Witamy na Fiat Klub Polska
 • Nieoznakowane radiowozy ITD. Na takie auta uważaj!

  We wrześniu na drogach pojawią się samochody Inspekcji Transportu Drogowego z fotoradarami. Będą podczas jazdy robić zdjęcia autom przekraczającym prędkość.  Inspekcja Transportu Drogowego szykuje nowy bat na kierowców. Dotychczas tylko policja kontrolowała prędkość pojazdów w ruchu. Wkrótce się to zmieni za sprawą nieoznakowanych radiowozów ITD.

  Inspektorzy planują przy tym inną strategię działań od stosowanej przez drogówkę. Jeśli policjant nagra wyczyny kierowcy na drodze (zwykle jest to przekroczenie prędkości), zatrzymuje go i wypisuje mandat. ITD, które do dyspozycji będzie mieć w sumie 35 aut, chce uwieczniać kierowców jeżdżących zbyt szybko, ale używając do tego nie wideorejestratorów jak drogówka, lecz fotoradarów działających także podczas ruchu radiowozu.

  Ponadto inspektorzy - poza wyjątkami dotyczącymi obcokrajowców i osób stwarzających szczególne zagrożenie - nie planują nikogo zatrzymywać na drodze. Nie oznacza to, że kierowca zostanie bezkarny. Zdjęcie wprost z radiowozu trafi przez bezprzewodowy internet do siedziby ITD. Tam dalsza procedura nie będzie różniła się od tej stosowanej przy zdjęciach ze stacjonarnych fotoradarów. Po sprawdzeniu do kogo należy samochód, właścicielowi pojazdu zostanie przesłana korespondencja informująca o wykroczeniu wraz ze specjalnym formularzem do wypełnienia. Dopiero w tym momencie dowie się, że został uwieczniony przez mobilny fotoradar ITD.

  Użycie fotoradaru wyklucza potrzebę ścigania zbyt szybko jadącego kierowcy - wystarczy, że ten będzie wyprzedzał lub wymijał nieoznakowany pojazd ITD, aby została mu wykonana fotografia.

  Poniżej prezentujemy auta ITD, które będą fotografować kierowców.  Fotoradary w radiowozach ITD

  Do Fordów i Peugeotów (w sumie 29 sztuk), został już zakupiony sprzęt do kontroli prędkości. Jest to czeski fotoradar Ramer AD 9C. Potrafi on mierzyć prędkość nie tylko podczas postoju, ale także w trakcie jazdy. W dodatku może kontrolować pojazdy zarówno odjeżdżające, jak i nadjeżdżające (poruszające się z prędkością od 5 do 250 km/h) nawet na trzech pasach ruchu. Pomiar może się odbywać z odległości maksimum 60 m. Dzięki zastosowaniu radaru nie ma potrzeby ścigania kontrolowanego pojazdu, tak jak ma to miejsce w przypadku policyjnych aut z wideorejestratorem.

  Fotoradar może mierzyć prędkość punktowo w danej chwili. Podczas pomiaru prędkości na postoju, inspektorzy będą mogli zainstalować na aucie lampę błyskową, aby np. w nocy doświetlić fotografowane pojazdy. Do 6 radiowozów (Opli Astra i Insignia), ma dopiero zostać ogłoszony przetarg na fotoradary.

  źródło:Interia.pl
  Ten artykuł powstał na podstawie tematu: Nieoznakowane radiowozy ITD. Na takie auta uważaj! utworzonego przez KrzychuB Zobacz oryginalny post
  wypowiedzi 22 wypowiedzi
  1. Avatar lukq
   lukq -
   Podpiąłem jako artykuł
  1. Avatar HGT
   HGT -
   Ja jestem jak najbardziej za i popieram takie działania.
  1. Avatar lukq
   lukq -
   No dobrze, tylko czy nie staję się to pomału państwo policyjne?
   Jeśli chodzi o prędkość to wg. danych nie jest główną przyczyną wypadków, są to niezapięte pasy i zły stan dróg.
   Powiesz, że zły stan dróg to zwolnij, ale na coś płacimy tyle podatków, czemu nie możemy jechać z Gdańska do Krakowa autostradą,drogą szybkiego ruchu, eskpresówką, bezpiecznie średnią nawet 130-140 km/h?

