Witamy na Fiat Klub Polska
Posty od 1 do 2 z 2
Like Tree1lubi to!
 • 1 przez adamko3

Temat: Dodatkowe gniazdo ładowania w bagażniku - na przykładzie Fiat Siena  

 1. #1
  Klubowicz
  Dołączył
  28 sierpień 2014
  Skąd
  Brzeźno
  Postów
  164
  Auto
  Siena 1.2 HL
  Rocznik
  1999

  Dodatkowe gniazdo ładowania w bagażniku - na przykładzie Fiat Siena

  Siemson.

  Chciałem dziś podzielić się swoim rozwiązaniem na posiadanie dodatkowego gniazda ładowania 12V w bagażniku. Jak dla mnie rzecz bardzo potrzebna ponieważ często jeżdżę z elektryczną lodówką turystyczną a dość miałem trzymania jej na kanapie. Tym bardziej, że wiatraczek trochę irytuje a przetwornica znajdująca się w lodówce wpływa na odbiór radia. Z góry przepraszam za za słabe udokumentowanie całości ale wpadłem na pomysł podzielenia się tym już po fakcie. No to zaczynamy:

  I Założenia projektowe

  Priorytetami tego projektu były jak najniższy koszt, bezpieczeństwo instalacji elektrycznej, jak najmniejsza ingerencja w fabryczność auta oraz możliwość bezproblemowego demontażu zestawu. Nie chciałem na stałe tego umieszczać aby domniemany przyszły nabywca auta mógł sobie w razie czego to zdemontować bez zostawiania po gnieździe śladu. Zależało mi też aby ładowanie odbywało się nawet kiedy nie ma kluczyka w stacyjce ale dla oszczędzenia akumulatora gniazdo ma się podświetlać tylko gdy klapa jest otwarta

  II Potrzebne elementy

  1 gniazdo ładowania (w moim przypadku znalezione w gratach stare gniazdo z Cinquecento)
  3 konektory żeńskie samochodowe
  3 szybkozłączki do przewodów
  2 x 1 metr przewodu o przekroju 0,75 (najlepiej różne kolory dla rozróżnienia w instalacji)
  1 gniazdo bezpiecznika samochodowego
  1 bezpiecznik samochodowego
  trochę taśmy izolacyjnej, koszulek termokurczliwych, lutownica, cyna i łącznie może z 2h wolnego czasu

  W moim przypadku koszt wszystkiego wyniósł 15 zł.

  III Modyfikacja gniazda

  Gniazdo ładowania z podświetleniem ma 3 piny. Jeden pin do "+" do ładowania, drugi "-" do obudowy gniazda, trzeci "+" dla żaróweczki podświetlającej. Oprawka żaróweczki jest tak skonstruowana aby "+" był podłączony do przycisku włączenia świateł w samochodzie a "-" stykał się z obudową/masą całego gniazda. Jednak aby podświetlenie działało dopiero po otwarciu klapy musimy "zamienić" to zasilanie (potem napiszę dlaczego). Najpierw blaszkę, która wychodzi z oprawki żarówki i dotyka masy gniazdka, łącze z pinem odpowiedzialnym za "+" do zasilania gniazda lutując niewielki przewód. Następnie całą blaszkę trzeba zaizolować aby nie stykała już masy (ja zastosowałem termokurczkę). Teraz mamy 3 piny, które należy podłączyć (poniższe oznaczenie będę stosować do dalszej części manuala):

  PIN 1 - "+" gniazda
  PIN 2 - "-" oprawki żarówki podświetlenia
  PIN 3 - "-" gniazda


  IV Przygotowanie przewodów

  Teraz należy przygotować 3 przewody (długości przewodów są orientacyjne, wszystko zależy gdzie chcesz by gniazdo było oraz jak wygląda instalacja u ciebie):

  Przewód 1 - to będzie przewód do pinu 1. Najpierw bierzemy 25cm przewodu i na jednym końcu zaciskamy konektor a do drugiego lutujemy gniazdo bezpiecznika (ja zastosowałem takie z wyprowadzonymi przewodami). Teraz bierzemy 35 cm przewodu i jeden koniec lutujemy z drugim końcem gniazda bezpiecznika , natomiast drugi koniec przewodu zostawiamy tak jak jest

  Przewód 2 i 3 - 0,5 metra przewodu, z jeden strony zaciskami konektor a drugi koniec zostawiamy jak jest

  V Podłączenie

  Zaczniemy od przewodów do pinów 2 i 3. Czujnik otwarcia klapy bagażnika działa w ten sposób: kiedy klapa jest zamknięta to odcina "-" od lampki podświetlenia wnętrza. Kiedy otwieramy klape, czujnik zwiera nam "-" lampki do masy i zapala się lampka. Czujnik ten ma podłączone dwa kabelki. Jeden (czarno-fioletowy) podłączony jest do lampki, drugi (czarny) to masy samochodu. Musimy wpiąć przewód pinu 3 do kabelka czarnego a przewód pinu 2 do kabelka czarno fioletowego.


