Zobacz pełną wersję : Pytanko o klimę
Powiedzcie mi, czy wasza klima też tak niesamowicie obciąża silnik czy tylko z moją jest coś nie tak?
Jak tylko włączę klimatyzację to mam wrażenia jakbym uaza na holu ciągnął (a wiem jakie to uczucie bo ciągnąłem :) ), albo jakbym pod niezłą górę jechał. Najgorzej jest ruszyć, a jak przyjdzie ruszyć z pod świateł, pod górkę to potrafi go tak zmulić, że zgaśnie.
madmodeno
26-04-2010, 20:44
masz rację kolego, w moim też tak jest i to podobno bolączka tych furek, nie wiem czemu ale już wiele słyszałem o tym więc to "normalnie" fabryczne :( Ciekawi mnie czemu tak w tych autach jest, jeździłem już wieloma zabawkami z klimą i szczerze powiem że jeszcze nie spotkałem się z takim obciążeniem silnika przez kompresor klimy. Jest to do tego stopnia uciążliwe że bywały sytuacje że przed wyprzedzaniem, co może śmieszyć niektórych, wyłączałem klime :x :!:
nie jak odpalam klimę to obroty wchodzą na 900 także, nie wydaje mi się żeby jakoś znacząco obciążała, a jeśli chodzi o przyspieszanie to nic się także, z tym nie dzieję, ja nie zauważam różnicy jak jadę w 2 osoby ;-) także pozdrawiam. myślę, że coś masz z elektryką, albo może masz jakiś problem z altkiem. jak powyłączasz światła, ogrzewanie tylnej szyby, to także obciąża Ci mocno samochód i tak, że nie masz mocy?
Też zauważyłem ten problem.Wymieniłem filtr paliwa i jest nieco lepiej,wszak bez rewelacji!Spadek mocy odczuwalny strasznie!Naprawdę jak się chce przycisnąć to trzeba tą nieszczęsną klimę wyłączać :evil:
mcszak może u Was w benzynach się tak dzieje, bo ja u siebie nie zauważam takiego zjawiska, a kolga może ma problem z altkiem coś jak mu skacze na obrotach, nie może wyrobić
To i ja się podepnę.Nie działa mi klima i nie wiem dlaczego.Zassałem jakiś manual z naszego forum i znalazłem tam opis odczytu błędu klimy.Nie jest po naszemu ale jakoś dałem radę 8) i pokazał się napis na wyświetlaczu Error Cli po czym wyskoczył kod 00 (słownie dwa zera) a takiego kodu nie znalazłem na tej liście błędów.Czy możecie coś doradzić na ten temat??
Zielony, z tego co ja kojarzę to 00 oznacza brak błędów. Sprawdź sobie przekaźnik elektormagnesu od sprężarki(znajduję się w skrzynce pod maską). Gdyby nie on to bym sprawdził sam elektromagnes bo ja miałem z tymi dwiema rzeczami problem.
[ Dodano: 2010-04-27, 15:46 ]
A na forum jest już parę tematów na temat, że klima obciąża w naszych autach silnik i nic z tym nie da się zrobić i koniec.
Zielony, identyczny napis wyskakiwał mi gdy miałem zwarcie na kablach od nawiewu (wczoraj założyłem krótki temat z opisem)
Ja jednak poradziłem sobie z obciążeniem przez kilmę. Zdjąłem dziś pasek napędowy, bo piszczał i okazało się, że mam skrzywiony napinacz. Kupiłem nowy napinacz, pasek był ok więc chciałem założyć go z powrotem i okazało się, ze na prostym napinaczu nie da rady - pasek jest za krótki (pasek zgodny z wersją silnika 183cm), a napinacz nie ma takiego zakresu regulacji. Nie wiem co było nie tak, ostatecznie kumpel wygrzebał jakiś stary pasek (186cm) i on z ledwością wszedł. Być może poprzedni właściciel zmienił któreś z kół pasowych na inne, stąd takie problemy. W każdym razie, teraz na dłuższym pasku, samochód lepiej się wkręca, a na włączonej klimie obciążenie jest nieco mniejsze.
