Witamy na Fiat Klub Polska
 • Fiat Freemont AWD

  Nowa wersja z napędem na 4 koła AWD (All-Wheel Drive) akcentuje jeszcze wyraźniej wszechstronność crossovera łączącego osobowość SUVa z łatwością prowadzenia samochodu typu kombi i siedmioosobowym wnętrzem typowym dla vanów. Fiat Freemont AWD z napędem na cztery koła może być wyposażony w 170-konny silnik wysokoprężny 2.0 MultiJet II lub benzynowy 3.6 V-6 o mocy 280 KM - oba współpracujące z nową, sześciostopniową automatyczną skrzynią biegów. Jest to zaawansowany technologicznie i w pełni zautomatyzowany zespół napędowy, który pozwala bezpiecznie poruszać się samochodem nawet w warunkach uznawanych za ekstremalne.


  Nowa wersja AWD ma szansę dotrzeć do szerszego grona Klientów a tym samym zwiększyć sprzedaż tego modelu na rynku Polskim na którym samochody z napędem na 4 koła cieszą się niesłabnącą popularnością. W ciągu zaledwie sześciu miesięcy ten pierwszy Fiat produkowany w partnerstwie z amerykańską Chrysler Group zgromadził ponad 25.000 zamówień, stając się bestsellerem w kategorii pojazdów 7-miejscowych na rynku włoskim. W Polsce od czerwca roku 2011 sprzedano 112 samochodów z napędem na przednią oś.


  Fiat Freemont AWD posiada aktywny system napędu na cztery koła typu 'on demand' (w miarę potrzeby) sterowany elektronicznie, który w oparciu o wskazania układu czujników ocenia stopień przyczepności kół i decyduje o stopniu rozdziału mocy na oś tylną. System ten działa w sytuacjach obniżonej przyczepności (błoto, śnieg, lód, itp.) zapewniając maksimum trakcji bez względu na podłoże. W przypadku jazdy na asfalcie działanie AWD generuje dodatkową przyczepność, zwiększając bezpieczeństwa jazdy na łukach (zakrętach).


  Modulacja dostarczanego momentu obrotowego odbywa się przy pomocy elektronicznego sprzęgła osiowego ECC, które działa bardziej elastycznie i dokładniej niż sprzęgło wiskotyczne (lepkościowe) lub układ TorsenŸ, współpracuje ponadto z systemami stabilizacji toru jazdy ESP i kontroli trakcji. Pracując z założenia w trybie 'on demand' system AWD Fiata Freemont nie powoduje nadmiernego zużycia paliwa.


  Freemont AWD napędzany jest turbodoładowanym 170-konnym silnikiem wysokoprężnym 2.0 MultiJet II o zmiennej geometrii łopatek turbiny lub 280-konnym silnikiem benzynowym Pentastar 3.6 produkcji Chrysler Group. Silniki te współpracują z nową, sześciostopniową przekładnią automatyczną, która charakteryzuje się doskonałymi osiągami oraz kulturą pracy zapewniając najwyższy komfort podróżowania i dynamikę jazdy.
  Źródło:motofakty
http://www.iparts.pl