Witamy na Fiat Klub Polska
 • Rola amortyzatorów na trwałość i przebieg w autach marki Fiat. Znaczenie prawidłowej ich eksploatacji.

  Krótka charakterystyka samochodów marki Fiat
  Fiat, będący skrótem od Fabbrica Italiana Automobili Torino, to marka samochodowa znana na całym świecie. Od kompaktowych modeli miejskich po przestronne vany czy auta dostawcze, Fiat oferuje pojazdy, które zaspokajają potrzeby różnych kategorii klientów. Charakteryzują się one przede wszystkim ekonomicznym użytkowaniem oraz łatwością w prowadzeniu, co czyni je popularnymi zarówno wśród miłośników małych aut miejskich, rodzin szukających praktycznych rozwiązań jak i zastosowań w biznesie czy firmach kurierskich. Wytwarzane przez włoskiego producenta pojazdy zyskały na popularności ze względu na swój bardzo dobry stosunek oferowanej jakości do ceny w obrębie zróżnicowanych rynków. Poza walorami użytkowymi samochody te cechują się też rozbudowaną i uznawaną za trwałe linią silników, szczególnie wysokoprężnych (JTD czy następca w postaci Multijet). Jednakże, bez względu na model Fiata, istnieje pewna uniwersalna kwestia, która ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania każdego typu samochodu - układ zawieszenia i amortyzatory.


  Główne funkcje amortyzatorów w Fiatach
  W przypadku samochodów marki Fiat, który zazwyczaj oferuje modele zaprojektowane z myślą o codziennym użytkowaniu pod cele indywidualne czy zarobkowe, rola amortyzatorów staje się więc kluczowa. Ich główną funkcją jest absorbowanie energii generowanej podczas jazdy po nierównych nawierzchniach oraz redukcja drgań, co przekłada się bezpośrednio na stabilność karoserii, utrzymanie toru jazdy, zachowaniu bezpieczeństwa na drodze i kończąc na ogólnym lepszym komforcie podróżowania.

  Wpływ amortyzatorów na nasze bezpieczeństwo i przemieszczanie się
  Jednym z kluczowych czynników wpływających utrzymanie bezpieczeństwa jest stopień zużycia amortyzatorów. W miarę upływu czasu i przejechanych kilometrów amortyzatory ulegają naturalnemu zużyciu, co może negatywnie wpłynąć na stabilność pojazdu i jego zdolność do pokonywania nierówności terenu czy zakrętów. Zaniedbanie regularnej kontroli stanu amortyzatorów może prowadzić do pogorszenia komfortu jazdy oraz zwiększonego ryzyka utraty kontroli nad pojazdem w trudnych warunkach drogowych czy przy wyższych prędkościach poruszania się. Dlatego też utrzymanie amortyzatorów w odpowiednim stanie jest niezwykle istotne dla zachowania ich funkcjonalności i trwałości.


  Znaczenie regularnego dbania o amortyzatory w naszym aucie

  Serwis czesciauto24.pl recenzował amortyzatory tylne i przednie dzięki czemu można zatem wyróżnić kilka wskazówek dotyczących eksploatacji i diagnostyki w celu zachowania amortyzatorów w dobrej kondycji:
  • Należy regularnie sprawdzać stan amortyzatorów pod kątem ewentualnych wycieków oleju czy uszkodzeń mechanicznych. Czynności te można dokonać samemu poprzez inspekcję wizyjną jak i na bazie własnego odczucia (np. auto „pływa” gdy pokonujemy nierówności lub niepewnie zachowuje się w zakrętach - nie utrzymuje toru jazdy lub nadmiernie się przechyla).

  • Należy pamiętać, aby sprawdzać również stan manszet osłaniających tłoczysko amortyzatora jak i odbojników ograniczających skok tłoczyska. Uszkodzenie osłony tłoku powoduje się dostanie brudu między uszczelkę a sam tłok, w efekcie wyciek czynnika pracującego (wraz z gazem, o ile są to amortyzatory gazowo-olejowe) i przyspieszoną degradację stanu amortyzatorów, nawet prowadząc do całkowitego ich wyeksploatowania.

