Witamy na Fiat Klub Polska
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Posty od 1 do 15 z 17
 1. #1
  Doświadczony klubowicz
  Dołączył
  05 styczeń 2011
  Skąd
  Olsztyn, Barczewo
  Postów
  1,028
  Auto
  Marea 1.9 TD 75

  Punkty karne- Nowe zasady naliczania

  Szykują się spore zmiany związane z punktami karnymi. Za niektóre przewinienia na drodze kierowcy będą ich dostawać nawet 10-krotnie więcej niż obecnie (więcej punktów za poważne wykroczenia, ograniczenia w sumowaniu punktów, prostsze sprawdzanie stanu konta).

  Nowy taryfikator ma zacząć obowiązywać w drugiej połowie lutego 2012r. W przypadku sporej liczby wykroczeń kierowcy mogą się spodziewać przynajmniej dwukrotnie więcej punktów niż obecnie. Oznacza to jedno – przy niezmienionych limitach (20 punktów dla świeżo upieczonych kierowców i 24 dla tych ze stażem dłuższym niż rok), konto zapełni się o wiele szybciej. W konsekwencji oznacza to większe prawdopodobieństwo odebrania prawa jazdy. Są jednak dobre wieści. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdecydowało, że punkty karne będą przypisywane tylko kierowcom pojazdów silnikowych i motorowerzystom. Rowerzysta posiadający prawo jazdy np. kategorii B punktów już nie otrzyma. Dotychczas, przynajmniej w teorii, jeżdżąc jednośladem i popełniając wykroczenia można zebrać punkty i przekroczyć ich limit, nawet przez chwilę nie prowadząc samochodu.

  Ograniczenia dla policji
  Zgodnie z przygotowanymi zmianami ograniczone zostanie sumowanie punktów, jeśli kierowca jednym czynem naruszy kilka przepisów ruchu drogowego (choć dotychczasowa reguła sumowania zostaje). Po modyfikacji nie będą one kumulowane, np. w sytuacji, gdy kierowca, który w dzień jechał bez świateł i wjechał do tunelu także ich nie włączając, nie dostanie punktów za jazdę bez świateł od świtu do zmierzchu (2 pkt) i za jazdę bez nich w tunelu (4 pkt), czyli w sumie 6 punktów. Kierowca otrzyma punkty tylko za jedno wykroczenie (za które grozi ich najwięcej), czyli w tym konkretnym przypadku 4 pkt.
  Kolejne dwie zmiany na pewno ucieszą kierowców, a przy okazji uderzą w policjantów używających wideorejestratorów. Jest bowiem szansa, że skończy się jazda przez kilka czy kilkanaście kilometrów za potencjalną ofiarą, aby zarejestrować jak najwięcej wykroczeń. Brak sumowania będzie dotyczył bowiem sytuacji, jeśli kierowca podczas manewru złamie jednocześnie przepisy dotyczące np. wyprzedzania na skrzyżowaniu, przejeździe dla rowerów, przejściu dla pieszych, oznaczonych zakrętach czy zignoruje znak „zakaz wyprzedzania”. W tym przypadku dostanie punkty za jedno wykroczenie – zagrożone najwyższą karą (nie więcej niż 10 pkt), a nie za każde z osobna, jak ma to miejsce dziś. Uwaga, wyprzedzanie kolejnego pojazdu będzie traktowane jako następny manewr, za który można doliczyć punkty, jeśli ponownie dojdzie do złamania prawa (jednak też za jedno „najwyższe” wykroczenie).

  Zostały przywileje
  Przy okazji utrzymana została dotychczasowa reguła, że w przypadku jednoczesnego naruszenia kilku znaków odnoszących się do jednej sytuacji drogowej (np. zakazy dotyczące skrętu, wjazdu, ruchu czy kierunków na pasach) punkty przypisywane są tylko za niestosowanie jednego znaku.
  Utrzymana także będzie obecna regulacja wskazująca sposób przypisywania punktów w razie przestępstwa drogowego (katastrofy lub wypadku drogowego) oraz w razie spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nadal nie będą sumowane punkty ze względu na zakwalifikowanie naruszenia jako stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa ruchu.

  Sprawdzisz wszędzie
  Przydatną z praktycznego punktu widzenia zmianą jest możliwość sprawdzenia przez kierowcę stanu konta punktowego na każdym posterunku policji. Według nowych przepisów „osoba zainteresowana może uzyskać informację lub zaświadczenie w każdej jednostce Policji posiadającej odpowiednie możliwości techniczne” (brak możliwości dotyczyć będzie sytuacji awarii systemu informatycznego lub braku zasilania). Przewidziano także możliwość uzyskiwania informacji o wpisach drogą elektroniczną przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony danych osobowych. Obecnie punkty można sprawdzić tylko osobiście i jedynie w komendach wojewódzkich policji oraz wybranych jednostkach.