czyli mówilem, że masz jakis problem z klimą właśnie albo z altkiem, choć okazało się że to napinacz, ale to jest też powiązane z altkiem, więc się dużo nie myliłem ;-) pozdrawiam i gratuluje naprawy. Bo to, że duży spadek mocy jest przez klimę w to nie wierzę.
wojo985, o widzisz jutro zmierzę cewkę elektromagnesu i poszukam przekaźnika,bo nie mam pojęcia gdzie może być.Mam parę przekaźników przed akumulatorem ale nie mają żadnej osłony i są dość mocno zaśniedziałe.Czy u Was też są tak na wierzchu?
u mnie przy aku, przekaźniki są pod taką plastikową pokrywką
Klima w naszych wozach tak ma niestety że dusi motor i trzeba z tym żyć.
Hmm, ja mam silnik jtd 11KM i mi nic nie dusi... Jak na jalowym wlaczam klime, to podskakuje z 800 na 900 obrotow, ale ciagnie rowno praktycznie bez roznicy. Mam przejechane 150 tys.
klimekkk
29-04-2010, 00:15
Coś chyba nie do końca halo z Waszymi autkami jak klima wyraźnie zamula. Ja wyłącznie na jałowym zauważam jednorazowe zafalowanie obrotów po włączeniu klimy. Podczas jazdy nigdy nie poczułem żeby klima dławiła silnik, a ten często jest maksymalnie obciążany jazdą po stromych wzniesieniach. To oczywiste że sprężarka nieco mocy pochłania ale nie na tyle żeby dało się to zauważyć - zmierzyć pewnie się da.
Poczekajcie do upałów kiedy klima faktycznie obciąży motor to wtedy pogadamy ;)
Zielony, no właśnie przed akumulatorem w tej skrzneczce jest czarny, mały przekaźnik od elektromagnesu. Jak byś nie mogł go nigdzie dostać to mam pare takich w zapasie ;) A skrzynka powinna być osłonięta plastikową przykrywką.
wojo985, niestety ale u mnie to wszystko jest odkryte :( i wszystkie nóżki jak i wsuwki są zielone :( .Mam cztery przekaźniki te wąskie (3 czerwone i 1 czarny) i do tego podstawkę na duży przekaźnik i bezpiecznik.Może masz ten dekielek na zbyciu,ale całą puszkę :?:
Mierzyłem wczoraj cewkę w sprzęgle elektromagnetycznym i wychodzi na to że jest dobra.Wyczyściłem też te przekaźniki i podstawki na tyle ile się dało,ale nie sprawdzałem czy sprężarka się włącza bo już nie miałem sił (chory)Może dzisiaj coś się pogrzebie.
http://fiatforum.com.pl/imgshack/_t/t_0000639.jpg (http://fiatforum.com.pl/imgshack/_f/f_0000639.jpg)
I przy okazji zapytam o jakieś dziwactwo.Wczoraj dostrzegłem na wężu jakiś kawałek aluminium z wkręconymi trzema świecami żarowymi (chyba).Czy wiecie co to i po co :?: I czy uszkodzona świeca żarowa w tym kawałku aluminium też może wpływać na miganie spirali po zapaleniu czy tylko świece w silniku :?:
http://fiatforum.com.pl/imgshack/_t/t_0000640.jpg (http://fiatforum.com.pl/imgshack/_f/f_0000640.jpg)
Czemu tak jest że u jednych problem występuje, a u drugich nie?A czy przyczyną tego (tak sobie dumam tylko) może być np.zatarte lub w jakikolwiek inny sposób niesprawne łożysko na kole pasowym od klimy, które powoduje tak duży opór że silnik siada?
może być np.zatarte lub w jakikolwiek inny sposób niesprawne łożysko na kole pasowym od klimy
wszystko jest możliwe, ja bynajmniej nie ruszam, dopóki nic nie piszczy, nie gotuje się, nie kopci itd.
może są 2 rodzaje sprężarek montowane? inne w dieslach a inne w benzyniakach na przykład
Panowie jest poważny problem.Zgodnie z zaleceniem kolegi wojo985, wyczyściłem przekaźnik od sprężarki (i wszystkie inne obok) i włączając klimę usłyszałem metaliczny dźwięk-klepnięcie elektro-sprzęgła.Wyszedłem z auta żeby zobaczyć co jest grane i powiem wam że sprężarka się odpaliła,ale niestety nic to nie daje,bo dalej leci ciepłe powietrze.