  • Przeprowadzaj regularne przeglądy techniczne, aby monitorować stan ogólny pojazdu, w tym także amortyzatorów. Raz do roku należy przeprowadzić obowiązkowe badanie techniczne pojazdu, pomiędzy tymi okresami warto jednak udać się na stację, aby zbadać sam stan amortyzatorów. Zrób to, jeżeli planujesz dłuższą podróż. Koszt badania stanu samych amortyzatorów na stacji diagnostycznej będzie żaden lub niski, a zyskasz pewność co do ich rzeczywistego stanu.

  • W czasie poruszania się warto zwrócić uwagę na sprawność amortyzatorów patrząc na lewą i prawą stronę pojazdu. Z uwagi na ruch prawostronny amortyzatory po prawej stronie pojazdu są bardziej narażone na uszkodzenia i szybciej się zużywają. Nie powinno się doprowadzać do powstania za dużych różnic w sprawności amortyzatorów między stronami. Obowiązuje tutaj podobna zasada jak przy oponach, że strony powinny być o podobnym stopniu zużycia. Jeżeli takie różnice będą występować to wpłynie to negatywnie na prowadzenie pojazdu.

  • Warto zwrócić uwagę na stan amortyzatorów z tyłu. Z reguły auta są z przodu obciążone, z uwagi na silnik i inne elementy, zaś tył jest zazwyczaj mniej obciążony. To też efekt „wybitych” amortyzatorów z tyłu będzie tam podwójnie widoczny. Podczas pokonywania poprzecznych nierówności przez auto (np. pokonywanie przejazdu kolejowego), karoseria z tyłu auta będzie oscylować po pokonaniu tej przeszkody (efekt kangurka). Taki brak ustabilizowania karoserii prowadzić będzie to nadsterowności pojazdu (utrata przyczepności przez tylną oś) i tym samym grozić będzie wypadnięciem z toru jazdy lub utratą sterowności pojazdu.

  • W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości np. takich jak wyciek czynnika pracującego (oleju) czy uszkodzenie gumowych osłon (manszet), należy niezwłocznie podjąć działania naprawcze i wymienić amortyzatory na nowe.

  • Należy pamiętać, że jeżeli dojdzie do fizycznego uszkodzenia amortyzatora przez ubytek czynnika pracującego (oleju lub mikstury olejowo-gazowej) czy uszkodzenia uszczelki uszczelniającej tłoczysko jedyną metodą jego naprawy jest zakup i zamontowanie w całości nowego amortyzatora. W celu naprawy uszkodzonego amortyzatora, o ile jest możliwa, potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, niedostępny w domowych warunkach. Amortyzator celem regeneracji należy więc oddać do firmy posiadającej odpowiednie zaplecze techniczne oraz doświadczenie.

  • Zależnie od charakterystyki używania naszego auta szacowana żywotność amortyzatorów na naszych drogach szacuje się w granicy 60-80 tys. km. Po przejechaniu takiej ilości kilometrów powinniśmy wymienić amortyzatory na nowe. Należy pamiętać, że parametry elementów gumowych mocujących amortyzator do karoserii i zawieszenia też ulegają z czasem pogorszeniu.

  Wpływ warunków eksploatacji na trwałość amortyzatorów
  mojeamortyzatory.pl opowiadało o rodzajach amortyzatorów samochodowych dzięki czemu możemy tam przeczytać jakie czynniki wpływają na trwałość amortyzatorów u naszego Fiata jak i poznać objawy i wpływ na warunki eksploatacji. Intensywne użytkowanie, częste jazdy po nierównych dziurawych nawierzchniach czy ekstremalne warunki atmosferyczne mogą przyspieszyć proces zużycia amortyzatorów. Dlatego ważne jest, aby podczas codziennej eksploatacji pojazdu unikać nadmiernego obciążania amortyzatorów oraz dbać o płynną jazdę, unikając gwałtownych manewrów i nagłych hamowań, jak i unikać głębokich dziur w drodze. Progi zwalniające tzw. „śpiący policjanci” należy pokonywać z umiarkowaną, dostosowaną do warunków, prędkością.
  Ważne jest również przestrzeganie kilku podstawowych zasad, które pomogą zachować amortyzatory w naszym Fiacie w jak najlepszym stanie przez dłuższy czas. Po pierwsze, należy regularnie kontrolować ciśnienie w oponach, ponieważ niewłaściwe ciśnienie może prowadzić do szybszego zużycia amortyzatorów. Zalecane dla danego pojazdu ciśnienie w oponach w pewien sposób działa też jak amortyzacja, przez co same amortyzatory nie są tak obciążone i mogą pracować w optymalnych dla siebie warunkach. Ponadto, należy unikać przeciążania pojazdu oraz regularnie sprawdzać stan innych elementów zawieszenia, takich jak tuleje czy sworznie. Wybite mocowanie amortyzatora (np. wybita górna poduszka) powoduje, że amortyzator przestaje pracować w optymalnych warunkach, a poruszające się tłoczysko amortyzatora pracować w swoich maksymalnych zakresach, co może skutkować wewnętrznym uszkodzeniem amortyzatora.

