Witamy na Fiat Klub Polska
 • O kierunkowskazach w naszych autach słów kilka

  Czym są kierunkowskazy w samochodzie?
  Kierunkowskazy w samochodzie są jednym z najważniejszych elementów poprawiających bezpieczeństwo na drodze. Bez nich poruszanie się na drogach publicznych byłby dużo bardziej chaotyczne i niebezpieczne. Kierunkowskazy mają postać sygnału świetlnego o barwie pomarańczowej i służą do sygnalizowania innym uczestnikom ruchu drogowego kierunku w który kierowca zamierza skręcić lub wykonać manewr (np. zmiana pasa ruchu). Ich cechą charakterystyczną jest to, że zapalają się i gasną naprzemiennie tzw. mrugają. Ludzie oko przede wszystkim reaguje na ruch, przez co mrugające światła kierunkowskazów pomagają skupić naszą uwagę. Jesteśmy więc w stanie szybko je odróżnić od innych świateł i zarazem czytelnie odczytać intencje innego kierowcy. Z ciekawostek można dodać, że tylko w USA stosowany jest czerwony kolor tylnych kierunkowskazów, przednie zaś są zawsze pomarańczowe. Przyjętą zasadą jest też używanie kierunkowskazów jako świateł awaryjnych lub ostrzegawczych. Ostrzegamy innych uczestników ruchu, że nasz pojazd ma awarię lub wystąpiła nieprzewidziana sytuacja wymagająca naszego zatrzymania się w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Poprzez użycie klawisza, znajdującego się zazwyczaj w części środkowej pojazdu z widoczną ikoną trójkąta, uruchamiamy równoległą pracę obydwu stron świateł kierunkowskazów. Tym samym w sposób prosty i czytelny stajemy się widoczni dla innych, co wpływa na nasze i innych osób bezpieczeństwo.


  Jakie zadanie spełniają kierunkowskazy w samochodzie?
  Kierunkowskazy poprawiają i zapewniają nasze bezpieczeństwo na drodze. Sygnalizujemy innym kierowcom, że planujemy skręcić lub zmienić pas ruchu, umożliwiamy im odpowiednie dostosowanie swojej jazdy, aby uniknąć potencjalnej kolizji. To dzięki nim inni uczestnicy ruchu mogą przewidzieć nasz manewr i reagować w właściwy sposób na zmieniającą się sytuację na drodze. Pomimo tego, że używanie kierunkowskazów jest obowiązkowe, wiele osób nie używa ich w sposób właściwy. Zbyt wiele kierowców zapomina włączyć kierunkowskaz przed skrętem lub zmianą pasa ruchu, co zwiększa ryzyko kolizji i wypadków. Dlatego też ważne jest, aby pamiętać o ich właściwym użyciu i stosować się do zasad ruchu drogowego.

  Gdzie są kierunkowskazy w samochodzie?
  Kierunkowskazy zazwyczaj są umieszczone na zewnętrznych skrajnych części karoserii samochodu, po obudwu stronach pojazdu. W większości samochodów można znaleźć je w przednich i tylnych zespolonych lampach wraz z innymi typami stosowanych świateł. Niektóre modele samochodów posiadają także kierunkowskazy umieszczone na bocznych lusterkach lub na karoserii pojazdu (zazwyczaj tuż za przednią osią). Kierunkowskazy uruchamia się za pośrednictwem manetki zlokalizowanej przy kierownicy. Uniesienie bądź opuszczenie manetki odpowiada uruchomieniu kierunkowskazów po jednej bądź drugiej stronie pojazdu.

