W zeszły weekend odbył się Konkurs elegancji Villa d'Este, prestiżowa impreza, która od lat wyróżnia najlepsze zabytkowe samochody świata oraz nagradza najbardziej fascynujące prototypy, na które oddawane są głosy w publicznym głosowaniu odbywającym się ogrodach Villii.
Właśnie w klasie "Prototypów i samochodów koncepcyjnych" w tym roku znalazła się Alfa Romeo Disco Volante by Touring, dwuosobowa wersja coupé, wykonana z zegarmistrzowską precyzją przez mediolańskie atelier na bazie Alfy Romeo 8C Competizione, z którą łączy ją płyta platforma i silnik.

Disco Volante by Touring uzyskało oficjalną aprobatę Alfa Romeo na uczestnictwo w tegorocznej edycji konkursu.

Ten zachwycający samochód łączy w sobie walory estetyczne i sportowe akcenty, jak również wykorzystuje nowoczesne materiały (włókno węglowe i aluminium,) zapewniając maksymalną lekkość. Każdy egzemplarz wymaga ponad 4000 godzin pracy wykwalifikowanych specjalistów i powstaje tylko na zamówienie: na konkursie został wystawiony samochód numer 01, pozostałe dwa są na ukończeniu.

Samochód oddaje hołd Alfie Romeo 1900 C52 "Disco Volante", wersji coupé o wyjątkowych cechach, która właśnie w tym roku kończy 60 lat. Zaprojektowana przez Carrozzeria Touring w 1952 roku, C52 mogła poszczycić się lekkością oraz wyjątkowo aerodynamicznymi kształtami i trafiała do zbiorowej wyobraźni, zyskując przydomek "Latającego spodka", stając się ikoną designu motoryzacyjnego.

„Kręgosłupem" Alfy Romeo Disco Volante by Touring jest platforma Alfy Romeo 8C Competizione, wybrana ze względu na swoją sztywną i lekką strukturę, idealną aby zaprojektować samochód o wysokich osiągach. Silnik tego samochodu umieszczony jest z przodu, a skrzynia biegów znajduje się przy napędzanej, tylnej osi: schemat ten oferuje optymalny rozkład masy całego pojazdu 49-51% pomiędzy osią przednią a tylną.

Zespół napędowy, kompaktowy i lekki silnik V8 Alfy, ma 4,7 l pojemności i generuje moc 450 KM oraz maksymalny moment obrotowy 480 Nm. 6- biegowa skrzynia biegów jest sekwencyjna i obsługiwana za pomocą manetek umieszczonych
przy kierownicy. Mechanizm różnicowy dysponuje ograniczonym poślizgiem, a hamulce samowentylujące posiadają większe rozmiary. Tak „uzbrojona" Alfa Romeo Disco Volante by Touring przyśpiesza od 0 do 100 km/h w 4,2 sekundy i osiąga 290 km/h.

Dealerzy Alfy Romeo dysponują odpowiednim doświadczeniem w przeglądach i naprawach oryginalnych części, natomiast Touring dostarcza im dokumentację techniczną oraz części zamienne do swoich komponentów i systemów.

Wreszcie, przypominamy, że podczas Konkursu elegancji Villa d'Este, Alfa Romeo po raz drugi zdobyła prestiżowy tytuł "Design Award for Concept Cars & Prototypes". W edycji 2012 publiczność zdecydowała o sukcesie Alfy Romeo 4C, kompaktowego super samochodu powstałego w oparciu o doświadczenie marki nabyte dzięki Alfie Romeo 8C Competizione i 8C Spider.

Fiat Auto Poland111.jpg222.jpg333.jpg