Witamy na Fiat Klub Polska
Posty od 1 do 13 z 13
Like Tree12lubi to!
 • 1 przez ata
 • 1 przez Leszek_70
 • 3 przez ata
 • 2 przez Leszek_70
 • 1 przez malutki1989
 • 1 przez bnbn1
 • 2 przez smutny55
 • 1 przez wirusac

Temat: Jakość płynu chłodniczego a możliwość przegrzania  

 1. #1
  Klubowicz
  Dołączył
  24 wrzesień 2016
  Skąd
  Sucha Beskidzka
  Wiek
  36
  Postów
  101
  Auto
  Seicento 900
  Rocznik
  2001

  Jakość płynu chłodniczego a możliwość przegrzania

  Dzisiaj żonie w korku podniosła się temperatura do 110 stopni (mimo pracującego wentylatora, podłączony wskaźnik dlatego podaje zakres temperatury). Zdjęcie przedstawia jakość odciagnietego plynu chlodniczego. Czy on może być przyczyna wzrostu temperatury nie wykazując poczatkowych właściwości? Czy swaiadczy to ewidentnie o pęknięciu uszczelki pod głowica? Płyn wymieniony jakieś 2 lata temu. 2. Chcesz dołączyć do nas? Zarejestruj się!
 3. #2
  ata
  ata jest nieaktywny
  Master
  Dołączył
  26 sierpień 2011
  Skąd
  Szczecin
  Postów
  1,428
  Auto
  Fiat Palio Weekend 1,2 MPI
  Rocznik
  11.1999
  Cytat Napisał matteus1987 Zobacz post
  Zdjęcie przedstawia jakość odciagnietego plynu chlodniczego.
  Całkiem ładny kolor, taki pomidorowy.

  Ciekawe jak wygląda po odstaniu, tak na drugi-trzeci dzień.

  Próba wróżenia z tej zupy pomidorowej daje efekty podobne jak pytanie górala o pogodę (znaczy "niedefinitywne").
  Na razie to masz układ chłodzenia do wypłukania, a w temacie uszczelki pod głowicą - albo jest uszkodzona, albo nie jest. Analiza barwy płynu chłodniczego nie jest zalecaną procedurą przy diagnozowaniu uszkodzenia upg.
  matteus1987 lubi to.

 4. #3
  Klubowicz
  Dołączył
  09 grudzień 2016
  Skąd
  Tychy
  Postów
  212
  Auto
  Panada 1.2 / 51 KW/ 69KM
  Rocznik
  2010
  Witam
  Co do pytania kolegi w sprawie tego płynu, on może być przyczyną wzrostu temperatury nie wykazując swoich właściwości, ale nie sądzę żeby to było przyczyną wzrostu temperatury, myślę że należało by sprawdzić poprawność działania pompy wody, ponieważ ona może się blokować na wirniku, Moim zdaniem płyn kolega powinien wymieniać częściej niż raz na 2 lata, płyn bezwzględnie jest do wymiany. Jeżeli w płynie ne ma oleju to UPG powinna być w porządku, ale żeby to dokładnie wyeliminować potrzebne jest sprawdzenie kompresji .Proponował bym koledze przed wymianą płynu na nowy wypłukać układ chłodzenia gorącą wodą pod ciśnieniem np. z karchera, a następnie zalanie nowym płynem np. Dynagel 2000 który sam stosuję od długiego czasu. Płyn ten oddaje dobrze ciepło. Po spuszczeniu starego płynu warto także sprawdzić przy okazji, termostat, a także czujnik temperatury.
  matteus1987 lubi to.

 5. #4
  ata
  ata jest nieaktywny
  Master
  Dołączył
  26 sierpień 2011
  Skąd
  Szczecin
  Postów
  1,428
  Auto
  Fiat Palio Weekend 1,2 MPI
  Rocznik
  11.1999
  Cytat Napisał Leszek_70 Zobacz post
  płyn kolega powinien wymieniać częściej niż raz na 2 lata,
  Bzdura. Proszę przeczytać instrukcję obsługi.

