Witamy na Fiat Klub Polska
Posty od 1 do 3 z 3
  1. #1
    Master
    Dołączył
    04 kwiecień 2010
    Skąd
    Sanok
    Postów
    1,579
    Auto
    Abrath Panda 1.3 multijet 2005r. :)

    Fiat Ducato - Włoski Spartanin

    W 1981 roku światło dzienne ujrzała pierwsza generacja najpopularniejszego w Polsce "dostawczaka". Fiat Ducato, bo o nim mowa, charakteryzował się innowacyjnymi rozwiązaniami, które od razu przypadły do gustu przedsiębiorcom z różnych dziedzin biznesu. Realizowane idee UNIBODY i ALL FORWAD, które w wolnym tłumaczeniu oznaczały: dużą swobodę dostosowania nadwozia do własnych potrzeb oraz przeniesienie "wszystkiego do przodu" (silnik, skrzynia biegów oraz napęd), szybko zaczęły wyróżniać ten model na tle konkurencji.
    2s_m.jpg
    Po 33 latach od daty produkcji pierwszego modelu oraz 2,8 mln sztuk sprzedanych egzemplarzy, Fiat Professional zaprezentował w Polsce szóstą już generację topowego modelu. Jak twierdzą przedstawiciele marki, nowe Ducato pozwoli na kontynuowanie dobrej passy, a nawet zwiększenie dotychczasowej przewagi nad konkurencją ze względu na wyeliminowanie wytykanych producentowi błędów.

    Trzeba przyznać, że poprzednia wersja, pomimo upływu lat, nawet dzisiaj wygląda dobrze i świeżo, jednak ciągle rosnąca konkurencja oraz nieustanna walka o klienta spowodowały, że przyszła pora na zmiany. Pomimo tego, że jak u większości producentów, dotyczą one głównie przodu samochodu, projekt Ducato nie jest przypadkowy. Przód auta zarówno stylistycznie, jak i technicznie inspirowany jest hełmem spartanina, przez co samochód ma wyglądać agresywnie, a przy tym ochraniać to, co najważniejsze, czyli kierowcę, pasażerów i towar. Rzeczywiście, gdy spojrzy się na nowe Ducato, po chwili skupienia i wytężenia wyobraźni można dostrzec to, co „autor” miał na myśli. Przede wszystkim uwagę przykuwają zadziorne, niczym spojrzenie wojownika przednie reflektory ze światłami do jazdy dziennej – DRL (dostępne opcjonalnie w technologii LED). Niczyjej uwadze nie umknie również zupełnie nowy czteroczęściowy zderzak. Jego autem jest fakt, że można go rozmontować na części pierwsze podobnie jak zbroję po walce, tak aby sprawnie i szybko dokonać naprawy. Dodatkowo został zaprojektowany w taki sposób, aby spełniał funkcję tarczy absorbującej całą siłę podczas ewentualnego zderzenia. Pozostawiając na moment stylistykę rodem ze Sparty, warto wspomnieć o technicznej ciekawostce. Miłą wiadomością dla mechaników jest inaczej zaprojektowana maska. Jej konstrukcja pozwala na łatwiejszy dostęp do silnika, który w poprzednich wersjach wymagał gimnastyki na poziomie olimpijskim. Spoglądając jednak na tył auta, można odnieść wrażenie, że zbyt wiele się tutaj nie zmieniło. Niestety, to nie wrażenie. Odróżnienie starej wersji od nowej na drodze, będzie możliwe tylko po inaczej zaprojektowanych kloszach lamp.
    3.jpg
    O wnętrzu nowego modelu na pewno nie można powiedzieć, że panują w nim spartańskie warunki. Deska rozdzielcza nie została w żadnym stopniu zmieniona stylistycznie, jednak nowe Ducato otrzymało lepszej jakości materiały wykończeniowe i sporo gadżetów. W katalogu dostępne są trzy rodzaje wnętrza – Classic, Techno i Lounge, które charakteryzują się rosnącym poziomem wyrafinowania i elegancji. Nie ma oczywiście co liczyć na luksusy rodem z Maybacha oraz miękkie materiały na wszystkich elementach, jednak dla klientów, znudzonych monotonią typową dla „dostawczaków”, możliwość stworzenia bardziej komfortowego „środka” może być miłą odmianą.

