Witamy na Fiat Klub Polska
 • Punkty karne- Nowe zasady naliczania

  Szykują się spore zmiany związane z punktami karnymi. Za niektóre przewinienia na drodze kierowcy będą ich dostawać nawet 10-krotnie więcej niż obecnie (więcej punktów za poważne wykroczenia, ograniczenia w sumowaniu punktów, prostsze sprawdzanie stanu konta).

  Nowy taryfikator ma zacząć obowiązywać w drugiej połowie lutego 2012r. W przypadku sporej liczby wykroczeń kierowcy mogą się spodziewać przynajmniej dwukrotnie więcej punktów niż obecnie. Oznacza to jedno – przy niezmienionych limitach (20 punktów dla świeżo upieczonych kierowców i 24 dla tych ze stażem dłuższym niż rok), konto zapełni się o wiele szybciej. W konsekwencji oznacza to większe prawdopodobieństwo odebrania prawa jazdy. Są jednak dobre wieści. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdecydowało, że punkty karne będą przypisywane tylko kierowcom pojazdów silnikowych i motorowerzystom. Rowerzysta posiadający prawo jazdy np. kategorii B punktów już nie otrzyma. Dotychczas, przynajmniej w teorii, jeżdżąc jednośladem i popełniając wykroczenia można zebrać punkty i przekroczyć ich limit, nawet przez chwilę nie prowadząc samochodu.

  Ograniczenia dla policji
  Zgodnie z przygotowanymi zmianami ograniczone zostanie sumowanie punktów, jeśli kierowca jednym czynem naruszy kilka przepisów ruchu drogowego (choć dotychczasowa reguła sumowania zostaje). Po modyfikacji nie będą one kumulowane, np. w sytuacji, gdy kierowca, który w dzień jechał bez świateł i wjechał do tunelu także ich nie włączając, nie dostanie punktów za jazdę bez świateł od świtu do zmierzchu (2 pkt) i za jazdę bez nich w tunelu (4 pkt), czyli w sumie 6 punktów. Kierowca otrzyma punkty tylko za jedno wykroczenie (za które grozi ich najwięcej), czyli w tym konkretnym przypadku 4 pkt.
  Kolejne dwie zmiany na pewno ucieszą kierowców, a przy okazji uderzą w policjantów używających wideorejestratorów. Jest bowiem szansa, że skończy się jazda przez kilka czy kilkanaście kilometrów za potencjalną ofiarą, aby zarejestrować jak najwięcej wykroczeń. Brak sumowania będzie dotyczył bowiem sytuacji, jeśli kierowca podczas manewru złamie jednocześnie przepisy dotyczące np. wyprzedzania na skrzyżowaniu, przejeździe dla rowerów, przejściu dla pieszych, oznaczonych zakrętach czy zignoruje znak „zakaz wyprzedzania”. W tym przypadku dostanie punkty za jedno wykroczenie – zagrożone najwyższą karą (nie więcej niż 10 pkt), a nie za każde z osobna, jak ma to miejsce dziś. Uwaga, wyprzedzanie kolejnego pojazdu będzie traktowane jako następny manewr, za który można doliczyć punkty, jeśli ponownie dojdzie do złamania prawa (jednak też za jedno „najwyższe” wykroczenie).

  Zostały przywileje
  Przy okazji utrzymana została dotychczasowa reguła, że w przypadku jednoczesnego naruszenia kilku znaków odnoszących się do jednej sytuacji drogowej (np. zakazy dotyczące skrętu, wjazdu, ruchu czy kierunków na pasach) punkty przypisywane są tylko za niestosowanie jednego znaku.
  Utrzymana także będzie obecna regulacja wskazująca sposób przypisywania punktów w razie przestępstwa drogowego (katastrofy lub wypadku drogowego) oraz w razie spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nadal nie będą sumowane punkty ze względu na zakwalifikowanie naruszenia jako stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa ruchu.

