Witam. Posiadam FIAT UNO 1.4 i.e.S. Co jakiś czas mu coś dolega, a mianowicie czasem szarpnie, dławi a nawet gaśnie. Najczęściej dzieje się to podczas jazdy w trybie miejskim różnie - raz na jałowych obrotach, a nieraz nawet przy ok 2500. Wymieniłem filtr paliwa i powietrza lecz problem nadal istnieje. Auto mam tylko w benzynie i spala mi 8l-100km. Czasami falują obroty jałowe i czasami potrzebuje troche czasu by pochodził sam na luzie by wskoczyły obroty właściwe a nieraz przy naciśnięciu pedału gazu reaguje po 2 sek z szarpnięciem wraz ze skokiem obrotów na wyższe bądź wcale nie reaguje pedał gazu i gaśnie momentalnie. Od jakości paliwa raczej to nie zależy bo tankuje na różnych stacjach - zazwyczaj na sprawdzonych, gdzie po zatankowaniu auto aż samo prosiło o szybką jazdę . Nie byłem z tym problemem na stacji diagnostycznej, gdyż nie orientuje się, gdzie posiadam komputer w aucie. Auto ma przebieg zaledwie 64tys km ale może mu dokuczać wiek=17lat.
Temat nie jest mi obcy, bo kupe forum oblukałem na tego typu tematy i niektórym pomogło:
- wyczyszczenie przepustnicy
- wymiana silnika krokowego bądź jego wyczyszczenie
- wymiana korektora podciśnieniowego od aparatu zapłonowego
- niektórzy dłubali przy wałku rozrządu

Kiedyś mechanior stwierdził, że mam do roboty katalizator, ale dokładnie nie powiedział czego się dopatrzył - więc stwierdzam iż nie warto zaufać tej radzie. No chyba, że katalizator ma wpływ by tak szarpało czasami i opisanymi zjawiskami podczas jazdy?

Zatem objaw ten sam a mnóstwo możliwości. Potrzebuję waszej sugestii - waszym zdaniem co powinienem wymienić, ewentualnie wyczyścić ? Bo powyższych wszystkich propozycji nie będe wymieniał naraz a chciałbym by to była rozsądna propozycja - najbardziej wg was najprawdopodobna. Czekam zatem na wasze sugestie