    Ważniejszą jednak kwestią podczas codziennego użytkowania samochodu dostawczego, jest praktyczność jego wnętrza. Przede wszystkim w nowej generacji zastosowano plamoodporną i łatwą do czyszczenia tapicerkę, sporo uchwytów na napoje czy kubki oraz innowacyjny uchwyt na tablet lub smartfona dostępny w standardzie. Poza tym, pojawiły się nowe systemy multimedialne, które w każdej wersji wyposażone są w system Bluetooth oraz wyjścia AUX i USB. Droższa odmiana radia, wyposażona w 5-calowy ekran i system UCONNECT, może być również zintegrowana z systemem GATEWAY, który umożliwia łatwiejsze zarządzanie flotą, poprzez możliwość zapisywania podstawowych danych, na przykład o spalaniu.
    6.jpg
    Pora przejść do tego, co u prawdziwego wojownika jest najcenniejsze, a mianowicie serce oraz umiejętności. Pomimo tego, że w gamie silników nowego Ducato nie ma żadnej rewolucji, projektantom udało się zmniejszyć spalanie o 10%. Jakim cudem? Zanim jednak zdradzę tę tajemnicę, warto przypomnieć o jakich silnikach mowa. Potencjalni klienci nadal mają do wyboru jeden z czterech silników wysokoprężnych MultiJet II. Najsłabszy silnik o pojemności 2.0 i mocy 115 KM, dwa motory o pojemności 2.3 i mocy kolejno 130 KM i 148 KM oraz najmocniejszy MultiJet POWER o pojemności 3.0 i mocy 177 KM. Poza standardową 5-biegową manualną skrzynią biegów, silniki 2.3 i 3.0 można doposażyć w 6-stopniową skrzynię manualną lub automatyczną Comfort-Matic, która przełożenia dostosowuje do funkcji jakie spełnia samochód. Jakie więc techniczne zmiany zaszły w nowym Ducato? Producenci postawili głównie na wyeliminowanie możliwie wszystkich oporów związanych z poruszaniem się samochodu. Na początek waga, która została zmniejszona o 20 kg w wersji kabinowej, dodatkowo zamówienie kompozytowego zawieszenia może odchudzić auto o następne 15 kg. Do tego użyty został olej o niskim współczynniku tarcia oraz opony o zmniejszonych oporach toczenia. Tańszą jazdę Ducato wspomagają również dostępne w opcji systemy Start&Stop oraz wskaźnik zmiany biegów.

    Takie zabiegi „odchudzające” pozwoliły na zredukowanie apetytu na paliwo do podawanego przez producenta 5,8 l/100 km. Oczywiście to raczej chwyt marketingowy, niż możliwy do osiągnięcia w codziennym użytkowaniu wynik, jednak przedstawiciele Fiat Professional zapewniają, że w zupełności realne jest uzyskanie spalania na poziomie 6,4 l/100 km przy silniku 2.3 z systemem Start&Stop. Niestety, na premierze nie było możliwości przejechania się prezentowanymi samochodami, także na razie trzeba uwierzyć producentowi na słowo.

    Nowe Ducato może pochwalić się również rozbudowanym menu systemów wspomagających. Już w standardzie producent oferuje system stabilizacji toru jazdy (ESC), rozszerzony o system zapobiegający dachowaniu, asystenta ruszania pod górę (HILL HOLDER), elektroniczny system awaryjnego hamowania (EBA) i system kontroli ładunku (LAC), który rozpoznaje warunki obciążenia pojazdu i poprzez kalibrację systemów zapobiega dachowaniu samochodu. Oczywiście jest jeszcze wiele opcji dodatkowych, jednak gdybym chciał wszystkie wypisać, mało kto dotrwałby do końca tekstu ze względu na ogromną dawkę trzyliterowych skrótów.
    9.jpg
    Na koniec zostało to co w samochodzie dostawczym jest najważniejsze. Przestrzeń ładunkowa! Najważniejszą zmianą jest wzmocnienie „pancerza” samochodu (nadwozia i elementów drzwi), co powoduje zwiększenie wytrzymałości o 50%, a to przekłada się na lepszą ochronę towaru i pasażerów podczas podróży. Nowością są również trzy wersje nadwoziowe: kabina z rozstawem osi 4300 mm, 7-miejscowa „brygadówka” oraz trójstronna wywrotka. I tutaj niestety kończą się nowości. Producent chwali się ilością około 10 tys. możliwych do dopasowania pod własne gusta wersji do transportu towarów, osób oraz podwozi do zabudowy. W obrębie gamy furgonów można wybrać spośród sześciu różnych ładowności, od 8 do 17 m3. Dodatkowo nowy Fiat Ducato w wersji furgon będzie dostępny w 4 wariantach długości i 3 wariantach wysokości, a w wersji do zabudowy - w 6 wariantach długości. Dodatkowym atutem nowej generacji jest możliwość doposażenia samochodu w hak holowniczy lub stopień z tyłu.

