Witamy na Fiat Klub Polska
 • Fiat odkupił resztę udziałów rządu USA w Chryslerze

  Departament Skarbu USA sprzedał Fiatowi resztę udziałów rządu amerykańskiego w firmie Chrysler. Za 6 proc. akcji do kasy Waszyngtonu wpłynie 560 mln dolarów.
  Jak informuje „Gazeta Prawna”, transakcja obejmowała również interesy amerykańskiego rządu w funduszu opieki zdrowotnej United Auto Workers, wiodącego w USA związku zawodowego pracowników przemysłu samochodowego – relacjonuje agencja Reuters.

  W czasie kryzysu w 2009 roku administracja prezydenta Baracka Obamy zainwestowała w Chryslera kwotę 12,5 mld dolarów w ramach programu pomocy finansowej dla zagrożonych bankructwem koncernów motoryzacyjnych Chrysler i General Motors.

  Po transakcji z Fiatem rząd otrzyma z Chryslera kwotę 11,2 mld dolarów, jako spłatę pożyczki i odsetek. Departament Skarbu oświadczył, że nie zamierza zabiegać o zwrot pozostałych 1,3 mld dolarów. Jak podkreślił bowiem sekretarz skarbu USA Timothy Geithner, pomoc ratunkowa rządu umożliwiła producentowi samochodów na dokonanie “jednego z najmniej prawdopodobnych zwrotów w historii”, dzięki czemu firma tworzy obecnie miejsca pracy, a rodzimi producenci samochodów odzyskują swoje udziały w rynku.

  Decyzję o porozumieniu z Fiatem ogłoszono tuż przed zapowiedzianą wizytą prezydenta Obamy w fabryce Chryslera w Toledo, stanie Ohio. Fiat do tej pory posiadał 46 proc. udziałów w Chryslerze, obecnie zwiększył swój pakiet do 52 proc., co dla Sergio Marchionne – szefa Fiata i zarazem Chryslera – było strategicznym celem na rok 2011. Tylko w tym roku Fiat spłacił 7,6 mld dolarów pożyczek udzielonych przez rządy USA i Kanady.

  Marchionne zakłada, że obie firmy wyprodukują w 2014 roku łącznie 6,6 mln samochodów wobec 3,6 mln egzemplarzy, które sprzedano w roku 2010.


  źródło: GP
  wypowiedzi 9 wypowiedzi
  1. Avatar egon
   egon -
   No i fajnie
  1. Avatar seth
   seth -
   no pewnie że fajnie
  1. Avatar miszko
   miszko -
   Chyba tym sposobem Fiat w końcu zaistnieje na dobre na rynku USA. VW już dawno temu "buszował" po rynku, a Fiat jednak miał mały procent. Zobaczymy!
  1. Avatar Jelcyn
   Jelcyn -
   Fiat że tak powiem specjalizuje się w mniejszych autach, które nie trafiają w gusta przeciętnego Amerykanina, który jeździ dwutonowym pick-upem
  1. Avatar BART_osz
   BART_osz -
   Na razie model 500 sprzedaje się ponad przeciętnie dobrze - założenia są osiągane więc może źle nie będzie i przyjmie się na dobre.
   Znajomy pracujący w ditroit kupil 500 i wszedzie jest "gwiazdą" parkingów - ciekawskich zawsze pełno
  1. Avatar miszko
   miszko -
   Że takie ładne autko, czy że takie "małe" jak na przyzwyczajenia amerykanów?
  1. Avatar Jelcyn
   Jelcyn -
   Chyba to drugie
   Peel P-50 też wszędzie wzbudza ciekawość, nie ważne gdzie się pojawia.
   YouTube - ‪Jeremy drives the smallest car in the world at the BBC - Top Gear - autos‬‏
  1. Avatar BART_osz
   BART_osz -
   Cytat Napisał miszko Zobacz post
   Że takie ładne autko, czy że takie "małe" jak na przyzwyczajenia amerykanów?
   Z ciekawości - co to za zabaweczka

   Załącznik 321
  1. Avatar ubek
   ubek -
   Amerykanie coraz już nie kupują potworów silnikowych paliwo mają za drogie ( 2x tańsze niż u nas sic! ) i teraz otwiera się duży rynek zbytu dla producentów małych samochodów.
http://www.iparts.pl