Miałem ostatnio w Grande problem z nawiewem - zakładając odświeżacz na kratkę w panelu środkowym uszkodziłem 'żaluzje' ukierunkowujące strumień powietrza. Udało się naprawić zanim znalazłem to forum. W ramach debiutu podzielę się spostrzeżeniami.

W moim wypadku elementy połamały się więc wymagały wymiany
Allegro - fraza szukana 'panel grande' - udało mi się kupić taki element za 40 pln tylko w innym kolorze i bez przycisku 'ASR'.

W związku z tym, że element w znacznym stopniu odbiegał od oryginału należało go rozmontować (z założenia nierozbieralny) i przełożyć samą kratkę nawiewu. Ale od początku...

1. Demontaż panelu środkowego.
a) demontaż radia - w celu zdemontowania radia należy w cztery otwory na przednim panelu radyjka wsunąć do oporu cztery pręty (ja użyłem małych kluczy imbusowych) i wysunąć delikatnie radyjko. Przy wysuwaniu można sobie pomóc wypychając radio od tyłu przez otwarty schowek. Odpiąłem wszystkie kostki, po ponownym podłączeniu radia nie musiałem wprowadzać kodu odbiornika.
b) metalowa ramka radia - cztery śruby i po krzyku
c) panel z nawiewami i włącznikami (m.in awaryjki) - trzy śruby i mamy panel w rękach (za wtyczką ukrywa się środkowa śruba)


2. Rozebranie panelu na czynniki pierwsze
a) Listwa przycisków - Listwa zamocowana jest na dwóch śrubach, do których nie ma dostępu więc wytopiłem nad nimi otwory,

przez które udało się odkręcić śrubki. Po odkręceniu śrub odginając delikatnie plastiki udało się wyjąć całą listwę. Przy montażu listwę można było zamocować bez kombinowania, ale po zmontowaniu następuje wzajemna blokada (listwa blokuje zatrzaski a zmontowane zatrzaskami elementy blokują dostęp do listwy)
b) obudowa panelu - obudowa składa się z dwóch zasadniczych części (front i tył). Aby je rozdzielić należy usunąć nadmiar plastiku w miejscach zgrzewów (4 miejsca) i obluzować je (płaski śrubokręt + trochę cierpliwości).

Gdy zgrzewy już nie trzymają należy delikatnie zdjąć zaczepy i rozdzielić elementy
c) demontaż kratki nawiewu - płaskim śrubokrętem podważamy zewnętrzny zawias (wewnętrzny jest bardzo delikatny) i wyciągamy kratkę do tyłu.

3. Montaż - żadnych szczególnych utrudnień - jedynie należy pamiętać aby listwę z przyciskami zamontować przed zespoleniem elementów (front, tył) panelu. Można pewno użyć trochę kleju (u mnie wszystko trzyma się na samych zatrzaskach).

Jak tylko mi się uda i będzie taka potrzeba dorzucę parę fotek rozmontowanego panelu z nawiewami.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że mój debiut się komuś do czegoś przyda