Fiat sfinalizował nabycie udziałów Chryslera.

Skupiona wokół włoskiego Fiata grupa inwestorów sfinalizowała w środę nabycie najbardziej atrakcyjnych aktywów amerykańskiego koncernu samochodowego Chrysler, co oznacza pełną realizację wspieranego przez rząd USA planu jego reorganizacji.
Pozbawionemu płynności finansowej Chryslerowi groziło ogłoszenie jeszcze w tym roku bankructwa.

Pominięte w transakcji z Fiatem części składowe Chryslera zostaną w ramach postępowania upadłościowego sprzedane lub zlikwidowane. Prezesem nowej spółki o nazwie Chrysler Group LLC został prezes Fiata Sergio Marchionne.

Wynoszący obecnie 20 procent udział spółki zależnej Fiata w Chryslerze może się zwiększyć do 35 procent po spełnieniu kilku warunków zawartych w umowie kupna-sprzedaży. Udziału tego nie wolno jednak przekształcić w większościowy zanim Chrysler spłaci amerykańskiemu fiskusowi całość otrzymanej pomocy publicznej.

55 proc. udziałów nowej spółki ma fundusz ubezpieczenia zdrowotnego emerytowanych pracowników Chryslera, 8 proc. ministerstwo skarbu USA, a 2 proc. rząd Kanady.

By móc sfinalizować transakcję z Fiatem, Chrysler wszczął 30 kwietnia postępowanie upadłościowe, składając w sądzie wniosek o ochronę przed wierzycielami. Z większością z nich osiągnął już wcześniej porozumienie.

Na podstawie Onet.pl

___________

Ciekawe, czy zapowiada się ekspansja Fiata na amerykańskie rynki (północne)? Tam nigdy Fiat jakoś specjalnie nie był rozpowszechniony. Oprócz Argentyny i Brazyli, ale to południowe części ameryki.