Fot. FIAT

Fiat szykuje się do ataku na klasę kompakt. Nowy kompaktowy sedan tej marki będzie oferowany pod nazwą dobrze znaną miłośnikom motoryzacji – jako Fiat Tipo.

Do tej pory ten motoryzacyjny projekt Fiata w segmencie kompaktów nosił roboczą nazwę "Aegea", a sam koncern zastrzegał, że ostateczna wersja produkcyjna auta może otrzymać inne oznaczenie. Teraz na 100% wiemy, że będzie to Fiat Tipo.

Warto jednak wyjaśnić, że w Turcji – czyli tam, gdzie nowy model Fiata będzie produkowany – firma zostanie przy oznaczeniu "Aegea". Dlaczego? Otóż dlatego, że ta właśnie nazwa bardzo przypadła do gustu szerokiej publiczności.

Kiedy w polskich salonach?
Premiera handlowa nowego Fiat Tipo w Polsce szykuje się w roku 2016. Natomiast na rynku włoskim sprzedaż ruszyć ma już w grudniu.

Fiat Tipo mierzy na długość 4,5 metra, na szerokość ma 178 centymetrów, a na wysokość – 148 cm. Do tego dochodzi 264-centymetrowy rozstaw osi i pojemność bagażnika przekraczająca 510 litrów.

W gamie jednostek napędowych doczekamy się łącznie dwóch silników wysokoprężnych Multijet oraz dwóch benzynowców – z manualną lub automatyczną skrzynią biegów i mocą od 95 do 120 KM. Według zapowiedzi producenta, najbardziej ekonomiczna wersja ma zadowalać się zużyciem paliwa na poziomie średnio poniżej 4 litrów diesla na 100 km.

Kolejne nowości w drodze
Na razie nowego Fiata znamy jako sedana. W planach jest jednak ponadto 5-drzwiowy hatchback oraz odmiana kombi.


AUTOR: RAFAŁ ŻAGLEWSKI

Źródło: samar.pl