Podczas, gdy wielu kierowców postrzega felgi jedynie pod kątem czysto estetycznym, są one wyjątkowo ważnym elementem naszych pojazdów. To, jakie felgi montujemy, na przykład w naszym samochodzie, wpływa na wygodę i bezpieczeństwo jego prowadzenia. Wydawać się może zatem, że dobór felg będzie skomplikowanym procesem. Wcale nie - dzisiaj wytłumaczymy Wam, co w Waszych felgach piszczy.
Dlaczego i kiedy zmienić felgi?
Pomijając już wyżej wspomnianą estetykę, felgi na pewno warto zmienić w przypadku ewidentnego ich uszkodzenia, odkształcenia, ułamanych czy nadłamanych ich fragmentów. Pamiętajcie, że felga przyczynia się do tego, jak zachowywać się będzie na drodze opona, a a to bezpośrednio przekłada się na Waszą wygodę i bezpieczeństwo.
Większość z kierowców pozostawia w samochodzie oryginalne
felgi, a jeśli konieczna jest zmiana - dobierają oni ten sam, sprawdzony model. Niektórzy jednak, szczególnie fani ciągłego samochodowego ulepszania, decydują się na zmianę modelu felg. Wybierają oni inne rozmiary i materiały po to, by felga lepiej pasowała do koła lub by samochód lepiej trzymał się na drodze. Niektórzy kierowcy na zimę oraz lato mają osobne komplety nie tylko opon, ale i felg. Powodów, by wybrać nowe felgi, czy to pod kątem rozmiaru, materiału czy wykonania, jest wiele. To, co motywuje Waszą decyzję, ma również wpływ na to, na jaką felgę ostatecznie się zdecydujecie.
Materiał
Najpowszechniejszy podział felg to ten pod kątem materiału, z którego się je wykonuje. Obecnie większość kierowców wybiera między felgami aluminiowymi i stalowymi.
Felgi aluminiowe z powodzeniem montowane są w większości samochodów. Ich nazwa jest jednak nieco myląca, bo chociaż aluminium faktycznie jest stanowi około ⅓ składu, felgi te są raczej stopem różnych materiałów. Dzięki temu, są one lżejsze, a to przekłada się na łatwość prowadzenia samochodu. Z jednej strony, dzięki tej lekkości łatwiej dostosowują się one do drogowych nierówności, a z drugiej - są one również bardziej podatne na wygięcia i złamania, gdy już do takich dojdzie. Felgi aluminiowe są jednocześnie droższe niż stalowe, co zwiększa wartość samochodu, w którym je zainstalowano.
Dla tych, którzy cenią sobie wytrzymałość, pozostają felgi stalowe. Są one znacznie bardziej odporne na wygięcia, złamania i odkształcenia, ale ich słabym punktem jest rdzewienie. Felgi stalowe szczególnie narażone są na nie w miesiącach zimowych, gdy na drogach zalega nie tylko śnieg, ale także sól. Fanom tego rodzaju felg zaleca się, aby w chłodnych miesiącach wybierali modele proste w czyszczeniu i konserwacji, lub wybrali felgi aluminiowe. Dodatkowo należy pamiętać, że stalowe felgi są znacznie cięższe od aluminiowych, co ma znaczący wpływ na komfort jazdy, przyspieszenie pojazdu czy jego sterowność. Z drugiej strony, wada ta zamienia się w zaletę w miesiącach zimowych.
Na co zwrócić uwagę dobierając felgi?
Podobnie jak
opony, felgi również posiadają swoje szczegółowe oznaczenia. Dzięki temu dobór felgi do ogumienia jest łatwiejszy.
Jednym z parametrów, które należy wziąć pod uwagę, jest rozmiar felgi. Poszczególne rozmiary felg ściśle korespondują z rozmiarem opony. Często spotyka się rozmiarowe “widełki”, które określają dopuszczalny rozmiar felg do konkretnego rodzaju ogumienia, a także wartości opcjonalne.
Nie bez znaczenia jest również parametr osadzenia felgi (ET), który definiuje jak głębo osadzone jest koło we wnęce. Zależnie od felgi, wystawać ono będzie mniej lub bardziej, co przełoży się nie tylko na sposób jazdy, ale także i możliwe uszkodzenia.
Warto pamiętać, że praktycznie każdy sklep z felgami online posiada obecnie kalkulatory rozmiaru felg dla poszczególnych opon. Jeśli wahacie się, jaka felga jest najlepsza dla Was i Waszego pojazdu, skorzystajcie z tych źródeł lub zapytajcie specjalistę!
Wiadomość