  Cytat Napisał Leszek_70 Zobacz post
  Dynagel 2000
  Fiat zaleca ten płyn do użytku? w którymkolwiek modelu?
  NIE
  Więc proszę nie polecać ludziom "reklamowanego w telewizji" preparatu który nie jest zgodny z zaleceniami producenta samochodu.


  Cytat Napisał Leszek_70 Zobacz post
  Jeżeli w płynie ne ma oleju to UPG powinna być w porządku,
  Nie ma związku pomiędzy brakiem oleju w płynie chłodniczym a sprawnością upg. Uszczelka może być uszkodzona, a pomimo to olej nie miesza się z płynem chłodzącym.


  Cytat Napisał Leszek_70 Zobacz post
  żeby to dokładnie wyeliminować potrzebne jest sprawdzenie kompresji
  Sprawdzenie ciśnienia sprężania nie jest definitywnym testem na uszkodzenie upg. Natomiast może być stosowane jako jeden z elementów diagnostyki tego typu uszkodzeń.

  Cytat Napisał Leszek_70 Zobacz post
  Proponował bym koledze przed wymianą płynu na nowy wypłukać układ chłodzenia gorącą wodą pod ciśnieniem np. z karchera,
  W ten sposób można uszkodzić silnik. Nie używamy do płukania układu chłodzenia żadnych urządzeń wytwarzających ciśnienie większe niż tam jest normalnie.

 6. #5
  Nowy klubowicz
  Dołączył
  03 grudzień 2017
  Skąd
  Raszyn/W-wa
  Postów
  78
  Auto
  Fiat Uno 1.0 Fire & Polonez Caro Plus 1.6 GLI
  Rocznik
  2002 & 2000
  Nic się nie stanie, jak wleje wspominany tutaj Dynagel 2000-to była tylko propozycja płynu.

  Producent czasem poleca to, co niekoniecznie jest najlepsze, np. olej 15W-40 do silnika 900 CC/SC jest kiepskim pomysłem w Polskim klimacie