  To należy wiedzieć w związku z punktami karnymi:

  Rok od przewinienia

  Punkty przypisane za dane wykroczenie znikają dokładnie po roku od jego popełnienia (a nie wręczenia mandatu czy wpisania ich do bazy danych). Jeśli kierowca został zatrzymany 15.01.2012r i dostał 10 punktów, to 15.01.2013r nie będzie już po nich śladu na jego koncie.

  Punkty na chwilę
  Oprócz punktów tzw. ostatecznych, ustawodawca przewidział także punkty tymczasowe. Są one dopisywane do konta kierowcy w przypadku odmówienia przyjęcia mandatu. Nawet jeśli suma punktów stałych i tymczasowych przekroczy limit, nie oznacza to, że traci się prawo jazdy. Punkty tymczasowe stają się ostatecznymi dopiero po skazującym wyroku – są przypisywane z datą popełnienia wykroczenia.

  Nie zawsze się przedawniają
  Wielu kierowców mających sporo punktów, w przypadku kolejnego przewinienia odmawia przyjęcia mandatu. Decydują się na sprawę w sądzie. Powód? Są przekonani, że zanim zostaną skazani, ich poprzednie punkty skasują się, bo minie rok. Dzięki temu nie przekroczą limitu i nie stracą prawa jazdy. To błędne myślenie. Właśnie w takim przypadku obowiązuje wyjątek od zasady przedawniania punktów po roku od wykroczenia. Jeśli suma punktów tymczasowych i ostatecznych przekracza 24 (20 dla młodych kierowców), system „zamraża” je, czekając na decyzję sądu. Nie ma znaczenia po jakim czasie wyrok zapadnie. Z chwilą uznania sprawcy za winnego i zmiany punktów na ostateczne, ponownie zostaje sprawdzony ich limit.
  Przykład: kierowca zostaje zatrzymany w grudniu 2011r. Ma już na koncie 20 pkt (ze stycznia i czerwca 2011r.). Tym razem policjant decyduje o przypisaniu kolejnych 5 pkt. Kierowca nie przyjmuje mandatu, zatem te 5 pkt jest tymczasowych. Sprawa trafia do sądu. Ten dopiero pod koniec 2012r uznaje kierowcę za winnego. Minął więc ponad rok od przyznania pierwszych punktów (w styczniu 2011r.). Mimo to policja zmienia wpis z tymczasowego na ostateczny i „odmraża” 20 poprzednich punktów. Oznacza to, że limit został przekroczony. Kierowca zyskał więc możliwość posiadania prawa jazdy jedynie przez okres sprawy.

  Procedura
  Po przekroczeniu limitu punktów policja wysyła taką informację do wydziału komunikacji. Kierowca dostaje nakaz zwrotu prawa jazdy i skierowanie na kontrolę kwalifikacji. Musi zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Natomiast osoba, która miała prawo jazdy krócej niż rok, musi od nowa odbyć kurs i zdać egzaminy. Uwaga, przekroczenie limitu skutkuje utratą wszystkich posiadanych uprawnień do kierowania pojazdami, a więc np. jednocześnie kategorii A i B. Jeśli po przekroczeniu limitu punktów kierowca zostanie zatrzymany przez drogówkę, funkcjonariusze odbiorą mu dokument. Musi już jednak być wydana decyzja starosty w tej sprawie.


  Zmiany w wysokości punktów karnych:

  > z 9 na 10 pkt – wyprzedzanie na przejściu dla pieszych,
  > z 8 na 10 pkt – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu,
  > z 8 na 10 pkt – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas skręcania w drogę poprzeczną,
  > z 8 na 10 pkt – niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię niepełnosprawnego,
  > z 5 na 6 pkt – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania,
  > z 1 na 2 pkt – niestosowanie się do znaku „STOP”,
  > z 1 na 0 pkt – przekroczenie prędkości od 6 do 10 km/h,
  > z 0 na 3 pkt – zwiększanie prędkości przez wyprzedzanego,
  > z 0 na 3 pkt – wyprzedzanie na obszarze zabudowanym,
  > z 3 na 5 pkt – zakaz cofania na drodze ekspresowej lub autostradzie,
  > z 5 na 0 pkt – rozmowa przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego,
  > z 0 na 4 pkt – wjeżdżanie na przejazd kolejowy, gdy po drugiej stronie nie ma miejsca na kontynuowanie jazdy,
  > z 0 na 4 pkt – objeżdżanie opuszczonych zapór oraz wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeśli zapory są opuszczane lub podnoszone,
  > z 0 na 2 pkt – wjeżdżanie na skrzyżowanie jeśli nie ma możliwości kontynuowania jazdy,
  > z 0 na 3 pkt – zakrywanie świateł, tablic rejestracyjnych lub innych znaków, które mają być widoczne,
  > z 0 na 2 pkt – wjeżdżanie między kolumny pojazdów,
  > z 0 na 5 pkt – ciągnięcie za pojazdem sanek,
  > z 3 na 6 pkt – przewożenie dziecka w sposób niezgodny z przepisami (np. bez fotelika),
  > z 1 na 4 pkt – przewożenie pasażerów bez pasów bezpieczeństwa lub kasku,
  > z 0 na 2pkt – naruszenie przepisów przez przewożących dzieci lub osoby niepełnosprawne,
  > z 0 na 1 pkt – naruszenie przepisów dotyczących przejeżdżania obok pojazdu przewożącego osoby niepełnosprawne,
  > z 1 do 10 pkt – przewożenie pasażerów w liczbie przekraczającej dopuszczalną,
  > z 1 na 2 pkt – przewożenie osób w przyczepie,
  > z 1 na 2 pkt – przewożenie osób poza kabiną samochodu ciężarowego.

  - źródło: motor
  _______________ 2. Chcesz dołączyć do nas? Zarejestruj się!
 3. #2
  Doświadczony klubowicz
  Dołączył
  09 lipiec 2009
  Skąd
  Lublin
  Wiek
  30
  Postów
  1,277
  Auto
  właściwie to brak.
  Temat dobry, przyklejam. Powisi trochę póki ciepłe.

 4. #3
  Administrator
  Dołączył
  28 sierpień 2009
  Skąd
  Gdynia
  Postów
  11,109
  Auto
  Croma FL Emotion
  Rocznik
  08.2008
  Cytat Napisał qolejowy Zobacz post
  > z 0 na 3 pkt – zwiększanie prędkości przez wyprzedzanego,
  bardzo wielu kierowców nie stosuje się do tego przepisu, chcąc pokazać, że potrafi też jechać, przez co my jako wyprzedzający jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo, bo wydłuża się droga wyprzedzania.
  Zawsze grzecznie informuje takich kierowców po CB jeśli posiadają, że mogę pokazać im kodeks ruchu drogowego, który mam zawsze przy sobie.
  Nie mówię, że jeżdżę święcie i wg przepisów, bo jak każdy czasem nagnę je.

  Przed założeniem nowego tematu zapoznaj się z :
  Regulamin | Szukaj | Skargi |
  Kontakt| Zanim stworzysz nowy temat

  Jest:
  -rower
  -FF 1.8 TDCi
  -Fiat Croma 1.9 FL Emotion - Czarna FURIA

  Było:
  -Brava 1.4 S 75 KM
  -Marea 1.9 JTD na FKP

 5. #4
  Nowy klubowicz
  Dołączył
  05 luty 2012
  Skąd
  Poznań
  Wiek
  45
  Postów
  8
  Auto
  Punto FL 16V 1.4 70KW (95 km)
  Dziwię się, że ustawodawca był tak łaskawy... ja bym dał

  z 0 na 10 pkt – zwiększanie prędkości przez wyprzedzanego,
  z 1 na 10 pkt – niestosowanie się do znaku „STOP”,
  z 3 na 10 pkt – przewożenie dziecka w sposób niezgodny z przepisami (np. bez fotelika),

  W tych przypadkach dałbym oczko[21] ale limit to 10

  Przez 23 lata za kierownicą przez głupotę zarobiłem w sumie 4 pkt karne i 200 zł mandatu (dwa mandaty po 100 zł i po 2 pkt karne).

