Witamy na Fiat Klub Polska
Posty od 1 do 7 z 7
 1. #1
  Master
  Dołączył
  04 kwiecień 2010
  Skąd
  Sanok
  Postów
  1,528
  Auto
  Abrath Panda 1.3 multijet 2005r. :)

  Bardzo poważny krok Fiata - rośnie nowy gigant?

  Ostatnio bardzo głośno mówi się o przejęciu przez Fiata marki Chrysler. Nie jest to jednak zwykła operacja marketingowa, lecz pierwszy krok do prawdziwej rewolucji. W największym skrócie: holding Fiat Chrysler Automobiles zostanie zarejestrowany w Holandii, podatki będą rozliczane w Wielkiej Brytanii, zaś akcje spółki powędrują na giełdę w Nowym Jorku. Czy to koniec włoskiej potęgi?
  fiatr.jpg
  Wydaje się, że te wszystkie doniesienia są jedynie zmyślonymi plotkami, choć jak to zwykle bywa, w każdej plotce jest ziarenko prawdy. Największym pokrzywdzonym będzie z pewnością włoski rynek, na którym urósł producent, a teraz zamierza opuścić rodzinny dom. Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, na światowym rynku pojawi się kolejny, siódmy już wielki koncern samochodowy. A jak całą sytuację opisuje sam producent? Warto zajrzeć do oficjalnej informacji prasowej:

  Dzisiaj Zarząd Fiat S.p.A. („Fiat") zatwierdził reorganizację spółki oraz utworzenie Fiat Chrysler Automobiles („FCA"), w pełni zintegrowanego, światowego producenta samochodów.

  Po przejęciu przez Fiata udziałów mniejszościowych Chrysler Group LLC od VEBA Trust, Zarząd Fiata rozpatrywał najwłaściwsze sposoby nowego zarządzania i nowej struktury firmy.

  Celem stworzenia Spółki, która pod względem wielkości i atrakcyjności dla rynków finansowych byłaby porównywana do najlepszych światowych konkurentów, Zarząd zadecydował o stworzeniu Fiat Chrysler Automobiles N.V., spółki zarejestrowanej w Holandii, która stanie się holdingiem Grupy. Akcje
  FCA będą notowane na giełdzie w Nowym Jorku i w Mediolanie.

  „Powstanie Fiat Chrysler Automobiles naznacza początek nowego rozdziału naszej historii. Podróż, która rozpoczęła się ponad dziesięć lat temu poszukiwaniem rozwiązań, które zapewniłyby Fiatowi właściwe miejsce na coraz bardziej złożonym rynku, zakończyła się połączeniem dwóch firm, każdej ze wspaniałą historią w przemyśle motoryzacyjnym, ale różnych, choć wzajemnie się uzupełniających pod względem cech i położenia geograficznego. FCA pozwala nam stawić czoła przyszłości z nową motywacją i energią", powiedział John Elkann, prezes Fiata.

  "Dzisiejszy dzień - stwierdził Sergio Marchionne, dyrektor generalny Fiata oraz prezes i dyrektor generalny Chrysler Group - jest jednym z najważniejszych w mojej karierze w Fiacie i Chryslerze. Pięć lat temu zaczęło w nas kiełkować marzenie o przemysłowej współpracy na światowym szczeblu, ale również o integracji kulturowej na wszystkich poziomach. Pracowaliśmy nad tym projektem z uporem i bez wytchnienia, aby przekształcić różnice w mocne strony i obalić wszelkie uprzedzenia narodowościowe i kulturowe. Teraz możemy powiedzieć, że udało nam się stworzyć solidne podstawy dla światowego producenta samochodów z bagażem doświadczeń i umiejętności na tym samym poziomie, co światowej klasy konkurenci. Przyjęcie międzynarodowej struktury zarządzania oraz przewidywane notowania, które poprawią wejście Grupy na światowej rynki z oczywistymi korzyściami finansowymi, będą dopełnieniem tego projektu".

