Witamy na Fiat Klub Polska
 • Inspekcja drogowa przejmuje obsługę fotoradarów

  Od 1 lipca 2011 r. Główny Inspektorat Transportu Drogowego przejmie obsługę fotoradarów. Początkowo będzie ich 75, ale jeszcze w tym roku inspekcja chce kupić 300 kolejnych urządzeń. Z początkiem lipca GITD zyska uprawnienia do wystawiania mandatów za przekroczenie prędkości.

  Jak poinformował rzecznik GITD Alvin Gajadhur, obecnie Inspektorat dysponuje ponad 800 masztami (zawieszane są na nich fotoradary) przejętymi od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz policji, natomiast samych fotoradarów jest 75.

  Rzecznik poinformował, że w drugiej połowie roku GITD może rozpisać przetarg na 300 nowych fotoradarów. Ponadto na najbardziej niebezpiecznych skrzyżowaniach ze światłami mają być zainstalowane rejestratory wjazdu na czerwonym świetle.

  Od najbliższego weekendu fotoradary, które są w dyspozycji Inspekcji Transportu Drogowego, będą pracować w systemie ciągłym - 24 godzinnym. Zdjęcia kierowców i pojazdów przekraczających dozwoloną prędkość mają być przekazywane drogą elektroniczną do inspekcji, która wystawi kierowcom mandaty. GITD będzie miał na to 180 dni. Do tej pory służby musiały to zrobić w 30 dni.

  W strukturze Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego powstało Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, które ma odpowiadać za automatyczny nadzór. Do tej pory Inspekcja Transportu Drogowego nie kontrolowała samochodów osobowych (z wyjątkiem taksówek).

  GITD przejmuje obsługę fotoradarów na podstawie nowelizacji Prawa o ruchu drogowym.

  Źródło: Onet.pl
  wypowiedzi 4 wypowiedzi
  1. Avatar seth
   seth -
   tak myślałem że gdzieś o tym czytałem. ale czy będzie bezpieczniej?? wątpię
  1. Avatar lukq
   lukq -
   Mam także obawy. Na A1 jest już pomiar prędkości takie małe urządzenia, dobrze że widziałem bo ostatnio jechałem 170-180
  1. Avatar seth
   seth -
   no będzie trzeba jeździć normalnie i CB będzie nie potrzebne
  1. Avatar tomasz_
   tomasz_ -
   wiecie co i tak jest nieźle. w UK jest naprzykład tak że na autostradach są fotoradary które mierzą średnią prędkość po jakimś odcinku, czyli powiedzmy przy wjeździe i zjeździe z autostrady. Jesli prędkosc srednia jest większa od dozwolonej to mandacik chyba że jedziesz sobie 200kmh, ale stajesz na stacji na 30min
http://www.iparts.pl