Witamy na Fiat Klub Polska
  • Rosję z Alaską połączy tunel poprowadzony pod morzem Beringa

    Rosyjski rząd wyraził zgodę na ambitny projekt budowy nowego tunelu. Nie będzie to jednak byle jaki tunel, ale taki, który połączy Syberię z Alaską podziemną linię kolejową. Jeżeli budowa ta dojdzie do skutku, to wstępne szacunki mówią, że inwestycja ta będzie kosztowała 65 bilionów dolarów.


    Będzie to najdłuższy, poprowadzony pod wodą tunel na świecie. Będzie on dwa razy dłuższy od słynnego tunelu łączącego Anglię z Francją. Tunel będzie miał 105 km długości i będzie poprowadzony pod Małą i Dużą wyspą Diomedesa. Projekt ten będzie finansowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.


    Oprócz tego, że będzie to cud inżynierii lądowej, tunel ten zapewni skuteczny sposób by przewozić 100 mln ton ładunku rocznie. Dodatkowo, tunel może zapewnić łatwe trasy przesyłowe energii elektrycznej, wytwarzanej przez elektrownie wiatrowe w Rosji. Dodatkowo, powstała linia kolejowa może dołączyć się do sieci szybkiej kolei i połączyć Londyn z Nowym Jorkiem. Niestety, projekt ten nie jest nastawiony na podróż pasażerów. Przynajmniej na razie.

    Źródło: Tekst: v10.pl, A. Miklewska, Foto: Internet
http://www.iparts.pl