Witam forumowiczów!!

Od niedawna jestem posiadaczem Ducato 2 w wersji 2.8JTD (rocznik 2001). Mam w nim taki objaw (który pojawił się a go nie było) że zapaliła się kontrolka wtryskiwaczy na desce no i auto jest słabe tak że pod górkę ledwo ledwo na pusto a po prostej to góra 80kmh. Próbowałem podłączyć się do ECU poprzez złącze 3 pinowe i kabel VAG z liniami KKL (DB9 na piny, VIAKEN taki jak ten Viaken.pl: Viaken - elektronika dla motoryzacji) no niestety nie udało mi się połączyć zarówno poprzez FiatECUScan jak i przez MultiECUScan.

W związku z tym chciałbym zapytać może o podstawowe rzecz ale mimo wszystko dla mnie nie do końca jasne:
1. Zakładam że złącze do ECU w tej wersji silnika znajduje się po prawej stronie silnika koło filtru powietrza i paliwa na prawej ściance. Jest złączę które mi na to wygląda ale ma tylko dwa piny (czarny w środku i czerwono-biały po lewej). Uznałem że czarny to masa (zgodnie z opisami z internetu) a ten czerwono czarny to linia K. Próbowałem łączyć się z komputerem żeby odczytać błędy no ale niestety bez rezultatu (brak połączania, diagnostyka interfejsu, wykrywanie jest OK, COM9). Czy jest normalne że są tylko dwa przewody (masa + linia K)???

2. Czy zdarzyła wam się taka sytuacja że ECU nie odpowiadało czy to raczej sprawa kabla ?? Kabel poprzednio używałem z OBD2 w passacie B5 i interfejs działał bez problemu więc zakładam że sam z siebie nie padł z dnia na dzień.

3. Czy masa we wtyczce 3 pin musi być podłączona (czyli czarny + czerwono-biały z wtyczki do interfejsu + zasilanie z aku, linia L pusta wisi w powietrzu)? Jeżeli nie to czy może być podłączona tylko linia K a masa i zasilanie z aku??

4. Czy pod FIATA muszą być jakieś specjalne sterowniki do interfejsu pod fiata czy te oryginalne z KKL są wystarczające??

5. Czy są potrzebne jakieś dodatkowe ustawienia prędkości portu pod FIAT (prędkość, latency albo jakieś specyficzne rzeczy które muszą być ustawione żeby połączyć się z ECU) ?


Z góry przepraszam za pytania początkującego ale trzeba radzić się bardziej doświadczonych w temacie.

pzdr
graucho