Witamy na Fiat Klub Polska
Posty od 1 do 3 z 3
 1. #1
  Moderator
  Dołączył
  15 wrzesień 2008
  Skąd
  Biała Podlaska
  Wiek
  31
  Postów
  8,251
  Auto
  Peugeot 407
  Rocznik
  2004

  Toyota Mirai: nowa era w motoryzacji

  Samochód na paliwo z wody to marzenie, które jako pierwsze jest w stanie pogodzić miłośników motoryzacji i ekologów. Do tej pory wydawało się, że popularyzacja takich pojazdów to wizja odległej przyszłości. Nic podobnego. Toyota niebawem wprowadzi na rynek pierwszy seryjny model zasilany wodorem.

  15 grudnia 2014 roku Toyota rozpoczyna w Japonii sprzedaż modelu Mirai, napędzanego wodorowymi ogniwami paliwowymi. Na wybranych rynkach europejskich rewolucyjny pojazd pojawi się we wrześniu 2015 roku. Auto, wykorzystując wodór jako źródło energii elektrycznej, jest niemalże obojętny dla środowiska, a przy tym oferuje osiągi, komfort jazdy i funkcjonalność, znane z tradycyjnych samochodów napędzanych silnikami spalinowymi. System Ogniw Paliwowych Toyoty (Toyota Fuel Cell System, TFCS) wykorzystuje zarówno ogniwa paliwowe, jak i technologię hybrydową. Toyota wynalazła i opatentowała w trakcie badań nad nowym, autorskim napędem system ogniw paliwowych i zbiorniki sprężonego wodoru. Napęd TFCS jest bardziej efektywny energetycznie od każdego znanego do tej pory silnika spalinowego, jednocześnie nie emitując dwutlenku węgla, ani innych zanieczyszczeń.

  W przypadku prototypowych samochodów, wykorzystujących ogniwa paliwowe, problemem było zapewnienie bezpieczeństwa przechowywania wodoru na pokładzie samochodu. W Mirai zbiorniki mają trójwarstwową strukturę, złożoną m.in. z włókna węglowego i wzmocnionego tworzywa, dzięki czemu są zdolne magazynować wodór sprężony do aż 70 MPa, czyli w przybliżeniu ok. 700 barów.

  W porównaniu do poprzednich, prototypowych pojazdów wodorowych Toyoty (FCHV), pojemność zbiorników wzrosła o ok. 20 proc., podczas gdy spadły zarówno ich rozmiary, jak i masa. Dodatkowe czujniki wodoru natychmiast wykrywają zagrożenie, zamykając główne zawory w zbiornikach. Zbiorniki wodoru i pozostałe elementy układu wodorowego są umieszczone poza kabiną, przez co w razie rozszczelnienia wodór z łatwością się rozprasza.

  Jak informuje Toyota, zastosowanie struktury nadwozia o niespotykanych możliwościach absorbowania i rozpraszania energii uderzenia pozwoliło na całkowite zabezpieczenie zarówno ogniw paliwowych, jak i zbiorników wodoru, przed konsekwencjami zderzenia czołowego, bocznego i tylnego. Dodatkowo, struktura, w której umieszczone zostały ogniwa paliwowe systemu, została wykonana z nowoopracowanego, termoplastycznego włókna węglowego o niskiej masie, wysokiej wytrzymałości i łatwości masowej produkcji. Dzięki temu ogniwa paliwowe są w pełni zabezpieczone w sytuacji jazdy po dużych nierównościach i nawierzchniach o niskiej jakości.

  Toyota Mirai to pierwszy seryjnie produkowany samochód napędzany ogniwami paliwowymi. Nie oznacza to jednak, że model ten niebawem zaleje ulice miast na całym świecie. Debiut Mirai będzie miał miejsce w Japonii, największym rynkiem dla niego będą Stany Zjednoczone, a na europejskim rynku pojawi się we wrześniu 2015 roku. Na początku model Mirai będzie można kupić jedynie w Wielkiej Brytanii, Danii i w Niemczech. Na pozostałych rynkach rewolucyjna Toyota pojawi się w 2017 roku. Japoński koncern przewiduje, że sprzedaż modelu w 2015 i 2016 roku wyniesie 50-100 samochodów rocznie. Dlaczego tak niewiele? Przede wszystkim szacowana cena w Europie to 66 tys. Euro + VAT, a więc sporo. Największym problemem pozostaje jednak wciąż bardzo uboga infrastruktura stacji, na których można zatankować auto wodorem. Budowa gęstej sieci takich punktów potrwa długie lata. Dopiero gdy to się uda, będziemy mogli spodziewać się popularyzacji samochodów z ogniwami paliwowymi.

