Witamy na Fiat Klub Polska
 • Nowe silniki FireFly z Bielska-Białej

  Fiat Chrysler Automobiles (FCA) zainwestuje w Polsce w produkcję nowych, wysoko zaawansowanych technologicznie silników. Zakład FCA Powertrain obecnie produkuje w Bielsku-Białej dwa silniki, są to jednostki: Turbo Diesel Multijet 1,3 oraz dwucylindrowy silnik benzynowy o nazwie TwinAir. Obie jednostki, w rok po debiucie, zostały uhonorowane tytułem „International Engine of the Year”.


  Produkcja nowych silników zaprojektowanych przez FCA została powierzona zakładowi w Bielsku-Białej z uwagi na doświadczenie, know-how oraz wyniki osiągnięte przy produkcji dwucylindrowego silnika benzynowego. Projekt jest kontynuacją dotychczas realizowanej inwestycji.

  Dzięki inwestycji, gama produkowanych w FCA Powertrain w Bielsku-Białej jednostek napędowych, wzbogaci się o 3-cylindrowy silnik o pojemności 1 litra oraz w przyszłości o 4-cylindrowy silnik o pojemności 1,3 litra. Jednostki te należą do nowej globalnej rodziny FCA, rodziny małych silników o nazwie FireFly. Te małe, ale mocne jednostki charakteryzują się najwyższym w swoich segmentach momentem obrotowym, niskim zużyciem paliwa oraz zredukowaną emisją CO2. Silniki te będą stanowiły kolejny etap w rozwoju i unowocześnianiu rodziny jednostek benzynowych oferowanych przez FCA.
  wypowiedzi 2 wypowiedzi
  1. Avatar ciril
   ciril -
   Cóż, jak widać rynek wymusił remont gamy silników. Cieszymy natomiast, że Fiat nie rezygnuje z polskich fabryk.
   Kwota inwestycji to 1 miliard zł. Co ciekawe zakładany resurs nowych silników to 240tys. km.
  1. Avatar Leszek_70
   Leszek_70 -
   Z tego co słyszeliśmy w firmie to produkcja ma ruszyć dopiero 2018 roku, a pracownicy obecnie pracujących w FCA Tychy z Bielska, dostają propozycję czy zgodzą się na przejście spowrotem do FCA Powertrain w Bielsku-Białej na właśnie produkcję silników.
http://www.iparts.pl