Witam. Myślę, że temat ostatnimi czasy dość gorący i popularny. Pytanie jak w tytule wątku - czy benzyna E10 może być tankowana to Fiata Coupe ? Czy to bezpieczne połączenie ? Czytałem, że ta nowa benzyna E10 to mieszanka 10 % etanolu, a reszta to normalna benzyna. W internecie różnie to ludzie komentują. Piszą między innymi coś takiego, że ten etanol sam w sobie nie jest szkodliwy dla auta, a nawet pozytywnie wpływa na osiągi, bo podnosi liczbę oktanową. Jednak jednocześnie zaznaczają, że choć etanol sam w sobie nie jest szkodliwy dla auta to jednak ma też właściwości silnie higroskopijne i przez to wchłania wodę do paliwa, a to już wiadomo - oznacza kłopoty, m.in. korozja baku i przewodów paliwowych, a nawet uszkodzenia niektórych elementów plastikowych. Z ciekawości sprawdziłem czy bak paliwa Fiata Coupe jest metalowy czy plastikowy i wynika z tego, że chyba plastikowy podobnie jak i przewody paliwowe. Na dowód link do archiwalnej aukcji z allegro gdzie są zdjęcia baku do Fiata Coupe i chyba jakichś przewodów paliwowych.

https://archiwum.allegro.pl/oferta/f...288273952.html

A zresztą dla pewności w razie jakby usunęli tę archiwalną stronę z tą aukcją to wysyłam linki bezpośrednio do zdjęć tego baku z tej archiwalnej aukcji. Link poniżej

https://www.mediafire.com/view/h97cc...coupe.jpg/file

https://www.mediafire.com/view/o6nyx...oupe2.jpg/file

https://www.mediafire.com/view/gpc4x...oupe3.jpg/file

Poza tym czytałem też, że Fiat wydał oficjalny komunikat w tej sprawie, a konkretnie, że wszystkie samochody Fiata od roku modelowego zaczynającego się od 2000 roku i spełniające normę Euro 3 mogą być tankowane benzyną E10. Na dowód link poniżej.

https://www.wyborkierowcow.pl/paliwo...c-pelna-lista/

No i teraz pytanie, bo Coupe było produkowane w latach 1993-2000 więc jeśli Fiat wydał komunikat, że auta produkowane od 2000 roku mogą jeździć na E10 to Coupe z 2000 roku teoretycznie może być tankowane benzyną E10. A co jeśli ktoś ma tak jak ja np. Coupe z 1999 roku ? To co, już nie możę lać E10 ? Czy Coupe z 2000 roku czymś się różni od Coupe z 1999 roku poza tym, że jest rok młodsze ? Gama silników do Coupe z tego co wiem była taka sama zarówno w 1999 jak i w 2000 roku. Poniżej link do angielskiej wikipedii na dowód, że Coupe w 2000 roku także było produkowane - wprawdzie tylko 2357 egzemplarzy Coupe wyprodukowano w 2000 roku, ale jednak.

https://en.wikipedia.org/wiki/Fiat_Coup%C3%A9

Natomiast jeśli chodzi o normę Euro to Coupe spełnia normę Euro 2, a Fiat mówił o normie Euro 3 w kontekście możliwości tankowania E10 więc jednak E10 w przypadku Coupe odpada ? Na dowód, że Coupe spełnia normę Euro 2 link poniżej z innej aukcji gdzie właśnie mowa o normie Euro 2 w kontekście katalizatora do Coupe.

https://allegro.pl/oferta/katalizato...ik-14074207421

To jak to w końcu jest - można czy nie można tankować E10 do Coupe ? Chciałbym poznać Wasze zdanie na ten temat. Ja mam wersję 2.0 20V VIS 154 KM z 1999 roku i nie ukrywam, że trapi mnie ta zagwozdka.

Za wszelkie podpowiedzi z góry dziękuję.