  Sprawdzisz wszędzie
  Przydatną z praktycznego punktu widzenia zmianą jest możliwość sprawdzenia przez kierowcę stanu konta punktowego na każdym posterunku policji. Według nowych przepisów „osoba zainteresowana może uzyskać informację lub zaświadczenie w każdej jednostce Policji posiadającej odpowiednie możliwości techniczne” (brak możliwości dotyczyć będzie sytuacji awarii systemu informatycznego lub braku zasilania). Przewidziano także możliwość uzyskiwania informacji o wpisach drogą elektroniczną przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony danych osobowych. Obecnie punkty można sprawdzić tylko osobiście i jedynie w komendach wojewódzkich policji oraz wybranych jednostkach.


  To należy wiedzieć w związku z punktami karnymi:

  Rok od przewinienia

  Punkty przypisane za dane wykroczenie znikają dokładnie po roku od jego popełnienia (a nie wręczenia mandatu czy wpisania ich do bazy danych). Jeśli kierowca został zatrzymany 15.01.2012r i dostał 10 punktów, to 15.01.2013r nie będzie już po nich śladu na jego koncie.

  Punkty na chwilę
  Oprócz punktów tzw. ostatecznych, ustawodawca przewidział także punkty tymczasowe. Są one dopisywane do konta kierowcy w przypadku odmówienia przyjęcia mandatu. Nawet jeśli suma punktów stałych i tymczasowych przekroczy limit, nie oznacza to, że traci się prawo jazdy. Punkty tymczasowe stają się ostatecznymi dopiero po skazującym wyroku – są przypisywane z datą popełnienia wykroczenia.

  Nie zawsze się przedawniają
  Wielu kierowców mających sporo punktów, w przypadku kolejnego przewinienia odmawia przyjęcia mandatu. Decydują się na sprawę w sądzie. Powód? Są przekonani, że zanim zostaną skazani, ich poprzednie punkty skasują się, bo minie rok. Dzięki temu nie przekroczą limitu i nie stracą prawa jazdy. To błędne myślenie. Właśnie w takim przypadku obowiązuje wyjątek od zasady przedawniania punktów po roku od wykroczenia. Jeśli suma punktów tymczasowych i ostatecznych przekracza 24 (20 dla młodych kierowców), system „zamraża” je, czekając na decyzję sądu. Nie ma znaczenia po jakim czasie wyrok zapadnie. Z chwilą uznania sprawcy za winnego i zmiany punktów na ostateczne, ponownie zostaje sprawdzony ich limit.
  Przykład: kierowca zostaje zatrzymany w grudniu 2011r. Ma już na koncie 20 pkt (ze stycznia i czerwca 2011r.). Tym razem policjant decyduje o przypisaniu kolejnych 5 pkt. Kierowca nie przyjmuje mandatu, zatem te 5 pkt jest tymczasowych. Sprawa trafia do sądu. Ten dopiero pod koniec 2012r uznaje kierowcę za winnego. Minął więc ponad rok od przyznania pierwszych punktów (w styczniu 2011r.). Mimo to policja zmienia wpis z tymczasowego na ostateczny i „odmraża” 20 poprzednich punktów. Oznacza to, że limit został przekroczony. Kierowca zyskał więc możliwość posiadania prawa jazdy jedynie przez okres sprawy.

  Procedura
  Po przekroczeniu limitu punktów policja wysyła taką informację do wydziału komunikacji. Kierowca dostaje nakaz zwrotu prawa jazdy i skierowanie na kontrolę kwalifikacji. Musi zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Natomiast osoba, która miała prawo jazdy krócej niż rok, musi od nowa odbyć kurs i zdać egzaminy. Uwaga, przekroczenie limitu skutkuje utratą wszystkich posiadanych uprawnień do kierowania pojazdami, a więc np. jednocześnie kategorii A i B. Jeśli po przekroczeniu limitu punktów kierowca zostanie zatrzymany przez drogówkę, funkcjonariusze odbiorą mu dokument. Musi już jednak być wydana decyzja starosty w tej sprawie.


