Witamy na Fiat Klub Polska
 • Ruszył serwis HistoriaPojazdu.gov.pl oraz Bezpieczny Autobus

  Zgodnie z zapowiedzią, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło dwie e-usługi, które pozwolą on-line sprawdzić informacje o pojazdach oraz autobusach . Obie udostępnione usługi są bezpłatne.

  Historia Pojazdu
  www.historiapojazdu.gov.pl


  Zakup używanego samochodu lub innego pojazdu zawsze napawa wieloma obawami: czy informacje przedstawione przez sprzedawcę są zgodne ze stanem faktycznym. Teraz w dokonaniu wyboru może pomóc bezpłatna usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - Historia Pojazdu. Dzięki niej będziemy mogli bezpłatnie, szybko i w łatwy sposób sprawdzić podstawowe informacje o pojeździe zarejestrowanym w Polsce.

  Usługa skierowana jest głównie do:
  • kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce,
  • sprzedających używane samochody, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę.


  Dzięki usłudze można sprawdzić m.in:
  • czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne (oraz czy wcześniej regularnie - w terminie przechodził badania techniczne - informacje o badaniach technicznych zbierane są od 2010 r.),
  • jaki stan licznika odnotował diagnosta podczas badania technicznego (informacje o stanie licznika są gromadzone w ewidencji od 2014 r.),
  • dane techniczne pojazdu, takie jak moc silnika czy rodzaj paliwa,
  • liczbę właścicieli pojazdu oraz czy jest to osoba fizyczna czy firma lub organizacja,
  • oraz czy nie został oznaczony w ewidencji jako kradziony.


  Informacje o pojeździe pochodzą z pewnego i wiarygodnego źródła, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów, która jest prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych, na mocy ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

  Aby uzyskać dostęp do informacji o pojeździe należy podać trzy dane na stronie serwisu www.historiapojazdu.gov.pl:
  • unikalny numer pojazdu nadawany przez producenta - VIN,
  • datę pierwszej rejestracji pojazdu,
  • numer rejestracyjny,
  które można uzyskać od właściciela lub sprzedawcy.

  Strona usługi jest dostępna z każdego urządzenia z internetem i przeglądarką, w tym również na urządzenia mobilne. Usługa jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach usługi udostępniane są wyłącznie informacje o pojeździe, bez danych o właścicielach.

  Bezpieczny Autobus
  www.bezpiecznyautobus.gov.pl


  Bezpieczny Autobus to e-usługa, która pozwoli szybko i w łatwy sposób sprawdzić w Internecie informacje o autobusie lub autokarze, którym planowana jest podróż lub którym codziennie jeździmy do pracy lub szkoły. Wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, aby uzyskać dostęp do informacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży. Usługa nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Umożliwi jednak wstępną weryfikację stanu autobusu, gdyż autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze.

  Usługa skierowana jest m.in. do:
  • podróżujących autokarami, autobusami, czy innymi pojazdami do przewozu osób,
  • przewoźników autobusowych, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę.


  Dzięki niej sprawdzimy m.in. czy autobus lub autokar:
  • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,
  • dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu,
  • komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.


  Uruchomienie usługi przyczyni się także do zwiększenia standardów bezpieczeństwa w branży przewozu osób, pomagając wychwycić nieuczciwe firmy oferujące przejazd pojazdami z nieważnym przeglądem technicznym czy bez ubezpieczenia OC.

  Usługa będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, będzie dostępna z każdego urządzenia z Internetem i przeglądarką, w tym również na urządzenia mobilne. Informacje wyświetlane w ramach usługi są wiarygodne, bo pochodzą bezpośrednio z rejestru państwowego, jakim jest Centralna Ewidencja Pojazdów, prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych.

  ***

  Usługi Historia Pojazdu i Bezpieczny Autobus są częścią projektu CEPiK 2.0. W ramach projektu realizowanego przez MSW we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki planowane jest uruchomienie kolejnych usług, które pozwolą na dostęp do danych z ewidencji.
  wypowiedzi 16 wypowiedzi
  1. Avatar miszko
   miszko -
   Sprawdziłem swoje auto z ciekawości i ... wszystko jest Badanie miałem w maju i podałem przebieg, ale na stronie go nie widać lub jest jakoś to ukryte głębiej i nie widzę tego
  1. Avatar lukq
   lukq -
   Na innych forach użytkownicy także narzekają na błędne dane, bądź ich całkowity brak.