    Podsumowując, Fiat Ducato niewątpliwie jest wojownikiem, staczającym ciągłe walki z konkurencją o uznanie klientów. Ilość 130 tys. egzemplarzy sprzedanych w 2013 r. w naszym kraju ukazuje, że większość bojów zakończył sukcesem. Pokonanie więc najnowszego, ulepszonego Spartanina z Włoch będzie dla rywali nie lada wyczynem.
    Mateusz Żuchowicz

    Czytaj więcej na: Fiat Ducato - Włoski Spartanin • Prezentacje • AutoCentrum.pl



  2. Chcesz dołączyć do nas? Zarejestruj się!
  3. #2
    Nowy klubowicz
    Dołączył
    14 grudzień 2014
    Skąd
    Wrocław
    Postów
    3
    Auto
    Ducato 3.0 MultiJet Power Euro 5+
    Rocznik
    2014
    Jestem właścicielem nowego modelu Fiata Ducato od 2 miesięcy i muszę przyznać, że zakup był "trafiony w dziesiątkę". Wahałem się między Iveco Daily, Renault Master a Fiatem Ducato. Po jeździe próbnej z Fiata nie chciałem wychodzić. Mocny silnik 3.0 o mocy 177KM z 6-cio stopniową skrzynią biegów dla mnie rewelacja. Dodam, że auto jest przeznaczone pod auto-lawetę. Jeżeli ktoś chciałby zobaczyć udostępniłem filmik

    Dodam jeszcze, że auto jest bardzo ekonomiczne spalanie ok 8l/100km. Jak na razie sprawuje się rewelacyjnie!

  4. #3
    Nowy klubowicz
    Dołączył
    31 marzec 2015
    Skąd
    Kraków
    Postów
    12
    Auto
    Bravo
    Rocznik
    2008
    Kilka dni temu z fabryki Sevel w Val di Sangro wyjechał samochód nr 5 000 000 i był to akurat Ducato. W 2014 roku nowy Fiat Ducato zdobył tytuł najlepiej sprzedającego się w Europie samochodu w swoim segmencie więc mówi to samo za siebie. Dostwczak stosowany m.in. przez wielu znajomych kurierów, którzy bardzo sobie go chwalą.


 

Podobne tematy

  1. Fiat Ducato 2002-2006 ABS,ASR
    Napisany przez benku na forum Ducato II
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post: 03-07-2013, 11:20
  2. Cześć, zaczynam choć mam włoski
    Napisany przez Artur G. na forum Forum ogólne o Fiat
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post: 05-04-2013, 10:05
  3. Bład P250a Fiat ducato
    Napisany przez szkubacki na forum Ducato III
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post: 24-08-2012, 15:09
  4. Fiat Viaggio - nowy "włoski" sedan
    Napisany przez miszko na forum Nowości & Portal
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post: 30-05-2012, 11:38
  5. Maserati Cinqueporte - Czy tak nazywać się będzie nowy, włoski SUV?
    Napisany przez miszko na forum Nowości & Portal
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post: 02-11-2011, 15:56

Odwiedzający znaleźli nas szukając w sieci

Tagi dla tego tematu

Ta strona używa ciasteczek tzw. "cookies"
Dbając o Twoją prywatność, prosimy Cię o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie przez nas oraz naszych partnerów biznesowych Twoich danych osobowych. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody na przetwarzanie lub chcesz ograniczyć jej zakres kliknij w "Pokaż szczegóły". Zakres wyrażonej zgody może wpływać na dostępność świadczonych przez nas usług. Dane przetwarzamy m.in. w celu wyboru podstawowych reklam, tworzenia profilu i wyboru spersonalizowanych treści oraz reklam, pomiaru ich wydajności, na podstawie zgody w celach marketingowych, w tym profilowania, w celach analitycznych oraz na podstawie naszego uzasadnionego interesu jako Administratora. Przysługuje Ci m.in. prawo do dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo wycofania zgody na przetwarzanie.

Za Twoją zgodą my i nasi partnerzy wykorzystujemy pliki cookie lub podobne technologie do przechowywania, dostępu i przetwarzania danych osobowych, takich jak Twoje wizyty na tej stronie, adresy IP i identyfikatory plików cookie. Niektórzy partnerzy nie proszą Cię o zgodę na przetwarzanie Twoich danych i opierają się na swoim uzasadnionym interesie biznesowym. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę lub sprzeciwić się przetwarzaniu danych w oparciu o uzasadniony interes, klikając na "Dowiedz się więcej" lub w naszej Polityce Prywatności na tej stronie Zobacz politykę prywatności oraz w jaki sposób wykorzystujemy pliki Cookie.

Wraz z naszymi partnerami przetwarzamy Twoje następujące dane: Dokładne dane geolokalizacyjne i identyfikacja poprzez skanowanie urządzeń, przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu. O wykorzystanie tych danych zostaniesz dodatkowo poproszony przez firmę Google Inc. w momencie kiedy pierwsza reklama miałaby zostać wyświetlona. Więcej informacji na temat sposobu gromadzenia i przetwarzania danych przez Google Analytics znajdziesz na stronie "Jak Google używa danych z witryn i aplikacji, które korzystają z naszych usług" dostępnej pod adresem: https://policies.google.com/technologies/partner-sites.
        
https://www.iparts.pl