 7. #6
  Klubowicz
  Dołączył
  09 grudzień 2016
  Skąd
  Tychy
  Postów
  212
  Auto
  Panada 1.2 / 51 KW/ 69KM
  Rocznik
  2010
  Witam
  Chciałbym odnieść się w sposób bardzo kulturalny do odpowiedzi udzielonych przez kolegę ata, w związku z moimi wypowiedziami.
  Ad 1.Co do płynu chłodzenia, napisałem że kolega powinien wymieniać płyn chłodzenia częściej niż co dwa lata- mogłem całkiem inaczej to ująć bo nie o samą wymianę mi chodziło i jego częstotliwość wymiany, chociaż nigdy jeszcze nie słyszałem i nie widziałem osobiście w jakim kolwiek aucie a miałem i jeździłem nimi sporo między innymi różnymi Fiatami, aby częstsza wymiana płynu chłodzącego zaszkodziła w jakikolwiek sposób silnikowi, jeżeli kolor tego płynu jest taki jak na foto kolega pokazał, to warto by wymienić - tak powinienem to ująć.
  Ad2.Druga sprawa co do płynu do układu chłodzenia, z tego co mi wiadomo Fiat zaleca Paraflu czyż nie? Sprawa ma się w ten sposób iż płyn który zaproponowałem koledze napisałem że sam używam i tak właśnie jest, w każdym moim prywatnym aucie który dotychczas posiadałem i posiadam używam płynu Dynagel 2000, i sprawdza się bardzo dobrze chroni chłodnicę i jej części aluminiowe przed osadzaniem się kamienia, pienieniem się , oraz bardzo dobrze oddaje ciepło można go stosować w każdym pojeździe czy to diesel czy benzyna- wybór należy do właściciela auta i to była tylko moja propozycja już sprawdzona osobiście w moich autach, nie była to zamierzona żadna reklama z mojej strony ponieważ nie jestem i nie mam żadnego sklepu czy interesu który tym handluje.
  Ad3. Co do UPG z wiedzy jaką dotychczas posiadam a nie mam jej małej, jeżeli w zbiorniku gdzie znajduje się płyn chłodzenia znajdujemy znaczną ilość oleju, to świadczyć to może o uszkodzonej UPG, tak samo działa to w odwrotnym kierunku jeżeli ubywa znacznie płynu chłodzenia ze zbiornika wyrównawczego i trzeba go dolewać w znacznych ilościach a nie ma wycieków i podnosi się poziom oleju w silniku to świadczy to o uszkodzeniu UPG. Takie jest moje tylko i wyłącznie prywatnie zdanie, z którym każdy ma prawo się nie zgodzić, a ja mam osobiście przyjąć do wiadomości iż każdy tutaj obecny na forum ma prawo mnie poprawić, oraz się wypowiedzieć i ja muszę zaakceptować każdą krytykę oczywiście jestem za jak najbardziej.
  Ad4. Tutaj z wypowiedzią udzieloną, kolega ma jak najbardziej rację i się z tym zgadzam ponieważ nie wiozłem pod uwagę iż można jeszcze w tym przypadku zastosować test na obecność spalin a właściwie CO2 w układzie chłodzenia co jednoznacznie stwierdza uszkodzenie UPG.
  Ad5. Płukanie układu chłodzenia gorącą wodą jest moim zdaniem wskazane po opróżnieniu układu chłodzenia ze starego płynu w tym przypadku takiego koloru jak kolega pokazał na fotografii, ponieważ płyn na pewno po zlaniu do naczynia na dnie będzie miał osad tzw. ceglany, co powoduje częste zasyfienie się i zbicie właśnie takim szlamem takiego koloru chłodnicy oraz nagrzewnicy wewnątrz auta , co w rezultacie powoduje utratę całego lub częściowego chłodzenia lub braku ciepłego powietrza do wnętrza pojazdu, a co najgorsze może spowodować większą awarię w postaci rozszczelnienia się nagrzewnicy i wylania się płynu pod dywaniki pasażera lub kierowcy, co będzie skutkowało tylko jej wymianą. To samo będzie się dotyczyło chłodnicy, szlam może spowodować brak odpowiedniego chłodzenia silnika oraz jej całkowite zniszczenie tym tzw. ceglanym osadem. Jeżeli się tego nie dopilnuje to niestety nie da się potem wypłukać takiej chłodnicy, chociaż niektórzy stosują ocet z wodą demineralizowaną z tego co słyszałem i czytałem( sam tego nie testowałem oczywiście), ale moim prywatnym zdaniem chyba to w wielu przypadkach nie za bardzo zdaje egzamin. Dlatego warto po każdym opróżnieniu układu chłodzenia ze starego płynu, zdjąć dolny wąż chłodnicy i przez otwór wlewu do zbiornika wyrównawczego wlewać gorącą wodę np. karcherem luźno nie na max ciśnienie oczywiście, żeby wodą dziadostwa sobie nie narobić, przepłukać układ chłodzenia patrząc na dolny wąż aż będzie leciała czysta woda, następnie założyć przewód spowrotem i zalać płynem chłodzenia układ, odpowietrzyć i po sprawie, zawsze mamy pewność że w układ jest czysty bez ceglanego osadu, i nie należy robić tego przy gorącym silniku ma być zimny i nic się nie stanie sam osobiście tak robię- mogę nawet zaprezentować jak ktoś będzie miał chęć podjechać do mnie w moim prywatnym samochodzie. Co do mojej wypowiedzi to źle może to ująłem lub napisałem powinienem napisać iż można do tego celu użyć karchera, lub nawet wlewać przez duży lejek wodę i także przeleci, ale ja sprawdziłem osobiście karcher i zdaje egzamin w 100% nie na max ciśnieniu jak wspomniałem oczywiście, silnika się nie uszkodzi, bo jak wiemy nawet od biedy na trasie jak mamy nie wielki ubytek płynu to możemy dolać wody, ale tylko awaryjnie! aby dojechać do stacji , ale nie należy jak wiadomo tego robić. A na potwierdzenie tego można kupić koncentrat do układu chłodzenia i należy go rozrabiać z wodą demineralizowaną w odpowiednich proporcjach, i silnika się nie zniszczy, to dlaczego płukanie gorącą wodą układu chłodzenia miało by zniszczyć silnik?Może się mylę, ale sam osobiście to sprawdziłem na swoich autach i nic się dotychczas nie stało i nie ma problemu żadnego z układem chłodzenia.
  Pozdrawiam Leszek Tychy, jestem otwarty także na każdą opinię oczywiście czy to pozytywną czy negatywną, wyraziłem tylko swoje dotychczasowe doświadczenia osobiste.
  Artur45672 i matteus1987 lubią to.

