Dokładnie 40 lat temu, 6 czerwca 1973 roku z taśm zakładu dawnej Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej zjechały pierwsze egzemplarze Fiata 126p. Jeszcze do niedawna naśmiewaliśmy się z "Malucha", dziś zaś z sentymentem spoglądamy na zadbane egzemplarze.

6 czerwca 1973 roku zmontowano w zakładach dawnej Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej pierwsze egzemplarze Fiata 126p, z oryginalnych włoskich części. Produkcja popularnego Malucha wystartowała już wcześniej - w 1972 roku pierwsze egzemplarze modelu zjeżdżały z taśm fabryki Fiata w Cassino.

Międzynarodowa premiera Fiata 126 odbyła się w październiku 1972 na Salonie Samochodowym
w Turynie, a niedługo później mogliśmy go zobaczyć także na warszawskim Placu Defilad. Seryjna produkcja Fiata 126p ruszyła 22 lipca 1973 najpierw w zakładzie dawnej FSM w Bielsku-Białej, a od września 1975 roku także w zakładzie w Tychach.

Przez wiele lat nasz popularny Maluszek był najczęściej spotykanym samochodem na polskich drogach, zaś niektóre formy jego zastosowania są kultowe do dziś. Meblościanka na dachu? Żaden problem! Owca na tylnym siedzeniu? Również nie ma przeciwwskazań! Wtedy nikt nie narzekał na małą moc, spore jak na tak niewielką jednostkę zużycie paliwa czy komfort.

W informacji prasowej Fiata czytamy:
"Zgodnie z zapisami w kontrakcie, Fiat 126p to samochód z tylnym napędem, 2-cylindrowym silnikiem o pojemności 594 ccm, maksymalnej mocy 23 KM, samonośnym, czteroosobowym i dwudrzwiowym nadwoziem typu Berlina. Wielokrotnie miał się w późniejszych latach zmieniać, lecz jego "sylwetka" pozostała do końca jednym z najbardziej charakterystycznych elementów polskiego krajobrazu."

A jakie Wy macie wspomnienia z Fiatem 126p?mal1.jpgmal2.jpgmal3.jpgmal4.jpgmal5.jpg

[COLOR="gray"](Automat) Autor dopisał treść. Post został scalony.[/COLOR]

Źródło:autocentrum.pl