Witamy na Fiat Klub Polska
 • Dodge Dart będzie sprzedawany jako Fiat Viaggio, a w przyszłości Bravo


  Badge engineering i produkowanie całej grupy samochodów na jednej platformie to już standard. Wraz z zapowiedzią, że Dodge Dart będzie w Chinach sprzedawany jako Fiat Viaggio możemy zobaczyć jak historia zatacza koło.

  Na początek jednak kilka słów o samym Darcie/Viaggio. Jest to kompaktowy sedan, który w tym roku debiutuje w USA. Chociaż "kompaktowy" to złe słowo - mimo wykorzystania platformy stworzonej dla modeli segmentu C, Dart jest większy niż niektóre samochody segmentu D (np. nowe BMW serii 3). Nowy Dodge jest też zdecydowanie bardziej przestronny niż poprzedni kompaktowy model tej marki, czyli Neon.

  Ciekawa stylistyka i mocne silniki (160-184 KM) powinny spodobać się amerykańskim klientom. Fiat stwierdził, że przestronny sedan trafi też w gusta chińskich klientów i już wkrótce zacznie im oferować ten model pod nazwą Viaggio. Chińska wersja będzie napędzana produkowanymi lokalnie silnikami włoskiej marki - jednostki o pojemności 1,4 l będą dostępne w wersji wolnossącej lub z turbiną. Viaggio będzie powstawał we współpracy z Guangzhou Automobile Group i już na początku produkcja ma wynieść 140 000 samochodów rocznie, a docelowo osiągnąć poziom 250 000.

  Dla nas ciekawsza jest jednak inna wiadomość. Niedługo ma powstać też pięciodrzwiowa wersja tego modelu, która w Europie zastąpi model Bravo. Tutaj warto zwrócić uwagę na pochodzenie tego samochodu, który zaczynał właśnie jako Fiat Bravo, aby później stać się Alfą Romeo Giulietta, następnie Dodgem Dartem i Fiatem Viaggo, a już niedługo ma zająć miejsce modelu od którego pochodzi. I koło się zamyka, a klienci dostali całą gamę "nowych" modeli.

  Źródło: wp.pl
  wypowiedzi 8 wypowiedzi
  1. Avatar seth
   seth -
   jak walna mu nazwę fiat bravo III to chyba obrażę się na fiata. kurcze przecież maja koncept następcy bravo po co iść na łatwiznę
  1. Avatar byrrt
   byrrt -
   Też mi się nie podoba przyklejanie logo..
  1. Avatar aRtiDG
   aRtiDG -
   Sądzę że z tym Bravo to Plotka, Myślę że fiat aż tak by nie szedł na łatwiznę tym bardziej z Bravo
  1. Avatar seth
   seth -
   też mi sie wierzyć nie chce ale w obecnym świecie wszystko jest możliwe. pewnie pod koniec roku wszystko sie wyjaśni.
   Po cichu licze na ten koncept
   Załącznik 3257

   Załącznik 3258
  1. Avatar Jelcyn
   Jelcyn -
   Kurde, jak fiat przejmował chryslera, to myślałem, że to fiaty będą sprzedawane w USA a nie chryslery i dodge ze znaczkami fiata i lancii. Co następne? Ferrari Viper?
  1. Avatar seth
   seth -
   Cytat Napisał Jelcyn Zobacz post
   Ferrari Viper?
   nie kracz może. poczekajmy może nie będzie tak źle. może sie opamiętaja. nie mówię że to źle że dają amerykańskie konstrukcje do europy ale niech nazwy daja inne a nie podciągają pod nowsze generacje tego co jest
  1. Avatar Jelcyn
   Jelcyn -
   Amerykańce mają samochody, ale nie potrafią ich sprzedać, fiat potrafi sprzedawać, ale to leniwi włosi, więc nie chce im się robić samochodów. Połączenie idealne, teraz wystarczy ich samochody przyozdobić naszymi znaczkami i nazwać po naszemu. Ferdek Kiepski byłby z nich dumny, wiadomo: ,,jak zarobić, żeby się nie narobić''
  1. Avatar seth
   seth -
   Cytat Napisał Jelcyn Zobacz post
   ,,jak zarobić, żeby się nie narobić''
   dokładnie tak.
   a szkoda bo jednak stylistyka fiata jest fajniejsza.
http://www.iparts.pl