 8. #7
  Klubowicz
  Dołączył
  19 wrzesień 2014
  Skąd
  Lubin
  Wiek
  45
  Postów
  459
  Auto
  Fiat cinquecento
  Rocznik
  1994
  Nie ma problemu, spuścić to coś, wlać wodę czystą, pojeździć trochę znów, 10 kilometrów starczy, spuścić, i tak kilka razy, spust jest, chyba, nic nie trzeba płukać, żadnym karsherem, pompa sama to przepłuka, jeżeli to nie pomoże, to pompa wody jest trafiona już, lub chłodnica.

  PS.DUŻO LUDZI JEŹDZI NA WODĘ W CHŁODNICY I NIC SIĘ NIE DZIEJE.
  W cieplejszych krajach, wszyscy prawie jeżdżą na wodę, tylko u nas takie płyny są, bo u nas wieczna zima jest prawie. Do 5+stopni, starcza woda, spokojnie, i taniej. Także jakość płynu, nie może mieć na to wpływu, chyba, że wierzysz, w takie bajki, za górami za lasami, była kraina..Polską zwana..., choć byś tam wlał, wodę z pobliskiej rzeki, to nic się nie stanie i nie ma to wpływu na temperaturę.
  Ostatnio edytowane przez Artur45672 ; 02-06-2018 o 14:58
  I like my FIAT Cinquecento.

 9. #8
  Master
  Dołączył
  26 czerwiec 2017
  Skąd
  Pińczów
  Postów
  1,905
  Auto
  Grande Punto 1.9 MultiJet, 1.4 8V
  Rocznik
  2006, 2009
  Jeśli woda, to tylko destylowana i tylko w przypadku braku płynu chłodniczego pod ręką...

  Jak nie wiadomo dlaczego, to wujek google powie


  Płyn kolegi jest tylko i wyłącznie do wymiany, zalać można "cokolwiek", ale powinien spełniać wymagania producenta. W końcu, ktoś po coś je wymyślił ;P
  Artur45672 lubi to.

 10. #9
  Klubowicz
  Dołączył
  19 wrzesień 2014
  Skąd
  Lubin
  Wiek
  45
  Postów
  459
  Auto
  Fiat cinquecento
  Rocznik
  1994
  Destylowana, kosztuje 1 zł, za litr, wlewasz, sprawdzasz po kilku kilometrach, jak jest czysty i nie ubywa, to jest ok. to taki tester, gościu w bmw tak robił, nic się nie dzieje to tylko pompa wody, potem spuszczasz, spust jakiś jest, włączasz na chwilkę silnik, żeby spłynęło wszystko i potem wlewasz właściwy płyn, może być, tanio tesco, czy jakiś, wszystkie są jednakowe, te płyny, i po problemie, do tego nie trzeba mechanika, nawet policja nic do tego nie ma bo woda, nie jest toksycznym płynem.
  I like my FIAT Cinquecento.

