Witamy na Fiat Klub Polska
 • ITD nielegalnie używa fotoradarów?

  Nie milkną echa niesmaku jaki pozostał po umożliwieniu Inspekcji Transportu Drogowego ścigania kierowców za pomocą fotoradarów, a już pojawił się nowy skandal. Może się okazać, że ITD nielegalnie śledzi i gromadzi dane o kierowcach. Zajął się tą sprawą Rzecznik Praw Obywatelskich.


  Inspekcja Transportu Drogowego od lipca zeszłego roku może rejestrować za pomocą kamer i fotoradarów łamiących przepisy kierowców. Nagrania są znakomitej jakości - widać więc dokładnie nie tylko numery rejestracyjne, ale też twarze osób jadących w aucie.

  Minister transportu Sławomir Nowak od 15 miesięcy nie wydał rozporządzenia w sprawie zasad przechowywania przez Inspekcję Transportu Drogowego danych z fotoradarów - dowidziała się Polska Agencja Prasowa od Rzecznika Praw Obywatelskich.

  RPO przypomina, że w lipcu zeszłego roku weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, dotycząca m.in. fotoradarów, mających za zadanie rejestrowanie wykroczeń drogowych przez kierowców samochodów osobowych i ciężarowych. Wobec kierowców aut ciężarowych kompetencje kontrolne ma
  także Inspekcja Transportu Drogowego i dlatego prof. Lipowicz zwróciła się w tej sprawie do ministra Nowaka.

  Po 1 lipca 2011, gdy nowelizacja weszła w życie, minister transportu powinien wydać rozporządzenie określające sposób, tryb oraz warunki techniczne gromadzenia, przetwarzania, udostępniania i usuwania przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego utrwalonych przez fotoradary obrazów i danych.

  Takie rozporządzenie nie zostało jednak wydane. Dlatego - jak podkreśla Lipowicz w wystąpieniu - pojawia się problem, na jakiej normatywnej podstawie są gromadzone, przetwarzane, udostępniane i usuwane dane i obrazy. Zauważa jednocześnie, że problem dotyczy też tego, na jakiej podstawie ITD odmawia udostępnienia utrwalonych obrazów, skoro nie ma właściwych przepisów.

  Zarazem - uważa RPO - są konstytucyjne wątpliwości, czy tak istotne kwestie jak uregulowanie materii gromadzenia przez ITD, przetwarzania, udostępniania i usuwania danych oraz obrazów dotyczących obywateli zaledwie w rozporządzeniu, jest zgodne z art. 51. konstytucji. Stanowi ona - przypomina Rzecznik - że zasady i tryb gromadzenia oraz udostępniania informacji o jednostce określa ustawa, z czego wynika, że nie można czynić tego w ministerialnym rozporządzeniu. Lipowicz zwróciła się do Nowaka o przeanalizowanie tych kwestii i "podjęcie czynności w celu dostosowania obowiązujących przepisów do porządku konstytucyjnego".

  "Spotykamy się z takimi skargami, kiedy właściciel firmy ma kilkanaście pojazdów, jest wzywany przez Inspekcję Transportu Drogowego, by wskazał pod rygorem odpowiedzialności karnej, kto prowadził w danym momencie pojazd mechaniczny. On chce współpracować z Inspekcją Transportu Drogowego, natomiast Inspekcja odmawia udostępnienia mu zdjęć. Więc on nie jest w stanie zidentyfikować, czy w danym miejscu, w danym czasie osoba, którą może podejrzewać, prowadziła pojazd. Naraża się na odpowiedzialność karną za to, że nie wskazał prowadzącego pojazd" - tłumaczył z-ca RPO.

  Jak ocenił, można mieć wątpliwości, czy słusznie przewiduje się sankcje karne w takiej sytuacji, skoro osobie mającej wskazać kierującego pojazdem nie udostępnia się zdjęcia z fotoradaru. "Oczywiście to zdjęcie na pewnym etapie zostanie udostępnione tym osobom. Tylko jaki to będzie etap? To będzie etap postępowania rozpoznawczego przed sądem. Czyli do sądu został już złożony wniosek o ukaranie i na tym etapie można wtedy będzie zapoznać się z pewną dokumentacją" - dodał.

  O tym, czy w takiej sytuacji można obronić się przez zapłatą mandatu, będą orzekały sądy - ocenia Trociuk. "Nie będzie orzekał ani Rzecznik Praw Obywatelskich, ani minister transportu czy Inspekcja Transportu Drogowego; to sądy będą musiały rozstrzygnąć, jakie znaczenie prawne ma to, że nie ma dzisiaj przepisów regulujących przetwarzanie danych osobowych przez Inspekcję Transportu Drogowego" - dodał.

  Rzecznik resortu transportu Mikołaj Karpiński powiedział we wtorek PAP, że ministerstwo analizuje obecnie pismo RPO. Dodał, że komentarz w tej sprawie będzie podany do informacji publicznej, gdy odpowiedź do RPO będzie gotowa.

  Źródło: onet.pl/foto Rober Rybicki AŚ
  wypowiedzi 2 wypowiedzi
  1. Avatar kamilo62
   kamilo62 -
   Powinni wrescie nam wyjasnic co kto moze bo zaczyna sie robic mentlik. Podobno itd nie moze nie fotoradarow a tych kamer na wozach uzywac..Podobno itd dopiero dostane pozwolenie na karanie od nowego roku - jak wrescie to jest??
   A po drugie tak ogolnie mowiac co sie stalo z policja - czy ona az tak ma duzo obowiazkow ze sama sobie nie moze poradzic...
   Ahhh..ja sie urodzilem w 87 ale tak posluchac jak niektorzy policjanci gina...to az zal ze niema tych z palami itp...
   Jak kielbasa sie zrobila na plecach to wiedziales chociaz zeby byc spokojnym...
   A teraz tylko nas strasza mandatami i pkt.
   Politykom nic nie moga zrobic a nam wszystko i wszedzie...
  1. Avatar byrrt
   byrrt -
   Dla mnie bzdurą jest to że ITD nie daje zdjęć.. Sam praktycznie czekam na mandat od nich bo mi błysnęło jak wracałem z wakacji i nie wiem co zrobić jak mi ćwoki fotki nie będą chcieli pokazać.. Zastanawiam się nad sądem też..
http://www.iparts.pl