Witamy na Fiat Klub Polska
Posty od 1 do 13 z 13
Like Tree1lubi to!
 • 1 przez hak64

Temat: Kolizja  

 1. #1
  Master
  Dołączył
  12 listopad 2012
  Skąd
  Żory
  Postów
  1,207
  Auto
  Marea weekend 2,0 20v /Mercedes 300SE 87r /Plymouth Valiant 61r
  Rocznik
  1997

  Kolizja

  Kolizja – to potoczne określenie zdarzenia drogowego, w którym doszło do uszkodzeń pojazdów, a uczestnicy nie doznali poważniejszych urazów. To najczęstszy i niestety powszechny rodzaj zdarzeń drogowych. Kolizją może być drobna, parkingowa stłuczka, uderzenie w latarnię, znak, czy przydrożne drzewo, jak również karambol kilkunastu samochodów na oblodzonej drodze. Wszystkie te zdarzenia wyczerpują znamiona czynu z art. 86 § 1 kw, który mówi o stworzeniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ten ostatni zwrot ma tu niezwykle istotne znaczenie, gdyż informuje nas, że ochroną objęto wyłącznie miejsca w których odbywa się ruch drogowy. Tak więc wędkarz „parkujący” swoje auto na drzewie nie będzie podlegał karze (z tego artykułu), o ile rzecz działa się poza drogą (w miejscu nie przeznaczonym do ruchu). Innym warunkiem koniecznym do spełnienia jest fakt stworzenia zagrożenia bezpieczeństwa. Nie będzie zatem mowy o zagrożeniu, jeśli nieuważny kierowca (jadący sam) otrze się o drzewo, latarnię, lub inny pojazd, w którym nie ma żadnych osób. Takie samo zdarzenie, ale już z udziałem pasażera narazi naszego kierowcę na karę finansową w postaci mandatu, lub grzywny nałożonej przez sąd (mandat można wystawić do 14 dni, od faktu powiadomienia o zdarzeniu przez osoby trzecie, lub do 1 miesiąca, jeśli zdarzenie zarejestrowało urządzenie rejestrujące /np. fotoradar/, bądź też policjant osobiście był świadkiem zdarzenia. Aby dopełnić formalności wypada mi jeszcze wspomnieć o okresie przedawnienia. Następuje ono po dwóch latach od zdarzenia, jednak organ występujący z wnioskiem o ukaranie, ma tylko rok na sporządzenie takiego wniosku. Kolejnym istotnym elementem kolizji, jest fakt wystąpienia wyłącznie szkód materialnych. Ta okoliczność powoduje (m.in.), że uczestnicy mają obowiązek usunąć pojazdy z drogi, a jeśli to możliwe - zabezpieczyć je i odpowiednio oznakować, aby nie tamować ruchu i nie stwarzać kolejnego zagrożenia dla innych uczestników. Niezastosowanie się do tego obowiązku naraża kierowcę na odpowiedzialność z art. 84 kw i nie zwalnia od odpowiedzialności za skutki niezrealizowania tego obowiązku (gdyby na stojący w miejscu zagrażającym bezpieczeństwu ruchu, nieoznakowany, uszkodzony pojazd najechał inny, możemy mieć do czynienia z wypadkiem).
  Dość często zdarzają się sytuacje, kiedy początkowa kolizja staje się wypadkiem. Dzieje się tak, gdy jakiś uczestnik zdarzenia zgłosi się do lekarza, a ten stwierdzi, że doznane obrażenia skutkują naruszeniem czynności narządów ciała na okres powyżej dni siedmiu. Nie chodzi tu bynajmniej o okres leżenia w szpitalu, czy okres niezdolności do pracy. Jest to raczej umowna granica informująca o długotrwałości procesu leczenia. Złamanie choćby małego paluszka zakwalifikuje nam zdarzenie drogowe jako wypadek, gdyż zespolenie kości trwa trzy tygodnie. Natomiast zdarzenie w którym uczestnik doznał licznych stłuczeń, krwawych wybroczyn i otarć naskórka, powodujących że „nie może się ruszać”, nadal może pozostać kolizją. To właśnie odniesione przez uczestników obrażenia warunkują zakwalifikowanie zdarzenia do wyższej kategorii – wypadku.
  Wspomnę jeszcze, że dość częstą praktyką uprawianą przez ubezpieczycieli jest odmowa wypłacenia odszkodowania pokrzywdzonym w wyniku kolizji, gdzie faktycznie nie doszło do zderzenia pojazdów (ktoś wymusił pierwszeństwo, a my chcąc uniknąć zderzenia zjeżdżamy do rowu, uszkadzamy pojazd na krawężnikach, czy zatrzymujemy się na latarni). Te praktyki są zupełnie bezprawne i stanowią podstawę do wystosowania odwołania, gdyż istotą czynu z art. 86 § 1 kw, jest sam fakt wytworzenia zagrożenia, a jeśli następstwem tego była kolizja innego uczestnika ruchu, to obowiązkiem ubezpieczyciela jest zrekompensowanie powstałej szkody.
  Specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych. 2. Chcesz dołączyć do nas? Zarejestruj się!
 3. #2
  Moderator
  Dołączył
  14 październik 2010
  Skąd
  Bydgoszcz
  Postów
  13,650
  Auto
  Peugeot 407SW
  Rocznik
  2004
  Temat podkleiłem
  Ktoś Ci pomógł? Odwdzięcz się i kliknij gwiazdkę reputacji.