 11. #10
  Doświadczony klubowicz
  Dołączył
  26 grudzień 2015
  Skąd
  wrocław
  Postów
  851
  Auto
  punto evo 1.4, doblo 1.4 T-Jet
  Rocznik
  2011, 2013
  Cytat Napisał Artur45672 Zobacz post
  Nie ma problemu, spuścić to coś, wlać wodę czystą, pojeździć trochę znów, 10 kilometrów starczy, spuścić, i tak kilka razy, spust jest, chyba, nic nie trzeba płukać, żadnym karsherem, pompa sama to przepłuka, jeżeli to nie pomoże, to pompa wody jest trafiona już, lub chłodnica.

  PS.DUŻO LUDZI JEŹDZI NA WODĘ W CHŁODNICY I NIC SIĘ NIE DZIEJE.
  W cieplejszych krajach, wszyscy prawie jeżdżą na wodę, tylko u nas takie płyny są, bo u nas wieczna zima jest prawie. Do 5+stopni, starcza woda, spokojnie, i taniej. Także jakość płynu, nie może mieć na to wpływu, chyba, że wierzysz, w takie bajki, za górami za lasami, była kraina..Polską zwana..., choć byś tam wlał, wodę z pobliskiej rzeki, to nic się nie stanie i nie ma to wpływu na temperaturę.
  nie zapominaj o jednej ważnej rzeczy płyn chłodniczy zawiera inhibiotory korozji, co przy bloku zeliwnym ma kolosalne znaczenie, albo w ogóle w układzie chłodzenia są też rury stalowe.
  Ostatnio edytowane przez bnbn1 ; 03-06-2018 o 20:28
  Artur45672 lubi to.

 12. #11
  Klubowicz
  Dołączył
  19 wrzesień 2014
  Skąd
  Lubin
  Wiek
  45
  Postów
  459
  Auto
  Fiat cinquecento
  Rocznik
  1994
  No, cenna uwaga, ale nie sądzę, że gdy się wleje na chwilę pompa, odmówi pracy, problem tkwi głównie w klimacie, ze po prostu woda zwykła zamarza, ale czemu samemu tego nie przetestować, ale płyn, nie mógł mieć na to wpływu, trzeba zrobić test, czystości, gdy płyn się zanieczyszcza już, to jest to objaw niepokojący, gdyż może oznaczać, nieszczelność chłodnicy, uszczelkę po głowicą, lub, niedomagającą pompę, wody, a wtedy to już poważna robota, ja miałem nieszczelny jeden przewód i woda się brudziła, nie zapominaj, że układ pracuje pod pewnym ciśnieniem 1,4 bara, nie jest to dużo, ale szczelne musi to być, ale sam to możesz przetestować, jak młody chemik.
  I like my FIAT Cinquecento.

 13. #12
  Nowy klubowicz
  Dołączył
  13 styczeń 2018
  Skąd
  Kraków
  Wiek
  45
  Postów
  20
  Auto
  seicento 900
  Rocznik
  2000
  Odbarwiewnia plynu chłodzącega zdarzają się często.Przyczyna to
  np:starzenie,dolewka w czasie eksploatacji innego płynu lub wody,agresywne
  odziaływanie na węże gumowe,tendencje do wypłukiwania rdzy z kanałów
  wodnych.
  O ile w zbiorniczku nie pojawiają się plamy olejowe nie jest to kłopot.
  Wymienić i cieszyć się autkiem.
  Artur45672 i wirusac lubią to.