  tb/mw/tb, moto.wp.pl


  Toyota Mirai: nowa era w motoryzacji - Strona 2 - Moto - WP.PL 2. Chcesz dołączyć do nas? Zarejestruj się!
 3. #2
  Moderator
  Dołączył
  14 październik 2010
  Skąd
  Bydgoszcz
  Postów
  13,649
  Auto
  Peugeot 407SW
  Rocznik
  2004
  Nie orientowałem się jak to wygląda z seryjną produkcją ale z tego co wiem - co kiedyś i to kilka lat temu mówiono w TV to stacje do tankowania wodoru już są w Niemczech od wspomnianych paru lat. Wnioskuję zatem że takie auta już jeżdżą... Problem tego wszystkiego jest tylko taki, że koszt pozyskania wodoru, przechowywania i tankowania jest większy niż kosztuje paliwo pozyskane z ropy.. Wodór tankuje się w stanie ciekłym z tego co pamiętam z tego programu w TV o temp. ok -270'C. Był to program stritce motoryzacyjny - tam testowali jeżdżący samochód o ile pamiętam był to jakiś opel ale nie pamiętam jaki - aquila, zafira czy coś podobnego mi się kojarzy..
  Ktoś Ci pomógł? Odwdzięcz się i kliknij gwiazdkę reputacji.

  >> Peugeot 407SW 2.0 + LPG 12.2004

  Był: Fiat Bravo 1.8GT

 4. #3
  Master
  Dołączył
  04 kwiecień 2010
  Skąd
  Sanok
  Postów
  1,528
  Auto
  Abrath Panda 1.3 multijet 2005r. :)
  W sumie fajnie by było gdyby kiedyś można było sobie wlać do auta wody i mieć w ... tzn. gdzieś CPN-y. Tylko kto na to pozwoli? Niestety i państwo i lobby paliwowe mają żywotny interes by do tego nigdy nie doszło. Co ciekawe gdy Rudolf Diesel przed wiekiem konstruował swoje silniki to właśnie z myślą by zasilane były one olejem roślinnym, a nie droższą ropą. Potem utonął w dość niejasnych okolicznościach.
  Ba. W Polsce opracowano technologię przydomowych rafinerii. Koszt instalacji: 35tys. zł. Założę się, że duże gospodarstwa rolne brały takie coś z pocałowaniem ręki. Tylko obłożone jest to przez Państwo takimi warunkami, że powstało ich tylko kilka. Dość powiedzieć że za niedopilnowanie jakichś warunków najmniejsza kara to ... 100 tys. złotych.
  Przydomowe rafinerie mogłyby pomóc rolnikom, ale rząd blokuje produkcję na własną rękę - Finanse - WP.PL

  Nie ma co się łudzić. Na realnie konkurencyjne alternatywne (szczególnie niezwiązane z przemysłem paliwowym) źródła zasilana samochodów nie ma co liczyć.


 

Podobne tematy

 1. Nowa podłoga
  Napisany przez spinacz_pc na forum Siena, Palio
  Odpowiedzi: 3
  Ostatni post: 02-09-2012, 22:45
 2. Album z okazji 125 lat motoryzacji
  Napisany przez miszko na forum Nowości & Portal
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post: 20-09-2011, 14:16
 3. TOYOTA CARINA E 2.0 D
  Napisany przez dudu$ na forum Moje auto
  Odpowiedzi: 9
  Ostatni post: 12-09-2011, 19:35
 4. Poszukiwane samochody do katalogu włoskiej motoryzacji.
  Napisany przez Sapphiron na forum Na luzie, po pracy
  Odpowiedzi: 1
  Ostatni post: 10-06-2011, 19:50

Odwiedzający znaleźli nas szukając w sieci

Tagi dla tego tematu

http://www.iparts.pl