  >> Peugeot 407SW 2.0 + LPG 12.2004

  Był: Fiat Bravo 1.8GT

 4. #3
  Master
  Dołączył
  04 grudzień 2010
  Skąd
  Waw
  Postów
  1,000
  Auto
  Accord VIII
  Rocznik
  2012
  Cytat Napisał hak64 Zobacz post
  Dość często zdarzają się sytuacje, kiedy początkowa kolizja staje się wypadkiem.
  jak wygląda procedura jeżeli taka sytuacja nastąpi po zamknięciu zdarzenia nałożeniem mandatu ?

 5. #4
  Master
  Dołączył
  12 listopad 2012
  Skąd
  Żory
  Postów
  1,207
  Auto
  Marea weekend 2,0 20v /Mercedes 300SE 87r /Plymouth Valiant 61r
  Rocznik
  1997
  Wygląda różnie, choć powinno to wyglądać tak, że mandat zostaje anulowany, a wszczynane jest dochodzenie w sprawie wypadku.
  Jest z tym trochę ceregieli, bo sprawcy z pewnością nie będzie zależeć na zmianie kwalifikacji prawnej czynu z wykroczenia na przestępstwo, ale i poszkodowanemu nie zawsze to jest na rękę. Starając się o odszkodowanie, poszkodowany zgłasza szkodę u ubezpieczyciela sprawcy, ten zaś ma obowiązek wypłacić szkodę w terminie do 30 dni od dnia przyjęcia zawiadomienia (art 815 kc). Ten okres może się przedłużyć jeśli występują okoliczności wymagające wyjaśnienia (i tu leży pies pogrzebany), a taką okolicznością może być anulowanie mandatu (nałożony niesłusznie), rozbieżne relacje uczestników zdarzenia, a także zmiana kwalifikacji prawnej. Osobiście zanam przypadek, kiedy sprawcą kolizji była pani sędzia (chroni ją immunitet) i do spowodowania kolizji jak najbardziej się przyznała. Jednak w chwili, kiedy poszkodowana przedstawiła opinię biegłego lekarza, o doznanych obrażeniach kwalifikujących czyn do wyższej kategorii (przestępstwo z art. 177 paragraf 1 /jak tu wstawić znak paragrafu?/), jej stanowisko uległo zmianie i nagle to ona została stroną pokrzywdzoną. Kobieta najzwyczajniej broni się przed wyrokiem i to na tyle skutecznie, że faktyczna pokrzywdzona czeka piąty rok z rzędu na odszkodowanie. Jak mawiają "im dalej w las, tym więcej drzew", czyli potencjalnych przeszkód i jak znam życie finału nie będzie, bo sprawa zdąży się przedawnić. Co ciekawe. Gdyby poszkodowana pozostała przy dawnej kwalifikacji czynu, pewnie dawno już miała by kasę na koncie. Teraz nie może już wrócić do kolizji, bo roszczenia za szkody powstałe w wyniku kolizji przedawniają się po trzech latach (przy wypadkach 20 lat), a na przekwalifikowanie kolizji w wypadek, ma coraz mniejsze szanse.
  qronax lubi to.
  Specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych.

 6. #5
  Administrator
  Dołączył
  11 styczeń 2008
  Skąd
  Pleszew
  Wiek
  37
  Postów
  3,721
  Auto
  Lancia Lybra Intensa 2,4 JTD 150KM CF3
  Rocznik
  2002
  Tak to tylko w Polsce.
  VW Polo 9N 1,2 12V - żony
  LANCIA LYBRA 1,9 JTD 115KM
  LANCIA LYBRA INTENSA SW 2,4 JTD 150KM


  Lancia Lybra


  Jeśli uważasz, ze ktoś Ci pomógł, kliknij "gwiazdkę" reputacji przy jego poście

  Tak mało, a tak może pomóc Składka Klubowa

 7. #6
  Master
  Dołączył
  12 listopad 2012
  Skąd
  Żory
  Postów
  1,207
  Auto
  Marea weekend 2,0 20v /Mercedes 300SE 87r /Plymouth Valiant 61r
  Rocznik
  1997
  Ciekawy artykuł o likwidacji szkody. Likwidacja szkody z OC to prosta sprawa. W teorii - Motoryzacja w INTERIA.PL

  Dla mnie sprawa jest prosta. Polecam swoje usługi.
  Specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych.

