[SIZE=2]Jak sprawdzić, ile mamy na koncie punktów karnych? Jak zarejestrować i wyrejestrować pojazd? Jak uzyskać prawo jazdy? Odpowiedzi na te i inne pytania kierowca może znaleźć w uruchomionym ostatniego dnia lipca portalu www.obywatel.gov.pl. Fani e-usług mogą jednak na razie poczuć się nieco zawiedzeni.[/SIZE]

„Koniec z zagmatwanymi procedurami i urzędową nowomową. W każdej chwili i bez wychodzenia z domu możemy sprawdzić, jak załatwić sprawy w urzędzie. Wystarczy tylko komputer, smartfon lub tablet z dostępem do Internetu - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Portal www.obywatel.gov.pl obejmuje 15 kategorii tematycznych. Te dotyczące pojazdów znaleźć można w zakładce „Kierowcy i pojazdy".

Nowy portal zdaje się spełniać pierwszą obietnicę dotyczącą prostoty udzielanych porad i informacji. Nieco gorzej wygląda kwestia dostępności e-usług. Zaciekawieni nowymi możliwościami, jakie daje posiadanie tabletu czy smartfona otworzyliśmy zakładkę „Sprawdź swoje punkty karne”. Byliśmy przekonani, że po latach oczekiwania, bez większego problemu sprawdzimy on-line czy jesteśmy na bakier z przepisami. I tu czekała nas niemiła niespodzianka. Internetowy poradnik proponuje byśmy… poszli na najbliższy komisariat policji i tam zapytali funkcjonariusza o liczbę posiadanych na koncie punktów karnych (sic!). Zatem „bez wychodzenia z domu” możemy w tym przypadku tylko sprawdzić, jak załatwić sprawy w urzędzie. Następnie swoje kroki musimy - tradycyjnie już - skierować do odpowiedniej instytucji.

Sprawdziliśmy jak wygląda dostępność e-usług w pozostałych sprawach motoryzacyjnych omawianych przez portal obywatel.gov.pl. Tu jest nieco lepiej. Gdy staramy się o prawo jazdy (lub gdy chcemy np. uzyskać kolejną kategorię) nie musimy wszystkiego osobiście załatwiać w urzędzie. Wniosek można złożyć przez Internet. Najpierw jednak trzeba mieć tzw. profil zaufany na platformie ePUAP lub bezpieczny podpis elektroniczny. Nowy rządowy portal wyjaśnia dokładnie jak postępować w tej kwestii. Po założeniu konta na ePUAP, wniosek o założenie profilu możemy także złożyć przez Internet. Tu jednak pojawia się kruczek. „Profil zaufany ePUAP” trzeba potwierdzić osobiście w urzędzie. Na szczęście wystarczy to zrobić raz, by w przyszłości np. składać wnioski o prawo jazdy drogą elektroniczną. (Choć oczywiście niezbędne dokumenty wysyłamy tradycyjną pocztą).

W zakładce „Zarejestruj pojazd” także znajdziemy wiele przydatnych informacji, m.in., że wniosek o rejestrację pojazdu można złożyć przez Internet. Z jednym zastrzeżeniem – „jeśli w urzędzie jest taka możliwość”. - Sprawdź na stronie internetowej urzędu, czy ma elektroniczną skrzynkę podawczą i jakie ma wymagania, żeby złożyć wniosek o rejestrację pojazdu przez Internet – radzą rządowi eksperci. Podobnie sprawa ma się z wyrejestrowaniem pojazdu. Natomiast zgłoszenie zbycia pojazdu musimy dokonać już tylko osobiście w urzędzie.

Na zakończenie coś optymistycznego dla fanów załatwiania spraw urzędowych on-line. Jak przypomina Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w mailu nadesłanym do nas, Sejm przyjął, a prezydent podpisał zmiany w ustawie prawo o ruchu drogowym. Oznacza to, że są już podstawy prawne do tworzenia kolejnych e-usług w ramach CEPiK 2.0. - Jedną z pierwszych uruchomionych usług będzie widget usługi Historia Pojazdu. Umożliwi on wgląd w dane pojazdu osobom, które chcą kupić auto za pośrednictwem serwisu internetowego. Jak program będzie działał w praktyce? Właściciel auta, umieszczający w serwisie internetowym ogłoszenie o jego sprzedaży, zostanie poproszony o podanie numeru VIN oraz danych koniecznych do sprawdzenia historii pojazdu. Osoba zainteresowana kupnem, po kliknięciu na wybraną ofertę, będzie miała możliwość automatycznego sprawdzenia auta w bazie danych CEPiK. System ruszy 4 stycznia 2016 roku - czytamy w najnowszym w komunikacie Centralnego Ośrodka Informatyki, gdzie tworzone są serwisy poświęcone e-usługom.

Inną e-usługą, udostępnioną kierowcom, będzie możliwość samodzielnego sprawdzenia informacji na temat posiadanych uprawnień, ich ważności, popełnionych wykroczeń oraz liczby punktów karnych. Z kolei serwis „Sprawdź szkołę jazdy" ma umożliwić ocenę jakości kształcenia szkół jazdy przez przyszłych kursantów na podstawie udostępnionych danych statystycznych. Ma to zwiększyć konkurencję między szkołami i wymusić wzrost jakości świadczonych usług. Według MSW, prowadzenie kolejnych usług będzie poprzedzone badaniami, podczas których grupa osób, reprezentatywna dla potencjalnych użytkowników serwisu, przetestuje rozwiązania pod kątem ich funkcjonalności. - W przypadku tego typu usług dbałość o dobre doświadczenia użytkownika musi iść w parze z troską o bezpieczeństwo. Wyzwaniem jest stworzenie serwisu, który z jednej strony zapewni bezpieczeństwo danych osobowych, a z drugiej umożliwi łatwy dostęp użytkownikom – mówi, cytowany w komunikacie, Paweł Majnert, z Centralnego Ośrodka Informatyki.

MSW planuje także udostępnienie usług oferowanych przez CEPiK za pośrednictwem serwisu obywatel.gov.pl.

Paweł Janas

Źródło: E-usługi nadal wirtualne | www.samar.pl