   Przestrzegam by wszyscy w samochodzie zawsze mieli zapięte pasy, jeśli chodzi o prędkość i ograniczenia to jak z reguły każdy, zdarzy mi się nadwyrężyć.

   Ciekawi mnie jak to będzie w myśl prawa, bo jest przecież przepis że przed fotoradarem ma być znak,a tu? nie są to video-rejestratory.
   Moje skromne zdanie na ten temat.


   p.s
   Nie dba się o poprawę bezpieczeństwa tylko o nabijanie kasy do budżetu.
   Czemu nie są organizowane szkolenia z zakresu pierwszej pomocy choćby raz w tygodniu w dużych miejscowościach,
   dlaczego nie są budowane tory, place gdzie ludzie mogę jechać i bezpiecznie nauczyć się jeździć korzystając z pomocy profesjonalistów.
   Tak, to jest że buduje się stadiony za MEGA kasę, którą stoją i nie ma z nich teraz wielkiego pożytku (no może taki, że zaczęli drogi remontować do nich dojazdowe). Dlaczego nikt nie patrzy na kierowców Mamy 17 mln samochodów na drodze ....
  1. Avatar byrrt
   byrrt -
   Cytat Napisał lukq Zobacz post
   Nie dba się o poprawę bezpieczeństwa tylko o nabijanie kasy do budżetu.
   Tylko i wyłącznie.. Dlatego fotoradary stoją bezczelnie w miejscach gdzie jest nagłe zwolnienie, gdzież z za zakrętu itd, a nie tam gdzie jest realne niebezpieczeństwo.. Tyle na temat.
  1. Avatar kamilo62
   kamilo62 -
   Wystarczy dac na chwile troche wladzy to Takie dzialania nigdy sie nie skoncza. Poprostu denerwuja mnie powoli takie dzialania. Jak poprzednicy - dlaczego zawsze na cos nowego i szczegolnie bezpiecznego trzeba czekac wieki?? Te glupie tlumaczenia - zasnal za kierownice, pijany, zbyt mlody kierowca itp.. A o bezpieczenstwie ze strony panstwa to pustka - Ile razy bylo slychac ze BOR jechal 2 pasami po wiezli ministra.
   Jak nie sciagac radiowozami to ekologow wysylaja i wez tu wogole gdzies dojedz..
  1. Avatar fiaciorz
   fiaciorz -
   już te głupie ... nie wiedzą skąd kasiore brac do budżetu! założyli 1mld zł z mandatów rocznie ale ich ludzie wydymali bo zaczeli wolniej jeździć to kolejne pomysły mają
  1. Avatar greg-g12
   greg-g12 -
   Nieoficjalnie Panowie Po...janci mówią, że budżet mają uratować
  1. Avatar krzysztof2345
   krzysztof2345 -
   Ale policjanci jeszcze dają pouczania. Mnie dwa razy zatrzymali i za każdym razem pouczenie. Myślę, że z nieoznakowanymi radiowozami jest podobnie. Tutaj niby robią zdjęcia tak jak fotoradar, ale ja się tego nie obawiam. Setki razy mi się zdarzyło przekraczać prędkość o 20-30 km/h na fotoradarach i żadnego zdjęcia jeszcze nie dostałem. Poza tym tych radiowozów ITD jest zaledwie 35 na cały kraj. Dlatego uważam, że też są niegroźne. Natomiast kasy do budżetu to w mojej opinia nabija straż miejska. Od października 2011 jest zamknięty most Śląsko-Dąbrowski dla ruchu indywidualnego. Na mandatach za złamanie zakazu wjazdu stołeczny ratusz zarobił już ponad 8 milionów z tego co ostatnio w radiu słyszałem.
  1. Avatar byrrt
   byrrt -
   Cytat Napisał krzysztof2345 Zobacz post
   Setki razy mi się zdarzyło przekraczać prędkość o 20-30 km/h na fotoradarach i żadnego zdjęcia jeszcze nie dostałem.
   Bo nie było tam fizycznie fotoradarów tylko same puszki.. Moja młoda dostała mandat z fotopstryczka z przekroczeniem 12km/h

