Od 1 września wszystkie samochody z silnikami wysokoprężnymi, które wchodzą do produkcji na terenie Unii Europejskiej, muszą spełniać wyśrubowaną normę Euro 6. Z początkiem 2015 roku obowiązek ten rozszerzy się ponadto na wszystkie auta wyposażone w diesle, które będą opuszczały linie produkcyjne.


Tak samo, jak iskrowe

Wprowadzenie w życie normy Euro 6 oznacza, iż silniki wysokoprężne nowych samochodów będą mogły emitować do atmosfery zaledwie 60 miligramów tlenków azotu na kilometr co oznacza, iż wartość ta została zmniejszona trzykrotnie, w porównaniu z dotychczas obowiązującą normą Euro 5. Po raz pierwszy zatem w historii diesli, wartość emitowanych tlenków azotu będzie taka sama, jak w przypadku silników benzynowych. Ponadto od momentu wprowadzenia normy Euro 1 w 1993 roku, praktycznie całkowitej redukcji uległa emisja najbardziej szkodliwych związków wchodzących w skład spalin. Mowa tu o tlenkach azotu i tzw. cząstkach stałych. W pierwszym przypadku obostrzenia postępujących po sobie norm Euro, spowodowały obniżenie ich o blisko 98 proc., w drugim zaś jeszcze więcej – bo o blisko 99 proc. Zdaniem fachowców wartości te będą już wkrótce oscylowały wokół zera, na skutek coraz większego upowszechniania się samochodów z silnikami elektrycznymi.
Katalizator zasobnikowy lub mocznik

Nowoczesna technologia pozwalająca na stopniowe ograniczanie emisji szkodliwych związków do atmosfery, nie może się obyć bez odpowiednio dostosowanego układu oczyszczania spalin. W samochodach osobowych funkcję tę pełni katalizator zasobnikowy Nox. Inaczej jest natomiast w przypadku cięższych pojazdów (o masie powyżej 1.700 kg). Zgodność z wartościami granicznymi norm Euro 5 i Euro 6, zapewnia katalizator SCR oraz dodatkowy środek redukcyjny. W większości przypadków jest to bezwonny roztwór mocznika, znany pod handlową nazwą AdBlue. Jego działanie polega na wchodzeniu w reakcję chemiczną ze składnikami spalin, której wynikiem jest wydzielanie się nieszkodliwego azotu i pary wodnej. Minus tego rozwiązania, stanowi konieczność okresowego uzupełniania zbiornika AdBlue.
Jak to z (kolejnymi) normami było?

Poniżej przedstawiamy wartości emisji szkodliwych związków spalin, m.in. tlenków węgla CO, węglowodorów HC, tlenków azotu NO2 oraz cząstek stałych, dopuszczanych przez poszczególne normy Euro (dane liczbowe w gramach na kilometr):
Euro 1 – rok wprowadzenia 1993

CO – 2,72, HC + NO2 – 0,97, cząstki stałe – 0,14
Euro 2 – rok wprowadzenia 1997

CO – 1,0, HC + NO2 – 0,9, cząstki stałe – 0,1
Euro 3 – rok wprowadzenia 2001

CO – 0,64, HC + NO2 – 0,56, cząstki stałe – 0,05
Euro 4 – rok wprowadzenia 2006

CO – 0,5, HC + NO2 – 0,3, cząstki stałe – 0,05
Euro 5 – rok wprowadzenia 2011

CO – 0,5, HC + NO2 – 0,23, cząstki stałe – 0,005
Euro 6 – rok wprowadzenia 2015

CO – 0,5, HC + NO2 – 0,17, cząstki stałe – 0,05
Bogdan Leszczorz , zdjęcia: ng24.ie

[COLOR=black]
Czytaj więcej na: [COLOR=#003399]http://www.autocentrum.pl/technika/szosty-krok-w-strone-doskonalosci/#ixzz3HjocZoAW[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=black] [/COLOR]