Witamy na Fiat Klub Polska
 • Samoobsługa przy tankowaniu LPG - rozporządzenia podpisane!

  Po wielu miesiącach przygotowań, ministrowie gospodarki Janusz Piechociński i transportu Sławomir Nowak podpisali rozporządzenie umożliwiające samodzielne tankowanie LPG na stacjach paliw.


  Oznacza to, że na mocy dwóch zmienionych rozporządzeń (o likwidacji konieczności posiadania uprawnień do tankowania samochodowych zbiorników LPG oraz dot. wymogów technicznych stacji autogazu) po czternastu dniach od publikacji dokonanych zmian w dzienniku ustaw samoobsługa w Polsce stanie się faktem.

  Może się to stać nawet już we wrześniu. Po raz pierwszy o samoobsłudze pisaliśmy w 2008 roku, gdy w wyniku inicjatywy POGP i POPiHN odbyło się spotkanie z ministerialnymi urzędnikami. Od tej pory różne były losy tej inicjatywy. Przełomem było Spotkanie Branży Petrochemicznej - Polski Rynek LPG, w trakcie którego przedstawiciele resortu gospodarki publicznie zobowiązali się do wprowadzenia pomysłu w życie.

  W wyniku wielu konsultacji społecznych wiosną 2013 roku skrystalizowały się dwa projekty rozporządzeń w Ministerstwie Gospodarki oraz resorcie transportu. W opinii ekspertów, nie należy spodziewać się gwałtownego wzrostu liczby stacji LPG, które wprowadzą samoobsługę. Proces przebiegać będzie w sposób ewolucyjny. Planowane remonty stacji sieciowych oraz prace serwisowe na stacjach paliw nadawać będą tempo wprowadzaniu samoobsługi tankowania autogazu w Polsce. Spodziewać się także należy, że beneficjentami nowych przepisów będą duże sieci stacji paliw. Obiekty małe, niezrzeszone, nie będą chciały ponosić kosztów dostosowania infrastruktury do nowych przepisów, tym bardziej, że konieczne będzie zachowanie istniejącego obecnie stanu zatrudnienia.

  Wiele emocji wzbudzały także wypowiedzi przedstawicieli POPiHN o prognozowanej obniżce ceny autogazu, mającej stać się wynikiem wprowadzenia samoobsługi. Wszystko wskazuje na to, że na znaczącą redukcję kosztów zakupu LPG kierowcy nie mają co liczyć. Przy obecnej różnicy ok. 3,30 zł pomiędzy ceną litra LPG a ceną litra benzyny, dalsze obniżki i tak już niezwykle atrakcyjnego cenowo autogazu wydają się mało prawdopodobne.

