PDA

Zobacz pełną wersję : wentylator nie chłodzi



szogun30
30-04-2012, 10:33
Witam. Mam taki problem ze wentylator mi nie chłodzi nawet jak sie silnik nagrzeje do polowy zegara , i jak zgaszę to się nie odpali dopóki trochę nie wystygnie. Czy to może być wina termostatu ?? Bo może jest zepsuty. Dziękuję za odpowiedz.

byrrt
30-04-2012, 11:29
Termostat nie ma nic do wentylatora. Do połowy skali to się wentylator włączać nie powinien, dopiero chwilę po tym (przy temp zdaje się ~95'C)..
Z tym nie odpalaniem to może coś kwestia czujnika temperatury, różnie to rozwiązywano z wentylatorem bo część BBMów miała go sterowanego z ECU silnika, część z bimetalicznego włącznika na chłodnicy..

owrak
30-04-2012, 17:12
Jeśli masz wentylator chłodnicy dwubiegowy to sprawdź opornik niskiego biegu. Najczęściej uszkodzeniu ulega bezpiecznik termiczny (dostaje przerwy) - można wymienić lub wykonać w jego miejsce zworę z grubego drutu i solidnie polutować/zgrzać.
Jeśli wentylator jest jednobiegowy to sprawdź na początku bezpiecznik wentylatora i oczywiście to co napisał byrrt

prosto90idzie
03-05-2012, 22:16
a jeśli chcesz mieć wentylator pod kontrolą kup przełącznik 2 pinowy przy jednym biegu lub 3 pinowy przy 2 biegowym, odepnij wtyczkę na górze chłodnicy po prawej stronie (2 lub 3 piny) zazwyczaj od niebieskiego czujnika puść do śroka auta kabel lub dwa zalezy ile biegów masz na chłodnicy zostaw tylko czarny kabel w spokoju, niebieski i biało czerwony lub jakiś inny kolor podłącz je na przełącznik znajdż masę np przy konsoli bezpieczników podłącz mase na włącznik i masz wentyla sterowanego manualnie

byrrt
04-05-2012, 11:23
prosto90idzie weź Ty chłopoe głupich pomysłów nie podsuwaj bo da auto prowadzić komuś innemu i zagotuje silnik..

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk

prosto90idzie
04-05-2012, 15:46
prosto90idzie weź Ty chłopoe głupich pomysłów nie podsuwaj bo da auto prowadzić komuś innemu i zagotuje silnik..

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk
jeżeli mu się auto tak grzeje, że odpalić nie chce to jemu się auto zagotuje nawet nie będzie wiedział kiedy.... a kogoś zawsze można uprzedzić o włączniku...

szogun30
05-05-2012, 13:08
Dzięki za odpowiedzi . Ale faktycznie włączył się wczoraj wentylator zaraz po przekroczeniu skazówki na środku zegara i chwile chłodził . Samochód się nie przegrzewa bo dużo jeździłem i temperatura tylko czasami przekroczyła połowę ale wentylator się włancza, ale gdy wyłoncze silnik jak jest tak gorący to i tak nie chce odpalić , musi się chwile schłodzić. Juz miałem kiedyś taki problem ale powymieniałem u elektryka części rozrusznika i chwile problemu nie było . ale teraz znowu się tak dzieje i nie wiem jaka jest tego wina , myślałem ze może ten wentylator ale on jednak chłodzi, morze to termostat??

QBOSS
05-05-2012, 16:03
Termostat tutaj nie ma znaczna tak jak i sama temp. chłodziwa - ja bym bardziej stawiał na któryś czujnik