Firma Volvo opracowała i zaprezentowała swój najnowszy samochód koncepcyjny, który daje początek samochodom autonomicznym. Potrafi on samodzielnie pojechać na parking, gdzie znajdzie dla siebie wolne miejsce oraz wrócić tam, gdzie kierowca go zostawił.

Powyższy film idealnie obrazuje możliwości tego pojazdu. Kierowca który wysiada przy swoim miejscu pracy, za pomocą telefonu jest w stanie uruchomić komendę, dzięki której samochód sam pojedzie na najbliższy parking i sam znajdzie na nim wolne miejsce. Natomiast gdy kierowca skończy swoją pracę, może ponownie użyć telefonu, by wezwać swój pojazd, który przyjedzie w to samo miejsce.

Samochód będzie korzystać z czujników, które umożliwią mu odnalezienie wolnego miejsca na parkingu oraz pozwolą na wykrycie innych samochodów i pieszych. Aby samodzielne parkowanie zadziałało, parking musi być wyposażony w odpowiednie sensory. Twórcy mają nadzieję, że gdy technologia będzie w pełni rozwinięta, czujniki drogowe staną się powszechne.

Thomas Broberg, starszy doradca ds. bezpieczeństwa w Volvo Car Group powiedział w komunikacie prasowym, że autonomiczne parkowanie jest koncepcją, która odciąży kierowcę od czasochłonnego zadania jakim jest szukanie wolnych miejsc na parkingu. Autonomiczne parkowanie i podobne technologie wciąż są rozwijane ale będą podejmowane pierwsze kroki w kierunku wprowadzenia ich "w życie". Pod koniec 2014 roku najnowszy samochód Volvo XC90 będzie posiadał technologię autonomicznego sterowania.
zmianynaziemi.pl/wideo/kolejne-postepy-w-dziedzinie-autonomizacji-samochodow