   Cytat Napisał krzysztof2345 Zobacz post
   Natomiast kasy do budżetu to w mojej opinia nabija straż miejska.
   Straż miejska zbiera do budżetu gminy a nie państwa
  1. Avatar krzysztof2345
   krzysztof2345 -
   Cytat Napisał byrrt Zobacz post
   Bo nie było tam fizycznie fotoradarów tylko same puszki
   No nie wiem. Kilka miesięcy temu weszły jakieś nowe przepisy zgodnie z którymi wszystkie znaki ostrzegające o fotoradarze przed pustymi puszkami miały zniknąć. W ten sposób wiele dróg się po prostu przeczyściło z fotoradarów. A ja nadal ani jednego zdjęcia nie dostałem. Dlatego twierdzę, że przekroczenia do 20 km/h policja ignoruje.
   Cytat Napisał byrrt Zobacz post
   Moja młoda dostała mandat z fotopstryczka z przekroczeniem 12km/h
   Po pierwsze mogła trafić na wyjątkowo złośliwego policjanta. Normalni funkcjonariusze na takie przekroczenia przymykają oczy. Po drugie policjant wystawiający mandat mógł rozpoznać do kogo należy samochód i w rzeczywistości ten mandat mogła dostać za coś zupełnie innego. A po trzecie zawsze się mówi, że wyjątek potwierdza regułę.
   Cytat Napisał byrrt Zobacz post
   Straż miejska zbiera do budżetu gminy
   Przecież wiem. I dlatego uważam, że to ona najbardziej prześladuje niewinnych kierowców. Ze strony policji zawsze można liczyć na wyrozumiałość.
  1. Avatar byrrt
   byrrt -
   Cytat Napisał krzysztof2345 Zobacz post
   Kilka miesięcy temu weszły jakieś nowe przepisy zgodnie z którymi wszystkie znaki ostrzegające o fotoradarze przed pustymi puszkami miały zniknąć.
   Wczoraj byłem w Poznaniu, jakiś miesiąc temu w Zakopanem - tyle co ja puszek pustych widziałem to nie zliczę.. Straż miejska może kontrolować tylko na miejscach wyznaczonych i tylko z takiego miejsca możesz dostać mandat tak więc tych oznaczeń jest w miastach od groma. Przepis miał być który eliminuje te martwe puszki ale jak było dużo tak jest jeszcze więcej.. Poczytaj sobie na fotoradary.net.pl

   Cytat Napisał krzysztof2345 Zobacz post
   Normalni funkcjonariusze na takie przekroczenia przymykają oczy
   Akurat to było od straży miejskiej w Nowym Borze i udało się z nimi utargować do 60zł (zjechali 40zł). Z policja zawsze bywa różnie. Złapali mnie jakiś czas temu - miałem 101km na 70tce - wyjazd z Bydgoszczy na obwodnicę. Od 31 jest zdaje się 300 i nie było mowy aby zaliczyli mi chociaż te 30km/h.. Na odchotne z głupim uśmiechem że muszę sobie radyjko kupić jak lubię śmigać szybko bo już dawno gadają na CB.. To jest normalne?