  Podsumowanie
  Podsumowując, amortyzatory odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu komfortu jazdy i stabilności prowadzenia naszego Fiata. Regularna konserwacja i utrzymanie w odpowiednim stanie są niezbędne dla zachowania ich funkcjonalności i trwałości. Warto pamiętać, że dbałość o amortyzatory przekłada się nie tylko na komfort jazdy, ale także na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu. Pamiętajmy też, że wybierając markowe i sprawdzone produkty przyczyniamy się do zachowania i poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach.
  wypowiedzi 3 wypowiedzi
  1. Avatar felixwawa
   felixwawa -
   Teraz będze nie FCA , tylko FBA Fabrica Brasilia Automobile
  1. Avatar DARECKI86
   DARECKI86 -
   Discover the ultimate in relaxed romance with the best casual dating platform!
   Urgently needed: partner for fun, one night only
   Actual Girls
   Optimal casual Dating
  1. Avatar przemog666
   przemog666 -
   Make dating stress-free and enjoyable with the best casual dating experience.
   Uninhibited dating for men
   Verified Ladies
   Superlative casual Dating
Ta strona używa ciasteczek tzw. "cookies"
Dbając o Twoją prywatność, prosimy Cię o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie przez nas oraz naszych partnerów biznesowych Twoich danych osobowych. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody na przetwarzanie lub chcesz ograniczyć jej zakres kliknij w "Pokaż szczegóły". Zakres wyrażonej zgody może wpływać na dostępność świadczonych przez nas usług. Dane przetwarzamy m.in. w celu wyboru podstawowych reklam, tworzenia profilu i wyboru spersonalizowanych treści oraz reklam, pomiaru ich wydajności, na podstawie zgody w celach marketingowych, w tym profilowania, w celach analitycznych oraz na podstawie naszego uzasadnionego interesu jako Administratora. Przysługuje Ci m.in. prawo do dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo wycofania zgody na przetwarzanie.

Za Twoją zgodą my i nasi partnerzy wykorzystujemy pliki cookie lub podobne technologie do przechowywania, dostępu i przetwarzania danych osobowych, takich jak Twoje wizyty na tej stronie, adresy IP i identyfikatory plików cookie. Niektórzy partnerzy nie proszą Cię o zgodę na przetwarzanie Twoich danych i opierają się na swoim uzasadnionym interesie biznesowym. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę lub sprzeciwić się przetwarzaniu danych w oparciu o uzasadniony interes, klikając na "Dowiedz się więcej" lub w naszej Polityce Prywatności na tej stronie Zobacz politykę prywatności oraz w jaki sposób wykorzystujemy pliki Cookie.

Wraz z naszymi partnerami przetwarzamy Twoje następujące dane: Dokładne dane geolokalizacyjne i identyfikacja poprzez skanowanie urządzeń, przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu. O wykorzystanie tych danych zostaniesz dodatkowo poproszony przez firmę Google Inc. w momencie kiedy pierwsza reklama miałaby zostać wyświetlona. Więcej informacji na temat sposobu gromadzenia i przetwarzania danych przez Google Analytics znajdziesz na stronie "Jak Google używa danych z witryn i aplikacji, które korzystają z naszych usług" dostępnej pod adresem: https://policies.google.com/technologies/partner-sites.
        
https://www.iparts.pl