  Zmiany w wysokości punktów karnych:

  > z 9 na 10 pkt – wyprzedzanie na przejściu dla pieszych,
  > z 8 na 10 pkt – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu,
  > z 8 na 10 pkt – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas skręcania w drogę poprzeczną,
  > z 8 na 10 pkt – niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię niepełnosprawnego,
  > z 5 na 6 pkt – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania,
  > z 1 na 2 pkt – niestosowanie się do znaku „STOP”,
  > z 1 na 0 pkt – przekroczenie prędkości od 6 do 10 km/h,
  > z 0 na 3 pkt – zwiększanie prędkości przez wyprzedzanego,
  > z 0 na 3 pkt – wyprzedzanie na obszarze zabudowanym,
  > z 3 na 5 pkt – zakaz cofania na drodze ekspresowej lub autostradzie,
  > z 5 na 0 pkt – rozmowa przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego,
  > z 0 na 4 pkt – wjeżdżanie na przejazd kolejowy, gdy po drugiej stronie nie ma miejsca na kontynuowanie jazdy,
  > z 0 na 4 pkt – objeżdżanie opuszczonych zapór oraz wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeśli zapory są opuszczane lub podnoszone,
  > z 0 na 2 pkt – wjeżdżanie na skrzyżowanie jeśli nie ma możliwości kontynuowania jazdy,
  > z 0 na 3 pkt – zakrywanie świateł, tablic rejestracyjnych lub innych znaków, które mają być widoczne,
  > z 0 na 2 pkt – wjeżdżanie między kolumny pojazdów,
  > z 0 na 5 pkt – ciągnięcie za pojazdem sanek,
  > z 3 na 6 pkt – przewożenie dziecka w sposób niezgodny z przepisami (np. bez fotelika),
  > z 1 na 4 pkt – przewożenie pasażerów bez pasów bezpieczeństwa lub kasku,
  > z 0 na 2pkt – naruszenie przepisów przez przewożących dzieci lub osoby niepełnosprawne,
  > z 0 na 1 pkt – naruszenie przepisów dotyczących przejeżdżania obok pojazdu przewożącego osoby niepełnosprawne,
  > z 1 do 10 pkt – przewożenie pasażerów w liczbie przekraczającej dopuszczalną,
  > z 1 na 2 pkt – przewożenie osób w przyczepie,
  > z 1 na 2 pkt – przewożenie osób poza kabiną samochodu ciężarowego.

  - źródło: motor
  _______________
  Ten artykuł powstał na podstawie tematu: Punkty karne- Nowe zasady naliczania utworzonego przez qolejowy Zobacz oryginalny post
  wypowiedzi 6 wypowiedzi
  1. Avatar lukq
   lukq -
   jest na głównej
  1. Avatar qolejowy
   qolejowy -
   Cytat Napisał lukq Zobacz post
   jest na głównej
   To nie mój post. Nie wiem jak to się stało ale ja tego posta nie pisałem, o 15:42 byłem jeszcze poza domem. Temat powielony więc można go usunąć.
  1. Avatar lukq
   lukq -
   Spokojnie ja go tam przeniosłem

   Został
   Opublikowany 24-01-2012 19:02 a przeniosłem go 30.01.2012

  1. Avatar qolejowy
   qolejowy -
   Cytat Napisał lukq Zobacz post
   Spokojnie ja go tam przeniosłem
   To wiem ale mi chodzi o to skąd wziął się obecny temat. Pierwszy opublikowałem 24-go ale tego w którym teraz piszemy ja nie rozpoczynałem, więc skąd się wziął?
  1. Avatar lukq
   lukq -
   stworzył się po opublikowaniu na głównej stronie
  1. Avatar qolejowy
   qolejowy -
   Cytat Napisał lukq Zobacz post
   stworzył się po opublikowaniu na głównej stronie
   To takie buty
http://www.iparts.pl