Nie wiem gdzie się zagłębić.Skoro klima pozwoliła odpalić sprężarkę to i ciśnienie musi być w układzie.Macie jakieś pomysły co jest nie tak :?: :?: :?: :?:
Panowie jest poważny problem.Zgodnie z zaleceniem kolegi wojo985, wyczyściłem przekaźnik od sprężarki (i wszystkie inne obok) i włączając klimę usłyszałem metaliczny dźwięk-klepnięcie elektro-sprzęgła.Wyszedłem z auta żeby zobaczyć co jest grane i powiem wam że sprężarka się odpaliła,ale niestety nic to nie daje,bo dalej leci ciepłe powietrze.
Nie wiem gdzie się zagłębić.Skoro klima pozwoliła odpalić sprężarkę to i ciśnienie musi być w układzie.Macie jakieś pomysły co jest nie tak :?: :?: :?: :?:
Sprawdź czy w układzie jest czynnik chłodzący, moim zdaniem jest pusty.
Najlepiej nabić układ wraz z kontrastem żeby sprawdzić gdzie występują ubytki.
Syczy w parowniku czy absolutna cisza ?
Hipo, nic nie słyszałem.Podczas jazdy było tylko słychać jak zwalniał i przyśpieszał wentylator w kabinie (+/- parę % prędkości) i to wszystko. :(
A sprawdź co sie dzieje jak dasz temp na LO.
Dawałem na LO z opcją AUTO i tylko wentylator wchodził na obroty bliskie odcinki ;D i to wszystko.Z tego co wiem to sprężarka nie powinna ruszyć gdyby było mało czynnika,żeby jej nie uszkodzić,a tu wszystko śmiga jak trzeba tylko brak chłodu :evil:
Nie rusza jak czynnika jest prawie wcale ... a jak jest mało to rusza i powinno wtedy syczeć w parowniku. Jesteś pewien że sprężarka się kręci w całości a nie samo kołko ?
Hipo, jestem pewny na 100% że kręci się całość razem ze sprężarką.Stałem przy sprężarce a tato nacisnął * i ewidentnie sprzęgło się załączyło i całość śmigała.W Temprze rozbierałem całą sprężarkę na atomy to dobrze się temu przyjrzałem 8) 8)
A czy jest jakieś szczególne miejsce w maryśce w którym przeważnie dochodzi do przecieku czynnika??
EDIT:po dokładnym wniknięciu sprawa wygląda tak że owszem po włączeniu klimy sprężarka uruchamia się ale wystarczy że troszkę podniosę obroty i zostaje od razu wyłączona,ale tuż po spadnięciu obrotów znów jest włączana.
Hipo, jestem pewny na 100% że kręci się całość razem ze sprężarką.Stałem przy sprężarce a tato nacisnął * i ewidentnie sprzęgło się załączyło i całość śmigała.W Temprze rozbierałem całą sprężarkę na atomy to dobrze się temu przyjrzałem 8) 8)
A czy jest jakieś szczególne miejsce w maryśce w którym przeważnie dochodzi do przecieku czynnika??
EDIT:po dokładnym wniknięciu sprawa wygląda tak że owszem po włączeniu klimy sprężarka uruchamia się ale wystarczy że troszkę podniosę obroty i zostaje od razu wyłączona,ale tuż po spadnięciu obrotów znów jest włączana.
Najczęściej pada osuszacz ,trzeba sprawdzić też presostat (czujnik sterownik klimatyzacji ) następnie węże ciśnieniowe .
Zielony, sprawdź po partyzancku ( wciśnij wentyl ) czy jest wogóle czynnik w instalacji.