   Ja uważam, że system jest młody, raczkuje, dajmy mu trochę się rozwinąć i dorosnąć. Inicjatywa byłaby lepsza, jeśli miał by przełożenie na cala Europe
  1. Avatar ciril
   ciril -
   Ba. Wtedy dopiero miał by sens. Baza obejmuje tylko auta zarejestrowane już w Polsce. A rynek aut używanych krajowych jest dalece mniejszy niż importowanych.
   Przebieg i naprawy naprawiane z OC - to też mogło by dużo ułatwić.
  1. Avatar miszko
   miszko -
   Przebieg w ich komunikacie podają, że powinien być podawany. A fakt faktem, ze ja podawałem na przeglądzie, a nie ma go w tym raporcie.
  1. Avatar boch
   boch -
   dokładnie, przebiegu brak u kolegi przebieg jest. prawdopodobnie jest to zależne od SKP, on robił na innej. być może niektóre nie wpisują jeszcze przebiegu, ewentualnie mają jakieś problemy z bazą danych
  1. Avatar RadareQ
   RadareQ -
   Ja robiłem na początku maja przegląd i przebieg jest na stronce.
  1. Avatar boch
   boch -
   ja robiłem 3 czerwca.
  1. Avatar dudu$
   dudu$ -
   u mnie wszystko się zgadza, robiłem przegląd 12 maja i miałem przebieg 69 789 km
  1. Avatar karwoj25
   karwoj25 -
   Cytat Napisał lukq Zobacz post
   Ja uważam, że system jest młody, raczkuje, dajmy mu trochę się rozwinąć i dorosnąć. Inicjatywa byłaby lepsza, jeśli miał by przełożenie na cala Europe
   Nie będzie to działało w ten sposób, bo nie może sam serwis jest tylko interfejsem do wyciągania danych z CEPIKu, a ten posiada tylko dane o pojazdach w nim zarejestrowanych. Auto trafia do CEPIKu w momencie rejestracji na terenie kraju.

   Jeśli chcielibysmy mieć możliwość sprawdzenia dowolnego auta w taki sposób, potrzebny byłby serwis, który we wszystkich krajach (przynajmniej) UE sprawdza VIN. Rzecz w tym, że nadal większośc krajów UE nie ma takiej możliwości i miec nie będzie przez długie lata. Bo o ile trzymanie danych o pojazdach i kierowcach jest władzy na rękę, o tyle udostępnianie takiej informacji niekoniecznie musi się juz podobać/opłacać...
  1. Avatar sajgon1977
   sajgon1977 -
   Sprawdziłem samochodzik i wszystko sie zgadza fajna stronka
  1. Avatar byrrt
   byrrt -
   Ja z ciekawości 2gi raz sprawdziłem prawie 2 miesiące po przeglądzie i co? hehe "brak informacji o ważnym badaniu technicznym". W dodatku ciągle informacja o współwłaścicielu i zdublowana informacja o poprzednim badaniu technicznym - piękny ten system, piękny
  1. Avatar karwoj25
   karwoj25 -
   No ale co ma 'system' do tego, co tam się znajduje? Nic
   Przecież to tylko wyciąga z bazy danych co kto tam wpisał. To, że Mietki z SKP nie potrafią obsługiwać komputera czy też nie chce im się wpisać nowych danych to przecież nie wina 'systemu'
  1. Avatar boch
   boch -
   Cytat Napisał karwoj25 Zobacz post
   To, że Mietki z SKP nie potrafią obsługiwać komputera czy też nie chce im się wpisać nowych danych to przecież nie wina 'systemu'
   i tak niestety jest. OSKP, w której robiłem przegląd obsługuje dwóch "dziadków" stukających w klawiaturę 1 palcem. mimo, że przebieg sobie spisali na karteczkę, to w bazie wciąż informacji brak.
  1. Avatar ciril
   ciril -
   Przegląd miałem niedawno i z ciekawości sprawdziłem sobie samochód w systemie. Przebieg faktycznie wpisali. Tylko dlaczego wywala że brak jest informacji o aktualnym ubezpieczeniu? Zanim pandę ubezpieczyłem (niecałe 2 tyg) to informacja o poprzedniej polisie była.

   I powiedzcie czemu agent wypisując polisę zawsze musi część danych wpisać źle? Ma chłop pod nosem wszystko, a i tak się ciachnie. Czy kuźwa naprawdę trzeba stać nad nim i pilnować - zwłaszcza jak się idzie do innego agenta (ta sama ubezpieczalnia)??? Dobrze, że chociaż VIN i nr. rej. są dobrze.

   Dobra - ponarzekałem sobie. Lekko mi ulżyło
  1. Avatar qronax
   qronax -
   Cytat Napisał ciril Zobacz post
   Tylko dlaczego wywala że brak jest informacji o aktualnym ubezpieczeniu?
   spr czy tu mają info: https://zapytania.oi.ufg.pl/SASStore...uest?with=zpp1
   jeśli nie to pisz od ubezpieczyciela - mają 14 dni by przekazać info do UFG - ja tak poganiałem PZU i sie doczekałem
  1. Avatar ciril
   ciril -
   Dzięki

   Uff jest. Ale informacja o ubezpieczeniu wyskoczyła dopiero przy drugim zapytaniu.
   Widać jakieś opóźnienia są w obiegu informacji między systemami. Albo problem jest w tym iż w polisie mam błędnie wpisaną datę pierwszej rejestracji. Chociaż to drugie jest już naciągane gdyż w końcu wszystko jest przypisane do VIN i nr. rejestracyjnego.
   No nic. Za rok będę ubezpieczał to trzeba będzie gościa pocisnąć żeby wszystko popoprawiał jak trzeba.
http://www.iparts.pl