 14. #13
  Nowy klubowicz
  Dołączył
  27 październik 2015
  Skąd
  konin
  Postów
  73
  Auto
  seicento 900
  Rocznik
  2000
  Cytat Napisał Artur45672 Zobacz post
  gdy płyn się zanieczyszcza to jest to objaw niepokojący, gdyż może oznaczać, nieszczelność chłodnicy, lub niedomagającą pompę, wody, a wtedy to już poważna robota, ja miałem nieszczelny jeden przewód i woda się brudziła.
  Doprecyzuj jaki przewód miałeś nieszczelny, bo inaczej jak zwykle piszesz totalne bzdury.
  Artur45672 lubi to.
  Każdy ma prawo do wyrażania opinii. Jeżeli widzisz błąd, to po prostu popraw kolegę.


 

Podobne tematy

 1. jakość tunera
  Napisany przez Malzapl na forum Instalacja elektryczna i elektronika Tipo
  Odpowiedzi: 4
  Ostatni post: 12-07-2017, 19:51
 2. Możliwość regulacji przednich wycieraczek.
  Napisany przez tomzbagien na forum Ulysse
  Odpowiedzi: 3
  Ostatni post: 07-12-2015, 12:26
 3. ecu scan możliwości
  Napisany przez maxsinus na forum Diagnostyka, interfejsy, kody błędów
  Odpowiedzi: 1
  Ostatni post: 21-07-2015, 20:40
 4. Jakie są możliwości ELM 327
  Napisany przez misiaczek88on na forum Diagnostyka, interfejsy, kody błędów
  Odpowiedzi: 2
  Ostatni post: 04-07-2015, 08:50
 5. Brak możliwości odpalenia
  Napisany przez elfin na forum Stilo
  Odpowiedzi: 3
  Ostatni post: 25-01-2013, 16:59

Odwiedzający znaleźli nas szukając w sieci

Ta strona używa ciasteczek tzw. "cookies"
Dbając o Twoją prywatność, prosimy Cię o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie przez nas oraz naszych partnerów biznesowych Twoich danych osobowych. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody na przetwarzanie lub chcesz ograniczyć jej zakres kliknij w "Pokaż szczegóły". Zakres wyrażonej zgody może wpływać na dostępność świadczonych przez nas usług. Dane przetwarzamy m.in. w celu wyboru podstawowych reklam, tworzenia profilu i wyboru spersonalizowanych treści oraz reklam, pomiaru ich wydajności, na podstawie zgody w celach marketingowych, w tym profilowania, w celach analitycznych oraz na podstawie naszego uzasadnionego interesu jako Administratora. Przysługuje Ci m.in. prawo do dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo wycofania zgody na przetwarzanie.

Za Twoją zgodą my i nasi partnerzy wykorzystujemy pliki cookie lub podobne technologie do przechowywania, dostępu i przetwarzania danych osobowych, takich jak Twoje wizyty na tej stronie, adresy IP i identyfikatory plików cookie. Niektórzy partnerzy nie proszą Cię o zgodę na przetwarzanie Twoich danych i opierają się na swoim uzasadnionym interesie biznesowym. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę lub sprzeciwić się przetwarzaniu danych w oparciu o uzasadniony interes, klikając na "Dowiedz się więcej" lub w naszej Polityce Prywatności na tej stronie Zobacz politykę prywatności oraz w jaki sposób wykorzystujemy pliki Cookie.

Wraz z naszymi partnerami przetwarzamy Twoje następujące dane: Dokładne dane geolokalizacyjne i identyfikacja poprzez skanowanie urządzeń, przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu. O wykorzystanie tych danych zostaniesz dodatkowo poproszony przez firmę Google Inc. w momencie kiedy pierwsza reklama miałaby zostać wyświetlona. Więcej informacji na temat sposobu gromadzenia i przetwarzania danych przez Google Analytics znajdziesz na stronie "Jak Google używa danych z witryn i aplikacji, które korzystają z naszych usług" dostępnej pod adresem: https://policies.google.com/technologies/partner-sites.
        
https://www.iparts.pl