Kolego sprawdź jak załączysz klimę czy czasem chłodnica od klimy nie robi się zimna bo w mojej pierwszej Marei jak kupiłem to jakiś magik zamienił przewody przy sprężarce a powiedział że trzeba tylko nabić a jak nabiłem to wszystko działało tylko że w środku dalej było gorąco a chłodnica zimna jak cholera
No niestety ale po naciśnięciu zaworka nic nie słychać.Wygląda na totalny brak czynnika.Czyli temat muszę odłożyć na "za jakiś czas" bo na razie czekam na wypłatę i muszę zrobić ten chory rozrząd.Dzisiaj chcieliśmy wymienić u brata w Lybrze 1.9JTD i okazało się że rolka prowadząca jest nie taka jak trzeba i po robocie.
Mam jeszcze problem z odbiorem stacji.Autko nabyłem bez anteny i po założeniu bata nie ma różnicy.Zdemontowałem lampkę i okazało się że jest tam wzmacniacz antenowy ale wychodzą z tego dwa przewody antenowe.Wiecie może co jest grane??A czy bat musi być jakiś "specjalny??
Zielony nie wiem jakie Masz radio ale jesli oryginalne fiata to często w nich padają tunery i efekt może być brak prawidłowej fali radiowej.żeby wyeliminować tą usterkę podłącz inne radio i zobacz czy złapie jakieś fale,wtedy będzie wiadomo czy padło radio (tuner) czy antena.
Radyjko to AD182 M2.Poszperałem w eperze i są właśnie dwa typy anten i wzmacniaczy,zwykłe i z możliwością podpięcia telefonu.Bat do zwykłej kosztuje według niego niecałe 11 zeta a do "dwu-zakresowej" ponad 40 zeta.Na rysunku widać że jest jak by zmontowana z koralików.Kurczę chyba trzeba będzie to wymienić na normalny układ.
Przy okazji znalazłem dwie wtyki pod lampką sufitową.Jedna zasilająca z dwoma grubymi przewodami (chyba szyber dach) a druga biała chyba do alarmu.Zaskakuje mnie to auto co raz bardziej,bo myślałem że wiązki elektryczne z "nadmiarem" przewodów dawno się skończyły.
http://fiatforum.com.pl/imgshack/_t/t_0000644.jpg (http://fiatforum.com.pl/imgshack/_f/f_0000644.jpg)
I mam jeszcze pytanko.Wczoraj chcieliśmy wymienić u brata w Librze 1.9JTD 105KM rozrząd (zła rolka) i przy okazji okazało się że puszcza już simering na wałku rozrządu.Też mnie to czeka i przy okazji chciał bym zaopatrzyć się w owy uszczelniacz,aby w razie nieszczelności go wymienić.Czy możecie potwierdzić czy jest to simering o wymiarach 30x42x7 :?:
EDIT:jeszcze pytanko odnośnie klimy.Wyszło na to że nie ma w układzie czynnika.Czy w takim razie do wymiany jest presostat,bo mimo totalnego braku ciśnienia pozwalał na załączenie sprężarki :?:
brava 115
02-05-2010, 15:28
Witam wszystkich!
Może ktoś z Was może mi pomóc- po włączeniu klimy nie włącza się wentylator (klima świeżo nabita, odgrzybiona, szczelność sprawdzona.) Gdzie znajduje się przekaźnik malej prędkości wentylatora chlodnicy w bravie 1.8
brava 115, nie chciałbym Cię wprowadzić w błąd, ale większość przekaźników od klimy jest w skrzyneczce przed akumulatorem
brava 115
02-05-2010, 23:11
Odnalazłem właściwy przekaźnik, ale dalej pierwszy bieg wentylatora nie działa. Czy to możliwe, że komputer nie zezwala na włączenie- bo według schematu to on podaje sygnał na przekaźnik
kolego jak nie załącza Ci wentylatorów a przekaźnik jest dobry to sprawdź oporniki przy chłodnicy między wentylatorami u mnie był nadpalony przewód i wsuwka od tego co jest niżej teraz pierw załącza sprężarka za parę sekund pierwszy bieg wentylatorów i po paru sekundach drugi bieg.
Powered by vBulletin™ Version 4.2.5 Copyright © 2025 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.