  Propozycja zatwierdzona przez Zarząd Fiata przewiduje, że udziałowcy Fiata otrzymają jedną nowo wyemitowaną akcję FCA dla każdej posiadanej akcji Fiata oraz że akcje FCA będą notowane na New York Stock Exchange (NYSE) a także na Mercato Telematico Azionario (MTA) w Mediolanie. Oczekuje się, że FCA będzie miało siedzibę dla celów podatkowych w Wielkiej Brytanii, ale wybór ten nie będzie miał wpływu na opodatkowanie, któremu podlegać będą spółki Grupy w poszczególnych krajach, w których prowadzona będzie ich działalność.

  Aby wesprzeć rozwój i obecność grupy stałych akcjonariuszy, FCA przyjmie system, który umożliwi również emisję specjalnych akcji z prawem do głosowania. Akcjonariusze Fiata, którzy będą uczestniczyć (nawet jako reprezentanci) w zgromadzeniu spółki, które zostanie zwołanie, aby przegłosować propozycję i zostaną udziałowcami spółki aż do zakończenia całej operacji, niezależnie od głosu oddanego na zgromadzeniu, będą mieć prawo do otrzymania, oprócz nowo wyemitowanych akcji FCA, takiej samej ilość akcji specjalnych z prawem głosu, które regulowane będą specjalnymi warunkami.

  Akcjonariusze FCA, którzy zatrzymają akcje zwyczajne przez okres trzech lat od chwili zamknięcia, nabędą prawo dostępu do systemu głosowania w oparciu o ich przywiązanie.

  Akcjonariusze FCA będą uprawnieni do zatrzymania akcji specjalnych z prawem głosu aż do momentu cesji akcji zwyczajnych. Celem tego systemu jest ułatwienie zbudowania stabilnej podstawy akcyjnej i długoterminowe nagradzanie akcjonariuszy, zapewniając jednocześnie Grupie większą elastyczność w dążeniu do realizacji celów strategicznych. Proponowana operacja wymaga zatwierdzenia
  odnośnej dokumentacji formalnej przez Zarząd, a
  następnie przez Zgromadzenie Akcjonariuszy
  Fiat.

  Doprowadzenie operacji do końca zależeć będzie od kilku warunków, takich jak stanie się spółką notowaną na giełdzie nowojorskiej NYSE oraz, że
  maksymalna kwota odszkodowań z tytułu skorzystania przez akcjonariuszy Fiata z prawa odstąpienia, a także z ewentualnego prawa sprzeciwu przez wierzycieli nie przekroczy 500 milionów euro. Spółka będzie notowana na MTA w Mediolanie po rozpoczęciu jej notowania na NYSE.

  Zakończenie operacji spodziewane jest przed końcem roku.

  Podjęte dzisiaj decyzje odnośnie spółki, zwłaszcza ta dotycząca siedziby podyktowane są potrzebami i możliwościami związanymi z faktem, że dzięki połączeniu koncernów Fiat i Chrysler powstaje jeden wielki międzynarodowy koncern samochodowy obecny na całym świecie.

  Aktualna organizacja oparta na czterech regionach operacyjnych nadal pozostanie centralną osią nowej Spółki. Wszystkie struktury,
  które wejdą w skład FCA będą kontynuowały swoją misję, w tym oczywiście zakłady produkcyjne we Włoszech i na świecie, bez żadnego wpływu na poziom zatrudnienia.

  Na początku maja 2014 Grupa zaprezentuje przedstawicielom świata finansów długoterminowy plan strategiczny.

  Trzeba przyznać, że wszystko jest bardzo ciekawe, zaś klienci z pewnością czekają na pierwsze efekty tego posunięcia. Niestety na owoce nowego koncernu jeszcze poczekamy. A co Wy myślicie o tym posunięciu? Jak to wpłynie na światowy rynek i poszczególne marki?

