Witamy na Fiat Klub Polska
 • Ustawa podpisana! Motocyklem 125 ccm z prawem jazdy kategorii B już legalnie

  Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Zgodnie z nowym zapisem w art. 6, który zostanie niebawem opublikowany w Dzienniku Ustaw, motocyklami o pojemności do 125 ccm będą mogły poruszać się osoby posiadające prawo jazdy kategorii B.


  Do tej pory można było prowadzić tylko motorowery i skutery o pojemności nieprzekraczającej 50 ccm. Teraz uprawnienia na prowadzenie mechanicznych jednośladów zostają oficjalne rozszerzone. Jednak zanim będziemy mogli legalnie wsiąść na swoje 125-tki bez dodatkowych uprawnień, musi minąć jeszcze około 30 dni, aby przepis zaczął obowiązywać.

  Uściślając - kierowcy posiadający od co najmniej 3 lat prawo jazdy kategorii B, będą mogli legalnie jeździć motocyklami o pojemności do 125 ccm. Dotyczy to zarówno jednośladów z manualną, jak i automatyczną przekładnią biegową. Nowy przepis mówi także dokładnie o mocy silnika nieprzekraczającej 11 kW oraz stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającego 0,1 kW/kg.

  Źródło: superauto24.se.pl
  wypowiedzi 8 wypowiedzi
  1. Avatar ToKo
   ToKo -
   amen. doganiamy kraje zachodnie ucywilizowane
  1. Avatar seth
   seth -
   Z tym "doganiamy" to Cię chyba z lekka poniosło
   Brakuje nam jeszcze tyle, że nie wiadomo czy przy takiej emigracji rodaków na zachód i ekspansji terytorialnej krajów wschodu nie będzie nam bliżej do wschodnich standardów.
  1. Avatar boch
   boch -
   Państwo wyczuło, że może na tym zarobić nie spodziewajmy się, że ktoś nam bezinteresownie zrobi dobrze
  1. Avatar miszko
   miszko -
   Już podali, że wzrosła sprzedaż skuterów o pojemności 125ccm. Sam nawet z ciekawości przejrzałem listę takich skuterów
  1. Avatar ToKo
   ToKo -
   sam dzisiaj oglądałem jakieś romety... kurcze te "motorki" mają moc! skoro przy 110 ostatnio taki gówniarz na obwodnicy mnie wyprzedzał...... troche mi szczeka opadła...
  1. Avatar cyrro512
   cyrro512 -
   Cytat Napisał ToKo Zobacz post
   sam dzisiaj oglądałem jakieś romety
   Okazjonalnie jeżdżę ( na razie po drogach gruntowych) rometem softem 125. Na kategorie B to ma naprawdę wystarczające osiągi.
  1. Avatar marekb
   marekb -
   good news!!! ale czy ktos wie jak to jest z tym przepisem w UK?
  1. Avatar seth
   seth -
   Cytat Napisał marekb Zobacz post
   ale czy ktos wie jak to jest z tym przepisem w UK?
   Jesteś w UK więc chyba pozostanie ci przeczytanie tamtejszego kodeksu o ruchu drogowym. W myśl Konwencji o ruchu drogowym z Wiednia 1968 roku honorują tam nasze prawka. Jeśli wydział komunikacji wbiłbym posiadaczowi kat b od 3 latach w dowód kat A1 to mógłbyś tam śmigać tymi mikrusami i w UK i w każdym innym państwie które ratyfikowało konwencje.
http://www.iparts.pl