  Jak działają kierunkowskazy?
  Działanie kierunkowskazów jest stosunkowo proste. W momencie, gdy kierowca rozpocznie sygnalizację chęci wykonania zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu, mrugające światło koloru pomarańczowego emitowane przez żarówkę wolframową lub zespół diod LED, będzie w sposób wyraźny informować innych kierowców o naszych zamiarach. Uruchomienie kierunkowskazów powinno być zawsze sygnalizowane zgodnie z kierunkiem w którym planujemy skręcić lub w kierunku zgodnym z kierunkiem zajmowanego pasa ruchu. Jeżeli zmieniamy pas ruchu to nasz manewr powinien być poprzedzony zawczasu użyciem kierunkowskazu. Po zajęciu pożądanego pasa możemy wyłączyć kierunkowskaz, gdyż manewr został zakończony. Zatem jeżeli wyprzedzamy kolumnę pojazdów to sygnalizujemy zmianę pasa jedynie wtedy kiedy faktycznie manewr zmiany pasa jest wykonywany. Nie trzeba całego odcinka, na którym wyprzedzamy inny pojazd, mieć włączonych kierunkowskazów. Jeżeli zaś skręcamy (mamy również na myśli też cofanie ze skręcaniem) kierunkowskaz powinien być używany cały czas, aż nasz manewr nie zostanie zakończony. Pewną nowością we współczesnych autach jest stosowanie tzw. pływających świateł kierunkowskazów. To rodzaj animacji z użyciem zespołu diod LED polegających na wytworzeniu efektów poruszania przez zapalanie się w sekwencji kolejnych diod LED. Zazwyczaj ma to postać paska rzędu diod LED, które zapalają się sekwencyjnie jedna po drugiej w linii, a gdy zaświecą się wszystkie to są wygaszane i efekt animacji jest powtarzany od początku.

  Skąd mam wiedzieć, czy kierunkowskazy działają?
  Aby sprawdzić, czy kierunkowskazy działają poprawnie, można wykonać kilka prostych czynności. Najprostsza to poproszenie kogoś, aby z zewnątrz obserwował, czy światła kierunkowskazów działają poprawnie po ich użyciu. Można także sprawdzić działanie kierunkowskazów poprzez ich włączenie, wyjście z auta i obserwację – czynność wykonać należy oczywiście dla obydwu stron. Innym sposobem jest obserwacja otoczenia po włączeniu kierunkowskazów widzimy cykliczne odbicia światła pomarańczowego od innych elementów które są wokoło nas. Jest to najmniej fachowa metoda, ale pozwalająca szybko sprawdzić, czy kierunkowskazy działają jeżeli mamy dobre warunki do wykonania takiego testu (np. parkujemy w podziemnym garażu i znajdujemy się blisko od innych elementów zdolnych odbić światło). Ważne jest, aby regularnie sprawdzać działanie kierunkowskazów, ponieważ ich niesprawne działanie może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze. Jeżeli ich praca (ilość cykli na sekundę) odbywa się bardzo szybko (powyżej 2-3 mrugnięć na sekundę) to znaczy, że którąś z żarówek lub zespołu diod LED jest przepalona. Należy w tedy wymienić uszkodzoną żarówkę lub wadliwy element na sprawny. Współczesne samochodowy wyposażone w elektroniczne systemy bezpieczeństwa posiadają więc moduły odpowiedzialne za komunikację i informowanie o potencjalnych usterkach m.in. tych o kierunkowskazach. To zdecydowanie ułatwia użytkownie współczesnego auta, ale nie zapominajmy, że od czasu do czasu warto samemu sprawdzić ich działanie wykonując inspekcję wizualną.

  Podsumowanie
  Podsumowując, kierunkowskazy to niezbędny element wyposażenia każdego samochodu. Dzięki nim kierowcy mogą sygnalizować swoje manewry i zapewnić bezpieczeństwo na drodze. Należy regularnie sprawdzać ich działanie, aby na drodze czuć się bezpiecznym i przede wszystkim być widocznym i dobrze zrozumiałym dla innych uczestników ruchu.

  Źródła informacji:
  https://www.topczescizamienne.pl/aut...wskazoew/10563
  https://motofakty.pl/na-drodze-jak-p...ar/c4-16282171
https://www.iparts.pl