  Źródło: autocentrum.pl / Kamil Rogala 2. Chcesz dołączyć do nas? Zarejestruj się!
 3. #2
  Administrator
  Dołączył
  11 styczeń 2008
  Skąd
  Pleszew
  Wiek
  36
  Postów
  3,716
  Auto
  Lancia Lybra 1,9JTD 115KM CF3
  Rocznik
  2002
  No niestety, ale to podobno juz nie bedzie włoska marka (dla mnie zawsze bedzie wloska) no i do nowego logo bedzie sie trzeba przyzwyczaic

 4. #3
  BS
  BS jest nieaktywny
  Doświadczony klubowicz
  Dołączył
  02 lipiec 2009
  Skąd
  Pruszków/Komorów
  Wiek
  29
  Postów
  685
  Auto
  Stilo Multiwagon 1.9 JTD 115KM
  Rocznik
  2003
  Z jednej strony to spory krok i dla fiata mega szansa na podbicie tamtego rynku na wysokim poziomie ale logo to będzie dopiero czad. przemóc się do czegoś takiego ... ech...
  Italia to Italia

 5. #4
  Administrator
  Dołączył
  28 sierpień 2009
  Skąd
  Gdynia
  Postów
  11,109
  Auto
  Croma FL Emotion
  Rocznik
  08.2008
  Nie ukrywam, też mam mieszane uczucia

  Przed założeniem nowego tematu zapoznaj się z :
  Regulamin | Szukaj | Skargi |
  Kontakt| Zanim stworzysz nowy temat

  Jest:
  -rower
  -FF 1.8 TDCi
  -Fiat Croma 1.9 FL Emotion - Czarna FURIA

  Było:
  -Brava 1.4 S 75 KM
  -Marea 1.9 JTD na FKP

 6. #5
  Nowy klubowicz
  Dołączył
  02 luty 2014
  Skąd
  Wagowo czasami Poznań
  Postów
  10
  Auto
  Palio weekend
  Rocznik
  1998
  ja tam na logo nie zwracam uwagi w fiacie chodzi o to aby był on dostępny dla przeciętnego mniej zarabiającego krewniaka (dla mnie), w miarę możliwości się nie psuł i był autem uniwersalnym

 7. #6
  Moderator
  Dołączył
  05 styczeń 2008
  Skąd
  Podkarpackie
  Wiek
  39
  Postów
  2,761
  Auto
  Fiat Stilo MW 1.9 JTD 16v
  Rocznik
  2004
  Nie zwracam już na to uwagi,bo po prostu to koniec Fiata (i reszty) jakiego do tej pory znaliśmy.Niestety ale to co do tej pory zrobili zostało nam do śmigania.Jak dla mnie to przykre i smutne ale niestety trzeba się tego spodziewać z wszystkimi markami.
  Włoszczyzna-Hmm to jest to!
  Była:Tempra 1.6SXie SW 93'
  Marea Weekend 1.9JTD ELX 110KM 01'
  Lancia Lybra 1.6 16v 01'
  Jest:Fiat Stilo MW 1.9 16v JTD 04'

 8. #7
  Nowy klubowicz
  Dołączył
  01 luty 2014
  Skąd
  Człuchów
  Wiek
  36
  Postów
  5
  Auto
  Fiat Croma 1.9 8v Multijet
  Rocznik
  01,2006
  ja dzisiaj wyczytałem że ograniczą produkcję fiata do modeli 500 i Panda , Lancia Ypsilon będzie dostępna jedynie na ryku włoskim wyłącznie z produkcją w Polsce .

  [COLOR="gray"](Automat) Autor dopisał treść. Post został scalony.[/COLOR]


 

Podobne tematy

 1. Odpowiedzi: 2
  Ostatni post: 07-01-2013, 23:12
 2. Nowy chce kupić FIATa
  Napisany przez sim86 na forum Grande Punto
  Odpowiedzi: 30
  Ostatni post: 29-12-2012, 07:08
 3. Bardzo poważny problem z uruchomieniem
  Napisany przez martut na forum Ulysse
  Odpowiedzi: 9
  Ostatni post: 21-07-2012, 23:35
 4. Podłączania pod komputer krok po kroku fiata palio 1.2 80km
  Napisany przez abarth_87 na forum Siena, Palio
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post: 03-11-2010, 12:08
 5. Zakup Fiata Coupe - komis Nowy Sącz
  Napisany przez KrzychuB na forum Na luzie, po pracy
  Odpowiedzi: 9
  Ostatni post: 30-08-2010, 11:26

Odwiedzający znaleźli nas szukając w sieci

Tagi dla tego tematu

http://www.iparts.pl