylko kwestia dlaczego oleje polskie sa tanższe niż te podobno zagraniczne lepsze - Czym tak naprawde różnią sie jak nie klasą lepkości, wytrzymałości i W..wie czym jeszcze - najwidoczniej mini klasami tzn. oleje do silników o którym kierujący wie więcej niż mądra ksiązka - Czy to Common rail, wtrysk jedno lub wielopunktowy itp. itd.
    Patrzac na całą ta kolorowanke wystarczy kupić zwykły polski Olej i będziemy na tej samej klasie jakości - Pozostaje tylko kwestia dlaczego pół kraju narzeka skrycie na nasze marki
    Sądziłem ze odpowiem komuś na to pytanie..niestety..napisałem i sam sobie strzeliłem w stope
    peteja lubi to.



  2. Chcesz dołączyć do nas? Zarejestruj się!
  3. #2
    Moderator
    Dołączył
    14 październik 2010
    Skąd
    Bydgoszcz
    Postów
    13,642
    Auto
    Peugeot 407SW
    Rocznik
    2004
    Temat przykleiłem - dzięki za fajny artykuł
    Ktoś Ci pomógł? Odwdzięcz się i kliknij gwiazdkę reputacji.

    >> Peugeot 407SW 2.0 + LPG 12.2004

    Był: Fiat Bravo 1.8GT


 

Podobne tematy

  1. Części bbm 1.2 16V i 1.6 16V silnikowe i nie tylko TANIO
    Napisany przez meter30 na forum Sprzedam
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post: 13-01-2013, 17:40
  2. Sprzedam Oleje oraz części samochodowe
    Napisany przez SGT_ToMciO na forum Sprzedam
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post: 20-10-2012, 13:54
  3. [tanio odsprzedam] Oleje tutela cs speed oraz gi/a
    Napisany przez blantomat na forum Sprzedam
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post: 22-08-2012, 09:37
  4. [tanio odsprzedam] części silnikowe - fiat lata `70-`90
    Napisany przez no1tasman na forum Sprzedam
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post: 01-09-2011, 19:58
  5. Oleje i Chemia MOTUL - Hurtownia Regionalna Lublin
    Napisany przez Drupi na forum Współpracujemy i polecamy
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post: 17-03-2011, 10:49

Odwiedzający znaleźli nas szukając w sieci

polskie oleje silnikowe

oleje silnikowe do fiata

oleje do fiata

dlaczego tectyl

olej silnikowy fiat

oleie silnikowe benzyna fiat olej silnikowy fiat siena 1 2oleje silnikowe do disla fiatpolskieolejevalvoline maxlife 10w40 benzyna lublin gdzie mozna kupicAPROBATY FIAT OLEJjakie oleje maja aprobate fiatawww.oleje.silnikowe.fiat.Oleje lekkiego bieguvalvoline maxlife 5w40 czy nadaje sie do bezposredniego wtryskufiat siena 1.6 olej silnikowyoleje silnikowe klasyfikacjaoleje silnikowe w polsce a zagraniczne forumvalvoline maxlife 10w40 sienafiat olej silnikowyfiat siena olej silnikowy 10w40klasyfikacja ACEA 2012

Tagi dla tego tematu

Ta strona używa ciasteczek tzw. "cookies"
Dbając o Twoją prywatność, prosimy Cię o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie przez nas oraz naszych partnerów biznesowych Twoich danych osobowych. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody na przetwarzanie lub chcesz ograniczyć jej zakres kliknij w "Pokaż szczegóły". Zakres wyrażonej zgody może wpływać na dostępność świadczonych przez nas usług. Dane przetwarzamy m.in. w celu wyboru podstawowych reklam, tworzenia profilu i wyboru spersonalizowanych treści oraz reklam, pomiaru ich wydajności, na podstawie zgody w celach marketingowych, w tym profilowania, w celach analitycznych oraz na podstawie naszego uzasadnionego interesu jako Administratora. Przysługuje Ci m.in. prawo do dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo wycofania zgody na przetwarzanie.

Za Twoją zgodą my i nasi partnerzy wykorzystujemy pliki cookie lub podobne technologie do przechowywania, dostępu i przetwarzania danych osobowych, takich jak Twoje wizyty na tej stronie, adresy IP i identyfikatory plików cookie. Niektórzy partnerzy nie proszą Cię o zgodę na przetwarzanie Twoich danych i opierają się na swoim uzasadnionym interesie biznesowym. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę lub sprzeciwić się przetwarzaniu danych w oparciu o uzasadniony interes, klikając na "Dowiedz się więcej" lub w naszej Polityce Prywatności na tej stronie Zobacz politykę prywatności oraz w jaki sposób wykorzystujemy pliki Cookie.

Wraz z naszymi partnerami przetwarzamy Twoje następujące dane: Dokładne dane geolokalizacyjne i identyfikacja poprzez skanowanie urządzeń, przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu. O wykorzystanie tych danych zostaniesz dodatkowo poproszony przez firmę Google Inc. w momencie kiedy pierwsza reklama miałaby zostać wyświetlona. Więcej informacji na temat sposobu gromadzenia i przetwarzania danych przez Google Analytics znajdziesz na stronie "Jak Google używa danych z witryn i aplikacji, które korzystają z naszych usług" dostępnej pod adresem: https://policies.google.com/technologies/partner-sites.
        
https://www.iparts.pl