 6. #5
  Nowy klubowicz
  Dołączył
  27 październik 2012
  Skąd
  Bierutów
  Wiek
  41
  Postów
  1
  Auto
  fiat seicento 900
  Witam, jednak mimo mandatów i punktów nikt nie jest w stanie nauczyć cwaniaków jadących 70 a gdy wyprzedzasz to przyspieszają aby nie przepuścić

 7. #6
  Doświadczony klubowicz
  Dołączył
  19 listopad 2011
  Skąd
  x
  Postów
  328
  Auto
  x
  Rocznik
  x
  Z punktami karnymi szykują się radykalne zmiany. Z dniem 19 stycznia 2013 roku wchodzi w życie nowa ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami. Art. 130 ust. 4 i art. 140 ust. 5 na podstawie, których jest wydany taryfikator zostają uchylone. Z tego co tutaj widzę w nowej ustawie punkty będą naliczane od 0 do 10 w zależności od stopnia zagrożenia. Przepis z nowej ustawy.
  Art. 98. 1. Kierowca lub osoba posiadająca pozwolenie na kierowanie tramwajem, która kierując pojazdem popełniła naruszenie przepisów ruchu drogowego stwierdzone mandatem karnym lub prawomocnym wyrokiem sądu, otrzymuje punkty odpowiadające temu naruszeniu z dniem uprawomocnienia się rozstrzygnięcia.
  2. Naruszeniu, o którym mowa w ust. 1, odpowiada określona liczba punktów w skali od 0 do 10 w zależności od stopnia zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i wagi naruszenia.
  3. W przypadku jednoczesnego popełnienia kilku naruszeń przez osobę, o której mowa w ust. 1, punkty im odpowiadające sumuje się. Jeżeli suma punktów odpowiadających naruszeniom przekracza 10, osoba ta otrzymuje 10 punktów.
  4. Informacje o naruszeniu, o którym mowa w ust. 1, oraz odpowiadającej mu liczbie punktów są przekazywane do centralnej ewidencji kierowców.
  5. Informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji kierowców usuwa się:
  1) z upływem roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia;
  2) po uzyskaniu informacji o ukończeniu przez kierowcę kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego;
  3) po uzyskaniu informacji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem w trybie, o którym mowa w art. 103 ust. 1 pkt 2.
  6. Informacje o naruszeniu, o którym mowa w ust. 1, zgromadzone w centralnej ewidencji kierowców usuwa się w przypadkach określonych w ust. 5, a w przypadku naruszenia popełnionego w okresie próbnym, z upływem tego okresu, jednak nie wcześniej niż po upływie terminu, o którym mowa w ust. 5 pkt 1.
  No i ciekawostka. Wszystkie osoby, które mają wydane prawo jazdy przed 18 stycznia 2013 roku mają obowiązek wymiany. Wymiana będzie przeprowadzana w okresie od 19 stycznia 2028 roku do 18 stycznia 2033 roku.
  Ostatnio edytowane przez krzysztof2345 ; 26-12-2012 o 20:28

 8. #7
  Moderator
  Dołączył
  14 październik 2010
  Skąd
  Bydgoszcz
  Postów
  13,649
  Auto
  Peugeot 407SW
  Rocznik
  2004
  Cytat Napisał krzysztof2345 Zobacz post
  No i ciekawostka. Wszystkie osoby, które mają wydane prawo jazdy przed 18 stycznia 2013 roku mają obowiązek wymiany.
  Coś wierzyć mi się nie chcę..
  Ktoś Ci pomógł? Odwdzięcz się i kliknij gwiazdkę reputacji.

  >> Peugeot 407SW 2.0 + LPG 12.2004

  Był: Fiat Bravo 1.8GT

 9. #8
  Doświadczony klubowicz
  Dołączył
  19 listopad 2011
  Skąd
  x
  Postów
  328
  Auto
  x
  Rocznik
  x
  Cytat Napisał byrrt Zobacz post
  Coś wierzyć mi się nie chcę..
  Art. 124 ust. 1
  Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami
  Nowe prawo jazdy możesz sobie zobaczyć poprzez kliknięcie w zakładkę "akty wykonawcze", a następnie "Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 2 sierpnia 2012 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami". Załącznik nr 1.
  Ostatnio edytowane przez krzysztof2345 ; 27-12-2012 o 23:46

 10. #9
  Nowy klubowicz
  Dołączył
  04 luty 2014
  Skąd
  zabrze
  Wiek
  35
  Postów
  1
  Auto
  fiat uno 2.0
  Rocznik
  01.2000
  Witam! Zauważyłem u kolegi GOLOEJOWY duży zakres wiedzy z dziedziny naliczania i ewidencjonowania punktów karnych. Proszę o pomoc w sprawie o punkty karne. Jestem poszkodowany. Czy wobec osoby nie posiadającej uprawnień do kierowania można zamieniać wpisy tymczasowe na wpisy ostateczne ? W mojej sytuacji przez wyrokiem sądu straciłem uprawnienia z innych przyczyn.

