Witam ponownie. Pojawiła mi się kolejna niespodzianka. Podczas hamowania mojej lubej piszczy skrzynia biegów i świeci pulsująco kontrolka skrzyni biegów. Zauważyłem to tylko jak jeździ ona... (znaczy przy zasadniczo małych obrotach i toczeniu się ledwo-ledwo...wiem, potrafi psuć krew). Auto jest dostosowane dla osoby niepełnosprawnej w taki sposób, że posiada gaz w kierownicy - cały sprzęt przez fiata dokładany, firmy włoskiej Guido-Simplex. Dodatkowy potencjometr gazu na kierownicy (oczywiście z przełącznikiem by ten gaz był włączony przy obsłudze osoby niepełnosprawnej-czyli ja mogę sobie wyłączyć i jechać "nogami"). Otóż jak ona hamuje to skrzynia czasem piszczy i pokazuje błąd migając lampką. Niepokoi mnie to, sprawdzę dzisiaj olej w tejże skrzyni bo to w zimę i mrozy się zaczęło dziać - a skrzynia to cvt speedgear. Całkiem fajne urządzenie ale coś się buntuje - może przez zastosowanie tego felernego dostosowania? Obstawiam kilka usterek:
Olej w skrzyni. Zmarzł w zimę i ...jakimś cudem zmienił właściwości?Albo go auto wypiło troszkę?
Wadliwe dostosowanie auta rzeczonym oprzyrządowaniem Guido Simplex - punkt zerowy potencjometra gazu jest inny iż na pedale gazu w podłodze. Kiedyś był z tym problem...komputerek dawał z padału gazu i z kierownicy i obroty po zapaleniu były większe. Okazało się (to będzie jeszcze regulowane) że komputerek trzeba "nauczyć", że jest to auto "kulawe" i po włączeniu stacyjką trzeba zahamować kilka razy i przycisnąć na sucho gaz w kierownicy. To działa i już nie szaleje. Problem z punktem 0 nadal możliwy ale do regulacji.
Jeszcze mam przypuszczenia niejasne do hamulca- jest pod kierownicą taka wajcha, ona do pedału hamulca jest doczepiona. Na cięgnie jest zamontowany ODCINACZ GAZU! Dla bezpieczeństwa przypuszczam- jakby ktoś przy hamowaniu ostro na kierownicę poleciał to nie doda gazu bo hamulec odetnie. I to mnie niepokoi bo przy moim hamowaniu jest ok... a przy tym ustrojstwie- skrzynia szaleje. Zastanawiam się jak to jest zrobione- czy w przełożeniu D skrzynia biegów ma ciśnienie oleju pożądane a jak odcina się gaz to ciśnienie spada i ...wtedy są błędy? Może mały poziom oleju-to sprawdzę dzisiaj... ogólnie będzie to trzeba naprawiać w miarę szybko, bo niebezpieczna to usterka może być.
Jakby ktoś miał pomysły jak wyjść z tak zawiłej sytuacji to proszę o pomoc. Dziękuję.

Zrobione...
Walić głową w ściankę działową, bo to banał był. Niektórym się świeci choinka a mnie skrzynia biegów (dobrze, że to zrobiłem w miarę szybko-raz działało a innym razem nie-podczas tego piszczenia podejrzewam zmniejszone ciśnienie oleju w skrzyni biegów). Mianowicie brak masy w tylnej lampie prawej. Kwestia potencjometru gazu jeszcze nie wyjaśniona, ale z tym udam się do elektryka (-tronika) firmy która montowała to oprzyrządowanie. Niech on się głowi albo niech wymienią potencjometr gazu - jest na gwarancji, to co się będę...