Witam, ostatnio borykałem się z problemem zapowietrzonego układu. Szukając na forum znalazłem pytania forumowiczów i każda odpowiedz była skierowana w stronę uszczelki pod głowica. Każdy wie że to już ciekawe koszty, a niekoniecznie jedyna przyczyna.

Objawy?

-Skoki wskaźnika temperatury wskaźnika.
-Nie włączanie się wentylatora chłodnicy mimo otwartego termostatu.

Podjecie kroków

-Odpowietrzenie układu podczas pracy silnika, są trzy odpowietrzniki (na chłodnicy, przed nagrzewnica, miedzy silnikiem a zbiorniczkiem płynu hamulcowego) Luzujemy każdy po kolei (pamiętając o bezpieczeństwu , ciecz przekracza 90stopni) do momentu gdy zacznie lecieć ciecz, następnie zakręcamy. Przeważnie po odpowietrzeniu wentylator się załączy. Jeśli nie dochodzi nam do wymiany czujnik temperatury na chłodnicy (15zł).
Jeśli włączanie się wentylatory zakończy się po około 3 razach a temperatura cieczy będzie rosła najprawdopodobniej mamy znów zapowietrzony układ.

-Odkręcamy osłonę rozrządu i sprawdzamy czy nie mamy wycieku cieczy w okolicach pompy wody oraz zaślepki bloku silnika (Broku) Jeśli dostrzegamy przerdzewiały brok bądź jakieś wycieki z pod pompy ,brok (25zł) pompa (40zł), jeśli wszystko jest w jak najlepszym porządku przykręcamy osłonę rozrządu i szukamy wycieku cieczy z pod komory sprzęgła jeśli i tam jest sucha przechodzimy do następnego kroku

-Termostat , uszkodzony także może powodować zapowietrzanie się układu. wymiana jest łatwa, cena całego termostatu do 40zł


-Objawy uszkodzenia uszczelki pod głowica ? Dymek z rury wydechowej, jeśli samochód zaczął ostatnimi czasy poszczać dymek znaczy że czeka nas najmniej przyjemna usterka, Uszczelka głowicy bądź całą głowica. Mechanik z góry wycenił 300-900 zł

Kroki wyżej wymieniane były podjęte przezemnie , u mnie skończyło się na wymianie przerdzewiałego broku i termostatu. Oczywiście wymiana chłodziwa niezbędna. Zapowietrzony układ to nie jest tylko i wyłącznie głowica i nie dajcie sie naciągnąc.

Manual napisałem by pomagać, opisałem w nim swoje kroki. Jeśli posiadacie swoje sugestie jestem na nie otwarty. Jeśli owy manual zostanie zaakceptowany uzupełnię go zdjęciami.