 8. #7
  Nowy klubowicz
  Dołączył
  26 czerwiec 2014
  Skąd
  RBK
  Wiek
  49
  Postów
  4
  Auto
  Fiat 126p
  Rocznik
  1987
  Świetny artykuł polecam każdemu !

 9. #8
  Nowy klubowicz
  Dołączył
  21 lipiec 2014
  Skąd
  Katowice
  Postów
  75
  Auto
  Punto
  Rocznik
  2006
  Super rzetelne informacje. Fajnie, że komuś się chciało wszystko tak dobrze opisać

 10. #9
  Nowy klubowicz
  Dołączył
  15 grudzień 2014
  Skąd
  wawa
  Wiek
  29
  Postów
  5
  Auto
  fiat punto II
  Rocznik
  2002
  Dobry tekst

 11. #10
  Klubowicz
  Dołączył
  23 październik 2014
  Skąd
  Kraków
  Postów
  147
  Auto
  Fiat Fiorino
  Rocznik
  2008
  A jak to działa z programem ochrony zniżek. Doprowadzam do kolizji i nie ponoszę żadnych konsekwencji z tego powodu?

 12. #11
  Master
  Dołączył
  15 czerwiec 2018
  Skąd
  Zabrze
  Wiek
  35
  Postów
  1,097
  Auto
  Fiat Tipo SW 1.4 T-Jet LPG
  Rocznik
  2018
  Cytat Napisał Lutosław Zobacz post
  A jak to działa z programem ochrony zniżek. Doprowadzam do kolizji i nie ponoszę żadnych konsekwencji z tego powodu?
  tylko u ubezpieczyciela, u którego masz wykupioną ochronę zniżek. W systemie UFG widniejesz jako sprawca i inni ubezpieczyciele mogą (ale nie muszą) podnieść w przypadku chęci zmiany ubezpieczyciela.

 13. #12
  Klubowicz
  Dołączył
  08 marzec 2013
  Skąd
  Wrocław
  Wiek
  39
  Postów
  219
  Auto
  Bravo 1.9 Multijet
  Rocznik
  12.2005
  Jest tak jak napisał kolega. Ubezpieczenie to działa w ramach tego ubezpieczyciela u którego masz wykuponą polisę. Gdybyś się chciał przenieść do innego ubezpieczyciela, to oni w systemie mieliby że nie masz bezszkodowej jazdy. Krótko mówiąc zapłaciłbyś wyższa składkę ubezpieczeniową niż w towarzystwie w którym mamy wykupioną polisę. Trzeba to po prostu sobie skalkulować, czy nam się to opłaca?
  Proponuję jeszcze tutaj sprawdzić: https://wygodnie.pl/porady/ochrona-znizek-oc-czy-warto - artykuł poruszający tą tematykę.

 14. #13
  Nowy klubowicz
  Dołączył
  02 luty 2019
  Skąd
  Rzeszow
  Postów
  1
  Auto
  Alfa Romeo GT
  Rocznik
  2004
  Dobry artykul


 

Podobne tematy

 1. Kolizja z sarną - prostowanie maski
  Napisany przez nike166 na forum Akcesoria i gadżety, kosmetyka auta, oleje silnikowe
  Odpowiedzi: 12
  Ostatni post: 17-06-2012, 08:46
 2. kolizja - zwrot za lawete
  Napisany przez Tomek1 na forum Ruch drogowy, bezpieczeństwo, ubezpieczenia
  Odpowiedzi: 4
  Ostatni post: 19-09-2010, 22:43
 3. kolizja drogowa
  Napisany przez bandito na forum Punto II
  Odpowiedzi: 4
  Ostatni post: 27-06-2009, 15:36

Odwiedzający znaleźli nas szukając w sieci

anulowanie mandatu przy zmianie kwalifkacji

kolizje przekwalifilowano na wypadek

przekwalifikowanie kolizji na wypadekwypadek a kolizja zmiana kwalifikacjizmiana kwalifikacji czynu z kolizji na wypadekco daje przekwalifikowanie kolizji na wypadek drogowyprzekwalifikowanie wykroczenia na wypadekzmiana kwalifikacji na wypadek drogowyprzekwalifikowanie kolizji w wypadek

Tagi dla tego tematu

https://www.iparts.pl