Zobacz pełną wersję : Bravo 1,6 Multijet turbina
gregorywos
03-05-2013, 10:55
Witam wszystkich
Jestem nowym użytkownikiem forum, posiadam Fiata Bravo 1,6 Multijet z 2008 roku. Decydując się na zakup auta(mam go od 3 tygodni) byłem zdecydowany na tą wersję silnikową z racji braku turbiny z VGT. Jednak przy zakupie, po otwarciu maski zobaczyłem ,,gruszkę'' obok turbiny.
Czy to możliwe, żeby wersje 1,6 Multijet miały turbo ze zmienną geometrią. Dodam także, że moja wersja posiada DPF.
arekk_89
03-05-2013, 11:04
Jeżeli masz wersję z DPF to niestety masz turbine ze zmienną geometrią. Twoja wersja ma moc 120 KM, tylko wersje 105 KM mają zwykłe turbiny.
gregorywos
03-05-2013, 23:02
Dziękuję za odpowiedź, trochę martwi mnie obecność DPF-a,i bardziej kłopotliwej turbiny ale auto ma niewielki przebieg a ja często pokonuję dłuższe trasy, więc może nie wgoni mnie w zbyteczne koszty.
niewielki przebieg lepiej sobie sprawdzić podpinając auto pod kompa bo z tym to różnie bywa. Podobno Holendrzy sa jeszcze lepsi w kręceniu liczników niż Polacy. Moje bravo ma prawie 300tys i zero problemu z DPF i turbo. tak więc nie ma co sie na zapas martwić.
Abramsik
04-05-2013, 03:57
Jeżeli masz wersję z DPF to niestety masz turbine ze zmienną geometrią. Twoja wersja ma moc 120 KM, tylko wersje 105 KM mają zwykłe turbiny.
Ja mam 105 KM z DPF i mam "stałą" turbinę. I CO .....
(Automat) Autor dopisał treść. Post został scalony.
Z tego co wiem to od 2010 1,6 MultiJet z 1,6 105 KM z DPF mają "stała" turbunę. Mam poganiam i jestem bardzo zadowolony. Silnik 1,6 MJ 105 KM to to samo co 1,6 120 KM tylko z malymi zmianami w oprogramowaniu. Mamy ten sam "dwumas" co 120, inna łatwiejsza w naprawie turbinę więc wg.mnie kolega nie n[ma sięco martwić. Co do DPFu wg.mnie nie taki diebeł straszny.....
Co do DPFu wg.mnie nie taki diebeł straszny.....
rozsądna wypowiedź. od jakiegoś czasu na forum wszyscy się martwią tym filtrem a on najzwyczajniej w świecie sam się wypala.
arekk_89
04-05-2013, 15:53
Hmmm... a to niespodzianka. Myślałem że 1.6 mjet 105 wszystkie nie posiadają DPF'a. Ciekawe od czego to zależy, bo ja też mam z 2010 r. i DPF'a nie posiadam.
W każdym razie filtry DPF to niezłe ''łajno'', często podnoszą poziom oleju, podwyższają spalanie w trakcie wypalania oraz stopniowo ulegają uszkodzeniu. Także czy tak czy tak kiedyś filtr będzie trzeba albo wymienić albo wyrzucić. Ale nie ma się co obawiać, usunięcie filtra to koszt ok. 700 zł.
Abramsik
04-05-2013, 16:38
Myślałem że 1.6 mjet 105 wszystkie nie posiadają DPF'a. Ciekawe od czego to zależy, bo ja też mam z 2010 r. i DPF'a nie posiadam. Od końca 2009 r czyli od wejścia normy Euro V wszystkie ON wyposazone są w DPFy. Jeśli Kolega ma z 2010 to po mojemu ma filtr na pokładzie. Jedyną możliwą ewentualnością jest to że samochód wyprodukowano jeszcze w 2009. Tak czy owak VIN prawe powie.
wszyscy się martwią tym filtrem a on najzwyczajniej w świecie sam się wypala - co prawda to prawda, nie chcę zapeszyć ale te fiatowskie filtry są dużo bardziej udane niż innych firm. Wypalaja się ładnie, poziom oleju nie wzrasta oby tak dalej. Nie wiem jaki w moim przypadku ma wpływ preparatu Liqui Molly o którym już pisałem. Moim zdaniem coś może być na rzeczy bo preparat obniża temperature zapłonu sadzy, a to bezpośrednio wpływa na szybkość i skuteczność wypalania. Jak polatam jeszcze trochę dłużej podzielę się doświadczeniami
arekk_89
04-05-2013, 17:19
Jakieś nieprawdziwe informacje... Auto jest wyprodukowane w marcu 2010 r. i w papierach ma napisane Euro 4, bez dpf... Oglądałem nawet Bravo z 2011 r. w wersji 105 KM i też nie miało DPF'a.
