Witam, jako że jestem nowym użytkownikiem to chylę czoła wszystkiem

a teraz trochę o tym ustrojstwie:
ąmam problem że skrzynia nie zmienia biegów tak jak powinna, pomiędzy zmianą biegów mam 3-5 sec. gdzie auto nie ma mocy (na zegarach już jest bieg który wskoczył). Nigdy nie zdarzyło mi się to co większości czyli zrzucanie na N. Czasem wyskakuje że sprzęgło przegrzane i gdy sprawdzam temp sprzęgła to jest ok 200-280 s (na zewnątrz nic nie czuć). Więc w skrócie powiem co zrobiłem / zdiagnozowałem:

1. Przeskanowanie 500 multiecuscanem : żadnych błędów.
2. Zrobiłem kalibrację/naukę na nowo - nic się nie zmieniło
3. Z racji komunikatu o sprzęgle postanowiłem je wymienić - stare sprzęgło jak nowe, bez oznak przypalenia ale wygladowo inne niż nowe więc nowe noztało założone na auto. Przy okazji wymieniłem olej w skrzyni biegów - olej w salespeedzie został stary (nie miałem gdzie kupić tuseli). - nic się nie zmieniło.
4. Znalazłem magika który zajmuje się samym układem salespeeda i zawiozłem mu auto na sprawdzenie - po tygodniu koleś rozłożyl ręce. Sprawdził układ i wszystko jest ok, założył jakiś swój regenerowany i problem ten sam. Jedynie doszukał się że sterownik skrzyni jest inny niż powinien być.
5. Kupiłem nowy sterownik skrzyni - zaprogramowałem, nauczyłem i dalej to samo.

Ręce mi opadły i posprawdzałem trochę od strony silnika:
1. Nowe świece i filtry - bez zmian
2. Na świecach nie ma żadnych przebić
3. wtryski i cylindy mają te same wartości na komputerze i nie zmieniają się zbytnio przy zmianie biegu.
4. Czujnik spalania stukowego ciągle pokazuje wartość 0,0 czy tak powinno być?

W między czasie zawiozłem go nawet do fiata na zaprogramowanie (myślałem że coś źle robię) ale po serwisie to samo i serwis nie ma pojęcia co to może być.
Ostatnio zauważyłem że przy skręcaniu skrzynia zmienia biegi dobrze - dzisiaj na parkingu jeździłem w kółko i z 1 na 2 zmieniał idealnie. Z 2 razy udało mi się żeby przełożyl do 3 ale już znowu stracił moc.

Spotkał się ktoś kiedyś z podobnym problem ?
Może ma ktoś 500 1.2 z tą skrzynią i mógłby podesłać zdjęcia jakie parametry ma jego skrzynia?
Może coś przeoczyłem?

Do testowania używam komputera snapon i multiecuscan