   Cytat Napisał krzysztof2345 Zobacz post
   Przecież wiem. I dlatego uważam, że to ona najbardziej prześladuje niewinnych kierowców. Ze strony policji zawsze można liczyć na wyrozumiałość.
   Mam doświadczenie takie że SM mi obniżyła mandat - policja nie. Znajomi też kiedyś pisemnie ubłagali o niższy mandat, znam przypadek że nawet go anulowano.
   Tak czy inaczej nie trawie ani jednych ani 2gich..
  1. Avatar krzysztof2345
   krzysztof2345 -
   Cytat Napisał byrrt Zobacz post
   Od 31 jest zdaje się 300 i nie było mowy aby zaliczyli mi chociaż te 30km/h.
   To widocznie źle się targowałeś. Mnie w Warszawie kiedyś gonili na sygnałach za przejazd na czerwonym i też chcieli dać 300zł mandatu. Chyba 20 minut negocjowałem, żeby dostać pouczenie, ale się udało. Natomiast za złe parkowanie czy jazdę buspasami, nawet mnie nie zatrzymywali. Natomiast z SM osobiście jeszcze nie miałem żadnych doświadczeń. Ale ja czytam co oni robią, mam o nich nie najlepesze zdanie.
   Cytat Napisał byrrt Zobacz post
   Tak czy inaczej nie trawie ani jednych ani 2gich..
   A ja tam warszawską policję darzę sympatią.
  1. Avatar kamilo62
   kamilo62 -
   Prawda jest jedna i ta sama...jesli myslisz ze masz szczescie i akurat ciebie jak to kazdego w TVN Turbo uwaga pirat - nie zlapia to jezdzil na zlamanie karku itp. Natomiast jesli masz choc troche oleju w glowie to wiesz ze mandat karny zaczyna sie od przekroczenia predkosci o 11km/h w wzwyz. i niema to ze mnie nie lapia.
   Niema najwyrazniej gmina.powiat itp. tyle kasy zeby wyjac puste radary itp. i je przetrzymywac czy jakos tak.
   Niechcesz pozniej glupia sie tlumaczyc to staraj sie jezdzic bezpiecznie a tym bardziej z przepisami...
  1. Avatar byrrt
   byrrt -
   Temat rzeka - uważam że jeżdzę bezpiecznie - staram się ale 30km/h to ja czasem rowerem przekraczam.. Gdyby wszystkie przepisy były ustanowione mądze to bym słowem nie wspominał..

   Wysyłane z mojego GT-S5830 za pomocą Tapatalk 2
  1. Avatar lukq
   lukq -
   Cytat Napisał byrrt Zobacz post
   Temat rzeka - uważam że jeżdzę bezpiecznie - staram się ale 30km/h to ja czasem rowerem przekraczam.. Gdyby wszystkie przepisy były ustanowione mądze to bym słowem nie wspominał..
   Jak będziesz miał życzliwego sąsiada to dostaniesz zdjęcie z fotoradaru
   30 to nie problem na rowerze, ba nawet 40, lecz nie o to chodzi jak napisałes...
  1. Avatar krzysztof2345
   krzysztof2345 -
   Nic nie rozumiem, o czym wy teraz piszecie ? Przecież jeśli przekraczacie prędkość o 30km/h to nawet w strefie zamieszkanie to musielibyście jechać co najmniej 50km/h. Co to za rower, że można na nim taką prędkość osiągnąć ? Chyba z silnikiem.
  1. Avatar byrrt
   byrrt -
   Chodziło o to że przecież są miejsca gdzie stoi znak 30 bo np. jakiś czas temu były roboty drogowe.. Rowerem przejeżdżam koło niego 40km/h.. Nie jest to śmieszne?
   Ja rowerem górskim na prostej drodze przy braku wiatru lub z takim sprzyjającym spokojnie do 50km/h się rozpędzę na prostej.. Z górki jechałem prawie 70..
  1. Avatar lukq
   lukq -
   Cytat Napisał krzysztof2345 Zobacz post
   Co to za rower, że można na nim taką prędkość osiągnąć
   To była tylko taka przenośnia, ale jest możliwe rozwinięcie takiej prędkości bez większego problemu, ale akurat nie o to chodziło.
   Chodziło o przepisy jakie są zawiłe i "trochę" nieprzemyślane.
  1. Avatar krzysztof2345
   krzysztof2345 -
   A mi chodziło o to, że według mnie na rowerze szybciej niż 20 km/h jechać się nie da. Tak samo jak Fiatem Stilo też nie pojadę 400 km/h, bo to jest technicznie nie możliwe. Chyba, że jest mechaniczny z silnikiem. Bo zwykły rower więcej niż 20 km/h nie wyciągnie. Ale może się mylę
  1. Avatar lukq
   lukq -
   Tak dla przykładu, masz na dole koło mapki po prawej stronie napisane maksymalną prędkość i średnią
   Cycling Workout | Endomondo
http://www.iparts.pl