VIN nawet nie potrzebny, dpf'a widać przecież mod maską...
Abramsik
04-05-2013, 20:46
Jakieś nieprawdziwe informacje... nie wiem czy nieprawdziwe, może nie ścisłe ale podawałem za tyg. MOTOR.
w papierach ma napisane Euro 4 ja mam taki ECOLOGIA LIM.CEE FASE 4 (ECOCF4) a w dalszej części specyfikacji to CATALIZZATORE SPECIFICO Yes (733) w ASO przekazano mi info że mam DPF. Na desce mam aktywną kontrolkę (widzę ją tylko przy odpalaniu - oby tak zostało) DPFa. Więc widać, i od tej reguły (105tki bez DPF) jest wyjątek.
(Automat) Autor dopisał treść. Post został scalony.
PS.
W uzupełnieniu zapis ze specyfikacji mojego Bronisława KIT ECO 1 (5KQ) i to już wszystko w kwestii DPFa. Pozdrawiam
gregorywos
04-05-2013, 21:53
Przepraszam, jednak jednego nie rozumiem- czy moja wersja silnikowa to 106KM czy 120KM. To, że mam DPF to nie ulega wątpliwości. Widać czujnik różnicowy no i pewnego razu podniósł mi się poziom oleju silnikowego, dość znacznie. A olej jeszcze świeżutki.
Poniżej zamieszczam wycinek instrukcji obsługi Bravo na temat wersji silnikowych-ja zidentyfikowałem swój jako ,,z DPF EURO 4 READY''.
(mam nadzieję, że się wkleiło?).
Abramsik
04-05-2013, 21:59
Przepraszam, jednak jednego nie rozumiem- czy moja wersja silnikowa to 106KM czy 120KM. VIN prawdę powie. Mamy to szczęście, że w ePerze nasze Bravki są bardzo dobrze i wyczerpująco opisane. Kolego wpiszesz w ePer swój VIN i już będziesz miał pewność.
arekk_89
05-05-2013, 14:08
No i według ePer również autko nie ma DPF. Ciekawe swoją droga od czego to zależy, że jedno auto z tego samego roku i z tym samym silnikiem ma dpf a inne nie.
z tego samego powodu co jedno ma elektryczne wszystkie szyby a inne nie. Wszystko zależy od tego na jaką część europy miało zostać wypuszczone, lub jaki kaprys miał składający auto lub fabryka :D
arekk_89
05-05-2013, 14:23
Może od położenia gdzie autko ma być wrzucone to faktycznie. Ale raczej nie wierzę że ktoś sobie zarzyczył DPF:D chyba że jakiś ekolog z wykształcenia :lol:
posiadanie filtra dpf może wiązać się z posiadaniem czegoś co jest pożądane. mało ważne grunt że trzeba sprawdzać czy się go ma, ja nie sprawdzałem bo dla mnie to było nieistotne
Wybaczcie za odkopanie tematu, w którym miejscu w ePerze można dokładnie sprawdzić informacje o DPFie? Szukałem, ale nie jestem w stanie się tam dobrze poruszać. Z góry dziękuję.
Wybaczcie za odkopanie tematu, w którym miejscu w ePerze można dokładnie sprawdzić informacje o DPFie? Szukałem, ale nie jestem w stanie się tam dobrze poruszać. Z góry dziękuję.Otwórz maskę silnika i po lewej stronie z przodu jest tabliczka znamionowa pojazdu. W lewym dolnym rogu tabliczki (tzw. pole "N" - Prawidłowa wartość współczynnika dymienia dla silników na olej napędowy) jest wybita wartość liczbowa. Jeśli wartość jest mniejsza niż 1, np. 0.5, to znaczy, że pojazd powinien być wyposażony w filtr cząstek stałych. W ePerze chyba tych danych nie znajdziesz, ale mogę się mylić.
Nie jest tak jak piszesz. U mnie jest wartość 1.07 i jest DPF. Pozdrawiam.
Nie jest tak jak piszesz. U mnie jest wartość 1.07 i jest DPF. Pozdrawiam.Być może w starszych modelach Bravo, takich jak ten Twój istotnie tak było. Lecz np. w 1.6 120KM, albo 2.0 165KM na tabliczce jest wybity kwadrat i wartość poniżej 1.0.
nie wiem jak w 1,6 120 KM ale u mnie w 1,6 105KM z 2009 jest DPF przy wartości 1.07
Powered by vBulletin™ Version 4.2.5 Copyright © 2025 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.