 11. #10
  Klubowicz
  Dołączył
  28 marzec 2013
  Skąd
  Lublin
  Postów
  227
  Auto
  Punto 1,2 8v 60 KM
  Rocznik
  2004
  U nas i tak nikt się do przepisów nie stosuje co im da to że kasy wiecej wpadnie

 12. #11
  Nowy klubowicz
  Dołączył
  07 lipiec 2014
  Skąd
  Kraków
  Wiek
  47
  Postów
  3
  Auto
  Fiat 126p
  Rocznik
  1986
  Cytat Napisał seeb Zobacz post
  Dziwię się, że ustawodawca był tak łaskawy... ja bym dał

  z 0 na 10 pkt – zwiększanie prędkości przez wyprzedzanego,
  z 1 na 10 pkt – niestosowanie się do znaku „STOP”,
  z 3 na 10 pkt – przewożenie dziecka w sposób niezgodny z przepisami (np. bez fotelika),

  W tych przypadkach dałbym oczko[21] ale limit to 10

  Przez 23 lata za kierownicą przez głupotę zarobiłem w sumie 4 pkt karne i 200 zł mandatu (dwa mandaty po 100 zł i po 2 pkt karne).

  Zgadzam się z Tobą w zupełności za te wykroczenia limity powinny być podniesione drastycznie

 13. #12
  Nowy klubowicz
  Dołączył
  21 lipiec 2014
  Skąd
  Katowice
  Postów
  75
  Auto
  Punto
  Rocznik
  2006
  Wczoraj koleś wjechał na molo w Sopocie i staranował 20 osób. Gdzieś czytałem, że moze mu nawet nie zabiorą prawa jazdy

 14. #13
  Master
  Dołączył
  12 listopad 2012
  Skąd
  Żory
  Postów
  1,150
  Auto
  Marea weekend 2,0 20v /Mercedes 300SE 87r /Plymouth Valiant 61r
  Rocznik
  1997
  Cytat Napisał funrunpl Zobacz post
  Gdzieś czytałem, że moze mu nawet nie zabiorą prawa jazdy
  Jeśli wierzysz we wszystko, co gdzieś napiszą, to współczuję. Tu może być sytuacja taka, że nie ma czego zabierać (mógł stracić prawo jazdy wcześniej, a mógł też ich nigdy nie posiadać). W taki razie
  Cytat Napisał funrunpl Zobacz post
  nawet mu nie zabiorą prawa jazdy
  staje się prawdą.
  Specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych.

 15. #14
  Master
  Dołączył
  14 kwiecień 2012
  Skąd
  Wasilków
  Wiek
  31
  Postów
  1,146
  Auto
  500X
  Rocznik
  2015
  najgorsze jest to ze mogl byc pod wplywem narkotykow..A takie sprawy jak byl pod wplywem to bylo kilka i pozniej ucichlo..Nasi zbrodniarze coraz lepiej umieja udawac psychicznych..

 16. #15
  Master
  Dołączył
  12 listopad 2012
  Skąd
  Żory
  Postów
  1,150
  Auto
  Marea weekend 2,0 20v /Mercedes 300SE 87r /Plymouth Valiant 61r
  Rocznik
  1997
  Cytat Napisał kamilo62 Zobacz post
  Nasi zbrodniarze coraz lepiej umieja udawac psychicznych..
  Znane są przypadki naszych biznesmenów, którzy odpowiednio wcześnie zadbali o swoje tzw "żółte papiery". Prowadzą potem swoją działalność, narobią milionowych przekrętów, a jak chcą się im dobrać do d...py, to się okazuje, że są niepoczytalni.
  Specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych.


 
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne tematy

 1. Maryśka - Nowe auto, nowe zagadki - licznik kilometrów
  Napisany przez camilo na forum Bravo, Brava, Marea
  Odpowiedzi: 23
  Ostatni post: 23-07-2013, 22:09
 2. Nowe żarówki
  Napisany przez Landor na forum Modyfikacje
  Odpowiedzi: 9
  Ostatni post: 04-10-2010, 12:14

Odwiedzający znaleźli nas szukając w sieci

punkty karne przedawnienie 2013

nowe przepisy punkty karne 2013

punkty karne przedawnienie

punkty karne od kiedy naliczanepunkty karne nowe przepisy 2013punkty karne 2013 przedawnieniepunkty karne 2013 limitod kiedy liczone sa punkty karnenowe przepisy ruchu drogowego 2013 punkty karne

Tagi dla tego tematu

http://www.iparts.pl