  Ja stosuję szybkozłączki przedstawione na zdjęciu poniżej, ale nie jest to najlepszy wybór ponieważ kabelki w instalacji samochodu są bardzo cienkie i bardzo mocno trzeba zacisnąć szbkozłączki. Więc proponuję poszukać jakiś lepszych do tego zastosowania


  Teraz zostało podłączyć pin 1. W tym celu musimy wyjąć lampkę oświetlenia wnętrza bagażnika i wpiąć się do brązowego przewodu.

  Poniżej przedstawiam jak to się prezentuje na schemacie instalacji elektrycznej

  Schemat.png

  VI - Ułożenie wszystkiego

  Teraz już należy odpowiednie konektory powpinać do odpowiednich pinów i ładnie pochować przewody. Do gniazda bezpiecznika włożyłem bezpiecznik 7,5A, bo lodówka według producenta wcina 5,5A a żaróweczka podświetlenia z wyliczeń powinna pobierać około 0,1A.

  Największy problem to cwane umieszczenie gniazda ale to już każdy musi wykazać się inwencją. Jakbym chciał nieodwracalnie zmieniać wygląd to bym albo umieścił w półce albo w wygłuszeniu. Ale, że chciałem zrobić wszystko najmniej inwazyjnie to po prostu unieruchomiłem gniazdo przy jednym z otworów w przedziale bagażnika.

  UWAGA
  Bardzo ważne jest aby całe gniazdo później zabezpieczyć odpowiednio aby nie było luźne oraz aby obudowa gniazda nie stykała się z karoserią. Ja zastosowałem do tego trochę silikonu i taśmy izolacyjnej

  Poniżej przedstawiam owoc prac u mnie (podkreślam, że nie dbałem tutaj zbytnio o estetykę). Wszystko działa jak zaplanowałem. Przejechałem się trochę po wiejskich drogach aby zobaczyć czy przy majtaniu autem nic nie zwiera. Nie zauważyłem żadnych problemów z innymi urządzeniami w aucie a przeniesie lodówki do bagażnika spowodowało, że zakłócenia w radiu znikły
  aux lubi to. 2. Chcesz dołączyć do nas? Zarejestruj się!
 3. #2
  Klubowicz
  Dołączył
  28 sierpień 2014
  Skąd
  Brzeźno
  Postów
  164
  Auto
  Siena 1.2 HL
  Rocznik
  1999
  PS: Mały disclaimer. Zakłócenia z przetwornicy impulsowej w przewodzie z lodówki do gniazda nie są wytwarzane w elementach znajdujących się w lodówce a we wtyczce. Dlatego spokojnie można wedle potrzeby lodówkę umieścić na tylnej kanapie a wtyczkę wpiąć do gniazda w bagażniku i zakłócenia nadal nie będą przeszkadzały w odbiorze FM.


 

Podobne tematy

 1. Gniazdo 12V w bagażniku jak ?
  Napisany przez pepe1296 na forum Tipo
  Odpowiedzi: 8
  Ostatni post: 12-07-2017, 18:48
 2. Gniazdo zapalniczki w bagażniku.
  Napisany przez Double na forum 500L
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post: 09-07-2017, 21:01
 3. Gniazdo zapalniczki w bagażniku
  Napisany przez bulaa90 na forum Grande Punto
  Odpowiedzi: 1
  Ostatni post: 22-02-2015, 10:48
 4. dodatkowe gniazdo zapalniczki w bagażniku
  Napisany przez kowal na forum Siena, Palio
  Odpowiedzi: 6
  Ostatni post: 24-05-2013, 00:18
 5. Gniazdo prądowe w bagażniku
  Napisany przez ryzo1 na forum Stilo
  Odpowiedzi: 1
  Ostatni post: 20-03-2011, 22:29

Odwiedzający znaleźli nas szukając w sieci

Tagi dla tego tematu

https://www.iparts.pl