  Źródło: PAP, Min. Gosp., POGP, POPiHN, gazeo.pl
  wypowiedzi 27 wypowiedzi
  1. Avatar vielud
   vielud -
   W końcu
  1. Avatar byrrt
   byrrt -
   Heh, prawda taka że to pewnie nic nie da
  1. Avatar tomasz_
   tomasz_ -
   a ja tam zawsze wzywam obsługę
  1. Avatar byrrt
   byrrt -
   A mi nie chodzi o kase itp bo gaz i tak jest tani, ale o czas który trzeba czekać czasem na stacji gdzie mógłbym sam sobie zatankować. Teraz czasem gdzieś się da, ale mam dostać opiernicz to po co mi to..
  1. Avatar boch
   boch -
   mam mocno mieszane odczucia. z jednej strony szansa (bardzo wątpliwa) na obniżenie ceny gazu, z drugiej strony obniżenie jakości usług (samoobsługa). teraz tylko czekać na podwyżkę cen gazu w związku z koniecznością częstszej regeneracji sprzętu do napełniania paliwem LPG. że nie wspomnę o ewentualnych redukcjach etatów...
  1. Avatar KrzychuB
   KrzychuB -
   a ciekawe kto będzie płacił za pistolet do gazu jak go nie umiejętnie obsługujący klient uszkodzi
   osobiście sam nie tankuje bo.....się boje
  1. Avatar kamilo62
   kamilo62 -
   Ja tankowalem swojego w belgii bo tam to zdziwienie ze samemu nie umiesz.
   Tutaj juz cos znajda zeby odzyskac uszkodzenia...Choc moim zdaniem jak wuj...powinna byc nalepa jak obslugiwac..Ciekawe czy wprowadza takze oplate z gory za gaz..hehe..
  1. Avatar miszko
   miszko -
   Ja mam w rodzinnych stronach stację PB to jak podjeżdżałem to pracownikowi tyłka nie chciało się ruszyć to często mi kiwał, że mam sobie nalać samemu A później tylko do okienka podjeżdżałem i płaciłem. Nic trudnego. Jedynie panie mogą mieć problem gdy mają pomalowane i długie paznokcie
  1. Avatar boch
   boch -
   to nie był pracownik, tylko zwykły bumelant.
  1. Avatar miszko
   miszko -
   Od strony pracodawcy - tak. Mi to nie przeszkadzało, bo jemu raczej tyłka z reguły się nie chciało ruszać, więc jak coś to i tak bym sobie poczekał. A tak sam się szybciej obsłużyłem.
  1. Avatar polaris
   polaris -
   ja jstem przekonany, ze faceci sobie poradzą jakoś. Obawiam się o kobiety i już widzę jak pkobitki będą prosić mężczyzn aby im zatankowali bo same nie będą potrafić, a raczej będą się bać tankować samemu.
  1. Avatar byrrt
   byrrt -
   polaris - znam takie paniusie co nalewaka od Pb nie wezmą do ręki Ale są ładne i figlarne więc zawsze są w porę obsłużone
  1. Avatar dejv667
   dejv667 -
   To co jest interesujące dla mnie to następująca sprawa. Na zachodzie dość oczywiste jest, że klient tankuje sam. Z tego też powodu wlew gazu przeważnie montuje się w miejscu łatwo dostępnym, np pod klapką wlewu paliwa. U nas panował trend żeby chować wlew głęboko pod samochodem. Dla kierowcy nie robiło to różnicy bo to nie on w zimie na kolanach szukał wlewu. A teraz? Trzeba będzie samemu brudzić ręce.
   Ciekawe czy zmieni się kremem w sprawie tego gdzie zamontować wlew
  1. Avatar polaris
   polaris -
   Panowie a teraz taka refleksja co się może zadziać:
   Papieros kobieta i stacja benzynowa
  1. Avatar miszko
   miszko -
   Tankowałem w weekend LPG i spytałem się tankującego czy już można samemu. Odparł, że na niektórych stacjach już tak. Więc powoli wchodzi.
  1. Avatar polaris
   polaris -
   Też ostatnio zbierałem informacje. Na jednej ze stacji facet mi powiedział, że od 1 stycznia wchodzi ustawa ale tak naprawdę czy będzie samoobsługa czy nie to zależy od stacji. Chodzili jacys ludzie i się podobno pytali czy zycza sobie samoobslugi na stacji czy nie. W tym przypadku właściciel odmówił. Podobno była już u nich jakaś przygoda z kobitka co chciała sama zatankować i sie poparzyła.
  1. Avatar kamilo62
   kamilo62 -
   w wiekszosci stacji nikt niema tak naprawde pieniedzy na zrobienie samoobslugowej stacji. Tutaj ustawa nic nie daje..Trzeba porzadnie przygotowac dystrybutor i miejsce wokol niego..
   Choc nasi polscy naukowcy odrazu zaczynaja od szczegolow "zabezpiecz sie w porzadnie rekawice ochronne - tutaj folia nie wystarczy"..
   To tak naprawde nic pozatym nie wymieniaja...
   A tutaj gdzie jestem - to chociazby kreskowka jest na stacji jak to zrobic...a nawet poczytac mozna...
   A innymi slowami podsumowujac....zaczelo sie od 10 groszy taniej na litrze...a po wszystkim najpierw podwyzka o 20gr...
  1. Avatar Legendary
   Legendary -
   Ja od roku sam tankuje na LUKOILu, naprawdę nic trudnego i strasznego i mało kto woła obsługę
  1. Avatar miszko
   miszko -
   Ja ostatnio byłem w Koninie na stacji BP i stał "nalewający". Po spytaniu się go czy umożliwiają samodzielne tankowanie odpowiedział, że niektóre ich stacje już to umożliwiają. Inny jest wtedy pistolet.
  1. Avatar byrrt
   byrrt -
   Cytat Napisał miszko Zobacz post
   Inny jest wtedy pistolet.
   Bardziej głupoto odporny?
http://www.iparts.pl