Witamy na Fiat Klub Polska
Posty od 1 do 2 z 2
 1. #1
  Master
  Dołączył
  04 kwiecień 2010
  Skąd
  Sanok
  Postów
  1,528
  Auto
  Abrath Panda 1.3 multijet 2005r. :)

  Pieszy bez pierwszeństwa przed przejściem


  Fot. Krzysztof Białoskórski

  Sejm podtrzymał decyzję Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym, przyznającej pieszym pierwszeństwo przed przejściem bez sygnalizacji świetlnej. Oznacza to, że ustawa nie wejdzie w życie.

  Uchwalona przez Sejm 25 września nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na przejściu bez sygnalizacji świetlnej. Obecnie osoba na takim przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem, a z drugiej strony ma zakaz wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na pasy. Zgodnie z odrzuconą ostatecznie nowelizacją, pieszy oczekujący na możliwość wejścia na przejście miał mieć pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju. Przed wejściem na pasy pieszy miałby obowiązkowo zatrzymać się i upewnić, czy kierujący pojazdem ustępuje mu pierwszeństwa. Analogicznie nowelizacja nakładała na kierowców obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nie tylko pieszemu na przejściu, ale i czekającemu przed nim. Przy czym w drugim przypadku nie dotyczyło to motorniczych tramwaju.

  Nowe rozwiązania, zdaniem ich zwolenników, byłyby szczególnie istotne dla pieszych o ograniczonej sprawności ruchowej, głównie dla osób starszych i niepełnosprawnych. Przeciwnicy zmian w prawie podkreślali, że nowelizacja ustawy zwiększy liczbę wypadków na ulicach, ponieważ „zdejmuje z pieszych współodpowiedzialność w zakresie tego, co dzieje się na drodze”.

  PJ

  Źródło: samar.pl 2. Chcesz dołączyć do nas? Zarejestruj się!
 3. #2
  Master
  Dołączył
  12 listopad 2012
  Skąd
  Żory
  Postów
  1,150
  Auto
  Marea weekend 2,0 20v /Mercedes 300SE 87r /Plymouth Valiant 61r
  Rocznik
  1997
  No i dobrze sie stało, bo przepis był co najmniej kontrowersyjny. Przykład z dnia wczorajszego: jadę przez miasto drogą dwujezdniową, o dwóch pasach ruchu w każdym z kierunków i przygotowuję sie do manewru skrętu w lewo (lewy kierunkowskaz, po czym zjazd na trzeci pas (do lewoskrętu). Przed skrzyżowaniem oznakowane przejście dla pieszych, a na pasie rozdzielającym jezdnie i przejścia dla pieszych (bo rozdzielone pasem zieleni, to dwa odrębne przejścia) stoi sobie dwóch starszych panów, którzy zdaje się nie mieli okazji sie spotkać od wojska, albo nawet przedszkola, bo w najlepsze ucięli sobie gadulca. Dość szybko zorientowałem się, że ci panowie nie mają zamiaru prędko się rozstać i pojechałem w lewo, ale gdyby wspomniany przepis wszedł w życie, to pan dzielnicowy mógłby sie wykazać nałożonym na mnie mandatem i punkcikami.
  Specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych.


 

Podobne tematy

 1. Czy ktoś wie jaka to przejściówka?
  Napisany przez Rick na forum Car Audio
  Odpowiedzi: 4
  Ostatni post: 10-01-2015, 09:44
 2. Stilo: Radio fabyczne CD a kabel z wyjściem RCA do wzmacniacza
  Napisany przez dollar na forum Car Audio
  Odpowiedzi: 1
  Ostatni post: 09-09-2014, 09:49
 3. Czym spolerować przejście lakiernicze?
  Napisany przez byrrt na forum Akcesoria i gadżety, kosmetyka auta, oleje silnikowe
  Odpowiedzi: 5
  Ostatni post: 30-09-2012, 16:38
 4. Jak zrobić przejściówkę z OBDII na 3 piny - OPIS
  Napisany przez Virusek na forum Zrób to sam
  Odpowiedzi: 3
  Ostatni post: 26-02-2012, 18:21
 5. Gdzie mogę przejrzeć nieprzeczytane posty na forum i jak przejść do nich
  Napisany przez miszko na forum Obsługa portalu i forum
  Odpowiedzi: 7
  Ostatni post: 26-07-2011, 21:34

Odwiedzający znaleźli nas szukając w sieci

http://www.iparts.pl